UEFA już wie kto zawinił w sprawie Sakho – rychło w czas!
Anglia

UEFA już wie kto zawinił w sprawie Sakho – rychło w czas!

Na pewno pamiętacie przypadek Mamadou Sakho – zawodnik został oskarżony o stosowanie dopingu, bo używał substancję, która ułatwiała mu spalanie tłuszczu. Domniemanie niewinności zostało w tej sprawie wyrzucone do kosza, wszyscy byli pewni, że raz-dwa odpowiednie organy wydadzą na Francuza nokautujący wyrok. Nic takiego się nie stało, piłkarza rozgrzeszono, ale on karę – za niewinność – odbył, bo przecież nie zagrał w finale Ligi Europy i na mistrzostwach Starego Kontynentu. Czas płynie, a na wierzch wypływają kolejne fakty. Fakty, dodajmy, kompromitujące skazujących.

Przede wszystkim okazuje się, że środek stosowany przez obrońcę – higenamina – raz, że w momencie przeprowadzenia badania nie był na liście zakazanych (jest od 2017 roku), a dwa – w niektórych laboratoriach piłkarze na jego obecność nie są w ogóle badani. UEFA oskarża WADA (Światową Organizację Antydopingową), że ta ma zwyczajny burdel w papierach i nie jest w stanie ujednolicić zasad, co do tego, które środki są w rzeczywistości zabronione, a które nie. To prowadzi w prostej linii do Sakho, bo jeśli próbkę piłkarza badaliby eksperci z Lozanny, nie zaś z Kolonii, Francuz walczyłby z Liverpoolem i reprezentacją Francji o piłkarską nieśmiertelność. Niestety dla niego, trafił źle – w Kolonii myśleli, że higenamina to zło wcielone i doping, więc nagłośnili sprawę, w Lozannie nawet nie rzuciliby na nią okiem.

– To niemożliwe dla nikogo, dla działu dyscyplinarnego laboratorium, dla piłkarza czy kogokolwiek, by wiedzieć czy higenamina jest substancją zakazaną lub też nie, po przeczytaniu listy zakazanych przez WADA substancji. Sam fakt, że laboratorium w Kolonii, które wykryło higenaminę, musiało pytać w strukturach WADA o status substancji przed podjęciem decyzji, wskazuje na problem. Tak samo to, że laboratorium w Lozannie nie przeprowadziłoby nawet testów na jej obecność. Odpowiedzialność za informowanie swoich laboratoriów o zakazanych substancjach niewątpliwie spoczywa na WADA – pisze UEFA w swoim oświadczeniu.

To dobrze, że ktoś dochodzi prawdy, ale pożyteczne byłoby też, gdyby przy tym wszystkim spojrzał w kalendarz – zaraz skończy się kwiecień 2017 roku, ważne mecze dla Sakho były już jakiś czas temu. Kowal zawinił, a cygana powiesili.

KOMENTARZE (11)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Michal Sz

Nie mogą, prawo nie działa wstecz. Jeśli w momencie przeprowadzania badania te środki nie były zakazane to nie ukarzą tych co je brali. Dopiero jak teraz je zaczną brać będą kary.

Świroos

Nie wiem jak to jest w UEFA, ale w innych dyscyplinach prawo jednak działa wstecz. Patrz Armstrong, czy lekko atletyka albo podnoszenie ciężarów.

Michal Sz

Nie działa, złe przykłady. Substancje, które brał Armstrong czy ciężarowcy były cały czas zakazane, kwestia tylko w tym, że dużo później niż zwykle udowodniono im ich branie.

Orw14
Legia, RMCF, CFC

To dziwne, bo ja też kojarzyłem, że Armstronga ukarali m.in. za branie czegoś, co wówczas nie było na „zakazanej” liście. Przydałoby się dobre źródło.

Michal Sz

Armstrong brał EPO. To środek oficjalnie zakazany od 1990 roku, ale uwzględniany w testach dopingowych od 2000 roku, bo dopiero wtedy udało się przeprowadzić rzetelne testy na jego wykrycie.

mexic

W takich wypadkach nic gościowi zrobić nie powinni.
Przypomnij sobie przypadek Putivceva sprzed roku. Wykryli mu meldonium zakazane od 2016r, ale że miał tego śladowe ilości to uznali, że zażywał je jeszcze w 2015, kiedy ten specyfik był dozwolony i nie dostał dyskwalifikacji.

baran

Nigdy bym nie pozwolil na badanie przez Kolończyków. To diably wcielone.

Rogal

Miała być nie śmiertelność jest crystal palace :d

Dawidosw

Nie tylko oni się ośmieszają w Polskiej Hokej Lidze, to samo. Hokeista Unii Oświęcim stracił cały sezon bo komisja nie wiedziała/nie śpieszyła się co zrobić z tym fantem. http://hokej.net/pl/news,artykul,5,43143,dostal-nagane-a-stracil-caly-sezon.html

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

wpDiscuz

INNE SPORTY