LIVE: Lechia może wykorzystać potknięcie Jagi. Ale ostatnio na wyjeździe wygrała w październiku
Live

Nabiera tempa ta nasza Ekstraklasa – w pierwszej finałowej kolejce solidarnie wygrały trzy z czterech drużyn z czuba, teraz już pierwszego dnia punkty pogubiła Jagiellonia. Wyjątkowej wagi nabiera więc mecz Lechii Gdańsk w Krakowie, Lechii, która od połowy października nie wygrała meczu poza Gdańskiem. Ale to nie jest jedyny interesujący mecz tej soboty – na dole bowiem dwa mecze z kategorii: „o odepchnięcie noża od swojego gardła”. Piast przyjmuje Śląsk, w Lublinie zaś Górnik Łęczna zagra z Wisłą Płock. Poza tym mamy jeszcze ciekawe spotkania w Hiszpanii, we Francji mistrzostwo może już dziś przybić AS Monaco, Borussia gra o wszystko z Hoffenheim. Sami widzicie – by to ogarnąć, lepiej być z nami. Ruszamy z kolejną relacją live!

22:37 Koniec relacji!

Real wygrywa 4:0, Juventus w doliczonym czasie gry wyrównuje w derbach Turynu, Higuain trafia na 1:1. Nic już nas dzisiaj nie czeka. Dzięki za uwagę, do jutra!

22:27

Lechia w bólach, naprawdę potężnych bólach wywozi komplet z Krakowa, dobrej gry… trochę było, ale na tyle dawno, że już prawie o tym zapomnieliśmy. Końcówka to typowe rękoczyny plus kolejne okazje Wisły. Sam gol też nieco szczęśliwy… Ale z czołowej czwórki każdy zespół ma już za sobą takie mecze, wygrane po bitwach, może nawet niezasłużenie. Trzy punkty zawsze ważą tyle samo – po szarpaninie z Wisłą i po rozjechaniu Bruk-Betu.

Lechia tym samym odrabia lwią część straty do Jagiellonii – jest już tylko o punkt za białostocczanami,

22:24 Koniec meczu!

I tak to się żyje właśnie.

22:21

Ale się napieprzają w tym Krakowie. Był okres dobrej gry Lechii, był okres dobrej gry Wisły, teraz jest okres bardzo solidnej walki pięściarskiej. Chociaż zapewne pięściarze wkurzyliby się, że znowu ktoś myli ich szlachetny boks z szarpaniem się bez niemal żadnych zasad w zamkniętym oktagonie.

22:13

Wisła (cały czas grająca w dziesiątkę, w dodatku już raczej bez szans na puchary w tym sezonie) gniecie Lechię (grającą w przewadze, o mistrzostwo). Przed momentem Gonzalez minimalnie nad poprzeczką. Gdańszczanie po jakiejś godzinie gry, jak przystało na kandydata do mistrzostwa kompletnie, ale to kompletnie oddali pole.

22:02

O wielkie nieba, Ljajić! Torino prowadzi po tym golu z Juve, ale od 58. minuty gra w dziesiątkę.

22:00

Zryw Wisły Kraków, dwie świetne okazje na przestrzeni kilkudziesięciu sekund, ale przede wszystkim – niesamowity galimatias w polu karnym Lechii. Czego tam właściwie nie było – Gonzalez powalony na glebę, potem zagrywający piłkę ręką, Głowacki kopiący w jednego z leżących lechistów… Trzeba będzie odtworzyć zdarzenia jedno po drugim – my chyba przychylamy się do interpretacji komentatorów, że jako pierwszy faulowany był tu obrońca Wisły i krakowscy piłkarze powinni mieć rzut karny.

21:58

Monaco dobija Nancy golem Lemara, 3:0 i mistrzostwo jest o krok. Wystarczy wygrać jeden z trzech ostatnich meczów i odpalać szampany. Można powoli gratulować Kamilowi Glikowi – gry, ale przede wszystkim – doskonałego wyboru nowego klubu.

21:51

21:50 GOL! 1:0 dla Lechii!

Kapitalne podanie Peszki na drugą stronę, do Haraslina. Ten zaś bez większego kalkulowania napieprza „z całej pety”. Załuska wprawdzie odbija piłkę lewą nogą, prawą nogą, chyba też miejscem, w którym swą szlachetną nazwę tracą plecy – ale futbolówka przeciska się przez te zasieki i wtacza do bramki. Wybicie Głowackiego – już zza linii bramkowej. 1:0!

21:43

Trzymamy kciuki.

21:39

Tempa Lechii Gdańsk po przerwie nie wytrzymał Cywka i jeszcze przed 50. minutą wyleciał z boiska za dwie brutalnie przerwane nieźle zapowiadające się akcje gości. Czyli tak – 5 minut, dwie żółte kartki, w konsekwencji czerwona plus nieuznany gol.

21:37

30 sekund potrzebowała Lechia by trafić w II połowie do siatki, ale Flavio (chyba) na minimalnym spalonym. To jest jednak prawdopodobnie już ostatnie ostrzeżenie, jeśli Wisła się nie przebudzi, to po prostu przegra. A przegrać z Lechią u siebie to jest duża sztuka!

21:33

Real do przerwy już 4:0, dwa razy James, dwa razy Morata. Klasa. A pamiętajmy – nie gra żaden z tercetu BBC ani nawet Isco. Odpoczywają też Kroos i Marcelo.

Pisaliśmy, że to najsilniejsza ławka świata? To jest namacalny dowód.

21:24

Bardzo ładne.

21:19 Koniec pierwszej połowy!

Dość niezłe podsumowanie pierwszych 45 minut stanowi ten rzut wolny z bodajże 42. minuty, gdy Wolski delikatnie podciął piłkę nad obrońcami a ta trafiła do Marco Paixao. Dlaczego żaden z defensorów nie stwierdził, że może warto byłoby to podanie przeciąć? Dlaczego żaden z nich nie uznał za godny uwagi pomysł, by zaatakować Portugalczyka? Wreszcie dlaczego sam Marco przyjął tak fatalnie, że znalazł się tyłem do bramki, w dodatku w sumie nie wiadomo dlaczego zmierzający w stronę narożnika, a nie bramki Załuski?

Apatia Wisły. Nieskuteczność Lechii. Fatalny Paixao.

Tak, 45 minut w pigułce.

21:12

Statystycy potwierdzają.

21:02

Monaco prowadzi 2:0, Real prowadzi 2:0. Wiecie, podobieństw znaleźlibyśmy nieco więcej. Jednym i drugim będzie naprawdę ciężko spartolić ten finisz.

21:00

Marco Paixao ma stuprocentową sytuację i marnuje ją w taki sposób, że nawet Merebaszwili pokiwał głową z zadowoleniem i uznaniem. Ale od początku – mocne uderzenie z dystansu w wykonaniu Flavio Załuska paruje do boku, tam jednak jest Wolski, który naprawdę doskonale znajduje to niewielkie miejsce między Załuską a obrońcami, dzięki czemu jego centra dociera na długi słupek, do wbiegającego Marco Paixao. A dalej już wiecie. Spektakularne pudło.

Lechia napiera, wcześniej miała m.in. rzut wolny z linii pola karnego po faulu na Peszce. Chciałoby się napisać: nareszcie gra na wyjeździe na miarę zespołu walczącego o mistrzostwo Polski. Ale nie wiemy, czy to nie zadyszka Wisły, dzisiaj zdecydowanie rzadziej podchodzącej do wysokiego pressingu i zdecydowanie mniej groźnej przy kontrach, niż w poprzednich kilku meczach.