Boruc bohaterem na Old Trafford, przełamania Glika, Koseckiego i Przybyłki

06 marca 2017, 00:47 • 6 min czytania 12 komentarzy

Polscy bramkarze występujący w Hiszpanii stracili miejsca w składzie, ale bohaterem weekendu został Artur Boruc. Polscy napastnicy, którzy otrzymują powołania do reprezentacji Polski, w większości nie strzelali goli, ale znów trafił Łukasz Teodorczyk, licznik podkręcił Piotr Parzyszek, a pierwsze trafienia zaliczyli inni zawodnicy. Trochę więcej złych wiadomości dobiega zaś do nas z Serie A… Oto cotygodniowe podsumowanie występów stranierich.

1. Artur Boruc polskim bohaterem weekendu. Wyszedł tradycyjnie w pierwszym składzie, a tym razem jego rywalem był Manchester United na Old Trafford. Polak nie zachował czystego konta, ale przy golu nie miał najmniejszych szans, wyjął rzut karny Ibrahimovicia, zaliczył kilka dobrych interwencji i uratował remis dla grającego w dziesiątkę Bournemouth. – Był fenomenalny – nie mógł się nadziwić dyspozycji Polaka Jose Mourinho.

2. Łukasz Teodorczyk zdobył 19. bramkę w tym sezonie Jupiler Pro League, co pozwala mu na dziś wypracować przewagę czterech trafień nad drugim najlepszym strzelcem ligi. Trafienie Polaka niewiele jednak dało Anderlechtowi, który nie wykorzystał w ten weekend porażki Club Brugge, i też poległ. Zespół Teo jest wiceliderem.

3. A pozostali czołowi polscy napastnicy? Milik od powrotu po kontuzji ani razu nie znalazł się w pierwszym składzie, jest tylko wchodzącym i dotychczas nie zdobył żadnej bramki. Lewandowski był ostatnio w świetnej dyspozycji, ale akurat w starciu z FC Koeln nie wpisał się na listę strzelców. Wilczek się zaciął i od 466 minut ma blokadę, a Stępiński stracił miejsce w składzie Nantes.

4. Znakomitą passę ma natomiast Piotr Parzyszek, który w De Graafschap strzelił 19. gola od początku sezonu. Co prawda sporo traci do lidera klasyfikacji strzelców, który ma 28 trafień, ale zajmuje drugie miejsce i znalazł się w meczowym protokole po raz trzeci z kolei.

5. Dopiero w marcu pierwsze trafienie w tym sezonie zaliczył Kacper Przybyłko, napastnik Kaiserslautern. Warto jednak pamiętać, że większość rundy jesiennej stracił przez kontuzję, a do gry wrócił dopiero co. I teraz w ostatnim minutach uratował remis z Dynamo Dresden.

6. Zupełnie niespodziewanie przypomniał o sobie Jakub Kosecki, który ciągnął za uszy Sandhausen w spotkaniu z Heidenheim. Zdobył pierwszą bramkę i drugą asystę w obecnych rozgrywkach – pokazał się z naprawdę dobrej strony.

Natomiast grający w zespole z Koseckim Daniel Łukasik obejrzał dwie żółte kartki.

7. Premierową asystę zaliczył Kamil Glik, który w tym sezonie uzbierał już pięć bramek, ale żeby po jego dograniu ktoś trafił – do tej pory się to nie zdarzyło. Polski obrońca pomógł pokonać Nantes Stępińskiego, skończyło się 4:0.

8. Większość przypisuje również asystę Kamilowi Grosickiemu, który miał istotny wkład w otwierającego gola w meczu z Leicester. Co prawda Hull City przegrało, ale bieg Polaka przy akcji bramkowej był naprawdę imponujący.

9. Grzegorz Krychowiak w pierwszym składzie PSG? Nie, nie jest to coś normalnego. Grzegorz Krychowiak w pierwszym składzie PSG w meczu ligowym? Oj, to już w ogóle. Jeśli jednak przypomnicie sobie, że w tym tygodniu paryżanie rozgrywają rewanż w Lidze Mistrzów z Barceloną – idzie zrozumieć. Podopieczni Unaia Emery’ego męczyli się jednak z broniącym się przed spadkiem Nancy: wygrali 1:0, dziesięć minut przed końcem meczu, a Polak zszedł jako pierwszy, już w przerwie.

10. Błażej Augustyn nie może odżałować, że ominął go transfer do Lecha i postanowił pokazać poznaniakom: jakby co to jestem i czekam! Tak jak w meczu z Lechią oglądaliśmy ciągłe rzucanie się zawodników do gardeł, mnóstwo żółtych kartek i trzy czerwone, tak z boiska wyleciał też Polak z Ascoli.

11. Jak zaś minął weekend pozostałym Polakom we Włoszech? W hicie Serie A Wojciech Szczęsny puścił dwie bramki z Napoli, ale zaliczył też jedną naprawdę świetną interwencję.

Łukasz Skorupski może czuć niedosyt. Po tym, jak świetnie spisywał się w bramce Empoli, jednocześnie notując co chwila czyste konto, teraz nie może zagrać na zero z tyłu. Za nim szósty z rzędu mecz, w którym wyjmował piłkę z siatki, chociaż z Genoą do 88. minuty utrzymywał się bezbramkowy remis. Przy żadnym z dwóch puszczonych strzałów nie mógł jednak spisać się lepiej.

Aha, cała reszta zawodników z pola – Linetty, Bereszyński, Zieliński i Milik – wchodziła z ławki. Jedynie Salamon pozostał przez 90 minut w pozycji siedzącej.

ANGLIA
Kamil Grosicki (Hull) – 90 minut i asysta z Leicester (1:3)
Bartosz Kapustka (Leicester) – poza kadrą
Marcin Wasilewski (Leicester) – poza kadrą
Artur Boruc (Bournemouth) – 90 minut i obroniony rzut karny z Manchesterem United (1:1)
Łukasz Fabiański (Swansea) – 90 minut z Burnley (3:2)