Janusz Gol? Chyba Owngoal. Słaby weekend Polaków w ligach zagranicznych

16 kwietnia 2017, 21:57 • 5 min czytania 20 komentarzy

Bez Roberta Lewandowskiego na boisku, bez występu Kamila Wilczka i Mariusza Stępińskiego, bez gola Łukasza Teodorczyka, Arkadiusza Milika i jakichkolwiek liczb Piotra Zielińskiego. Bez czystego konta Skorupskiego, Szczęsnego, Fabiańskiego czy Boruca… To nie był najlepszy weekend w wykonaniu Polaków. Podsumowujemy w kilku krokach, co od piątku do niedzieli działo się u stranierich.

1. Przyzwyczailiśmy się do udanych występów Janusza Gola, ale tego ostatniego z Ufą do takich akurat nie zaliczymy. Nie dość, że trener zdjął go z boiska przed czasem, co nie zdarza się zbyt często, to wcześniej były zawodnik Legii strzelił samobója i pozbawił swój zespół szans na trzy oczka w spotkaniu z sąsiadem w tabeli.

2. Piotr Parzyszek w dalszym ciągu imponuje. Okej, teraz zdobył bramkę tylko z rzutu karnego, jednak było to już jego 24. trafienie w sezonie. De Graafschap, którego barwy reprezentuje Polak, zajmuje miejsce w środku stawki drugiej ligi holenderskiej, natomiast w klasyfikacji strzelców – lepszy od Parzyszka jest tylko jeden zawodnik, z 32 golami na koncie.

3. Mateusz Klich, jeżeli chodzi o zbieranie liczb bezpośrednio z gry, zaczyna się rozkręcać. Owszem, ma pięć goli na koncie, ale wszystkie z rzutów karnych. W marcu dopisał pierwszą asystę w Eredivisie, zaliczając naprawdę świetne prostopadłe podanie na kilkadziesiąt metrów, w kwietniu – drugą. Tym razem w starciu z NEC Nijmegen, w którym występuje Wojciech Golla, dobrze dośrodkował z rzutu rożnego. I, tu ciekawostka, dziś znów zakładał opaskę kapitana.

4. Sytuacja Macieja Rybusa we Francji nadal jest zła, ale… rozwojowa. Po dziewięciu spotkaniach z rzędu, w których nie oglądaliśmy go na boisku, dziś wyszedł w pierwszym składzie, choć mecz Lyonu został przerwany. Był ustawiony na lewej obronie i zagrał dobrze w pierwszej połowie, więc istnieje szansa, że do końca sezonu zdąży się odbić i wywalczyć miejsce w jedenastce na stałe.

5. Kolejny mecz Napoli i kolejne starcie, w którym Polacy odgrywają jedynie drugoplanową rolę. Piotr Zieliński zaliczył szósty z kolei występ na ławce, a raz nie wszedł nawet na minutę. Arkadiusz Milik oczywiście w dalszym ciągu pełni rolę wchodzącego – znów, po powrocie po kontuzji, nie zaliczył w lidze meczu od pierwszej minuty.

6. Występ Bartosza Salamona w Serie A? Powiedzmy sobie szczerze: nie jesteśmy przyzwyczajeni. W tym roku polski obrońca raz wszedł na dziewięć minuty, raz na cztery, znów na cztery i… tyle. Dopiero w ten weekend wystąpił po raz pierwszy w rundzie wiosennej w pierwszym składzie: jego Cagliari strzeliło Chievo cztery gole, a nie straciło ani jednego. Według serwisu whoscored.com Polak był drugim najlepszym piłkarzem na placu gry.

7. Robert Lewandowski z Bayerem Leverkusen nie grał, Paweł Olkowski znów znalazł się poza kadrą, a Łukasz Piszczek został przez Bilda uznany najsłabszym zawodnikiem Borussii w starciu z Eintrachtem Frankfurt, choć przy jedynym straconym golu nie mógł się zachować ani odrobinę lepiej. A Kuba Błaszczykowski? Mimo że Wolfsburg ograł 3:0 Ingolstadt, to Polak nie zebrał dobrych recenzji i został uznany przez niemiecką prasę za jednego z gorszych zawodników VfL.

8. Łukasz Skorupski nie miał szans, by zachować czyste konto w meczu z Fiorentiną, to tak jak i Wojciech Szczęsny – z Atalantą. Polscy bramkarze przyjęli po jednym strzale, przy których nie byli w stanie nic zrobić.

9. Co zaś w Anglii? Kamil Grosicki nie zachwycił, a jego Hull przegrało i skomplikowało sobie sytuację w kwestii utrzymania w Premier League. W dalszym ciągu w strefie spadkowej pozostaje Swansea, które przegrało z Watfordem, chociaż do Łukasza Fabiańskiego trudno formułować jakiekolwiek pretensje. Podobnie ma się sprawa z Arturem Borucem: puścił z Tottenhamem cztery bramki, ale bronił nieźle i ciężko mu cokolwiek zarzucić.