post Avatar

Opublikowane 02.03.2017 16:57 przez

Janusz Banasinski

Mróz, śnieg, roztopy, deszcz, ograniczone naturalne naświetlenie i zmiany temperatur. Przełom zimy i wiosny jest – przynajmniej w Polsce – niewątpliwie jednym z najtrudniejszych okresów w pracy groundsmana. Podczas gdy w wielu ekstraklasowych klubach rwą sobie włosy z głowy w celu doprowadzenia muraw do stanu używalności, w Gdańsku nie mają z tym jednak żadnych problemów. Wszystko za sprawą letniej inwestycji w ultranowoczesną, hybrydową płytę boiska.

Na prezentacji hybrydy na Stadionie Energa zawitaliśmy już pod koniec lipca zeszłego roku. Po ponad pół roku postanowiliśmy zaś pojawić się nad morzem raz jeszcze, by sprawdzić, jak nawierzchnia spisuje się w mniej sprzyjających warunkach, a także by porozmawiać z człowiekiem, który osobiście pilnuje, by murawa nawet pomimo licznych zmian pogodowych pozostawała w nienagannym stanie. Człowiekiem, który cenne doświadczenie zbierał zresztą nie byle gdzie, bo w Tottenhamie.

Na początek wypadałoby chyba odpowiedzieć sobie na najbardziej podstawowe w tym przypadku pytanie: czym tak właściwie jest murawa hybrydowa? W skrócie: cały trik polega na wymieszaniu trawy naturalnej ze stosowanymi w konstrukcji sztucznych nawierzchni o najwyższym możliwym standardzie włóknami syntetycznymi. Docelowo ma to sprawić, że trawa staje się znacznie bardziej odporna zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i zmiany pogodowe. Mówiąc wprost: trawa ma być najzwyczajniej w świecie nie do zdarcia. Lechia na chwilę obecną posiada jedyną w Ekstraklasie tego typu murawę. Dość powiedzieć, że po identycznej płycie na co dzień za piłką biegają gracze Realu Madryt.

– Murawa hybrydowa uznawana jest za murawę naturalną. Nawierzchnię tę nazywamy hybrydą, ponieważ w systemie korzeniowym wbudowana jest mata zawierająca kilka procent sztucznego źdźbła. Nie stanowią one jednak głównego elementu nawierzchni. Chodzi o wzmocnienie korzeniowe podtrzymujące strukturę ziemi. Przy zmianach pór roku, deszczu, śniegu czy roztopach, w przeciwieństwie do zwykłej naturalnej murawy, odpowiednio pielęgnowana hybryda utrzyma swoją strukturę. Nie będzie problemów z kępami, dziurami – tłumaczy Krzysztof Puzio, specjalista w dziedzinie pielęgnacji muraw, a od stycznia także naczelny groundsman Stadionu Energa w Gdańsku. Spotkaliśmy się z nim przy okazji sobotniego starcia Lechii z Cracovią.

– Trzeba jednak powiedzieć sobie jasno, że to też nie tak, iż ta murawa dba o siebie sama, choć oczywiście wymaga ona nieco innego traktowania niż zwykłe boisko. Należy uważać na wiele czynników. Przede wszystkim na to, by nie wytwarzała się na niej dodatkowa warstwa organiczna, czyli tak zwany filc. Jeśli dopuści się do tego, cały zamysł hybrydy legnie w gruzach. Tak czy siak, później rzeczywiście łatwiej o nią zadbać. Pomeczowe naprawki trwają znacznie krócej, do zredukowania pozostają zazwyczaj jedynie drobne wcięcia. Proces jest o wiele mniej czasochłonny. Miałem okazję pracować przy naturalnych nawierzchniach i hybrydach. Przy należycie pielęgnowanej hybrydzie naprawy po meczach to w zasadzie wyłącznie kosmetyka. Musimy też  zauważyć,  że to technologia, która cały czas jest na etapie rozwoju. Hybrydę z maty stosuje się bowiem dopiero od trzech-czterech lat. Na każdym boisku Premier League też jest hybryda, tylko wykonana w innej technologii. Tam źdźbła są wszywane za pomocą maszyny przesuwającej się o dwa centymetry. Jeśli natomiast chodzi o piłkarzy, nie odczuwają oni różnicy między w pełni naturalną płytą a hybrydową. Jedynym problemem, który się pojawia, może być twardość. Zawodnikom zależy na podłożu stabilnym, lecz jednocześnie miękkim. Hybryda jest „twardą” technologią, ale udaje nam się to kontrolować  – dodaje.

2

Jednym z podstawowych zadań Krzysztofa Puzio jest jednak nie tylko pielęgnacja murawy sama w sobie, lecz także dostosowywanie jej pod konkretne potrzeby zawodników. Puzio podkreśla, że od początku kariery ściśle współpracował ze sztabami trenerskimi. – Czuję potrzebę pozostawania w ciągłym kontakcie ze szkoleniowcem czy menedżerem zespołu. Na podstawie ich sugestii dostosowujemy boisko w taki sposób, by było bardziej miękkie, twardsze, czy piłka ma po niej chodzić wolniej lub szybciej. Wiem, że w Anglii bardzo zwraca na to uwagę chociażby Arsene Wenger, na stadionie Arsenalu nawet część zadaszenia jest wykonana ze specjalnego materiału przepuszczającego światło na murawę. Wenger powiedział, że nie interesują go wspaniałe biura i inne budynki, bo jego biurem są boiska, więc mają być najlepsze. Plac gry czy treningu zawsze musi być przygotowany na 100%.

Choć sam Puzio pytany o swoje początki przyznaje, że w zawodzie zaczął pracować przez przypadek, w Gdańsku przypadkowym człowiekiem już jednak z pewnością nazwać go nie można. Nim wylądował nad polskim morzem przez kilka ładnych lat zbierał bowiem szlify na Wyspach Brytyjskich. Do Lechii trafił zaś w styczniu ze ścisłej czołówki Premier League. Konkretniej: z Tottenhamu. – Nigdy nie myślałem, że zostanę groudsmanem. Za granicę wyjechałem w poszukiwaniu jakiegoś zajęcia dla siebie. Przedtem pracowałem jako przedstawiciel handlowy Coca-Coli. Trafiłem do prywatnej szkoły sportowej, gdzie zajmowano się murawami rugby, piłki nożnej, krykieta. Tam też zdobyłem wykształcenie. Dzięki temu mogłem aplikować do pracy w Scottish Premier League, zatrudniono mnie w ten sposób w Celticu. Po trzech latach złożyłem natomiast CV do Tottenhamu, gdzie spędziłem dwa lata – opowiada o tym, jak trafił na Wyspy. – Miałem też szczęście popracować na Wembley. Poznałem tam od podszewki nowy system, który moglibyśmy wprowadzić w Polsce razem z firmą „Trawnik Producent” – kontynuuje.

Jak więc zaś ostatecznie odnalazł się w Gdańsku? – Z rodziną po prostu doszliśmy do wniosku, że po kilkunastu latach czas najwyższy wrócić do kraju. W tym samym czasie wszystko się to jakoś zazębiło. Wpadłem w Internecie na artykuł o potężnym ośrodku treningowym, który ma powstać w Turowie i który ma być wybudowany i pielęgnowany przez firmę „Trawnik Producent”. Uznałem, że to byłoby świetne miejsce na kontynuowanie kariery. Od stycznia nadzoruję zespół zajmujący się pielęgnacją między innymi hybrydy na Stadionie Energa, gdzie jestem menedżerem do spraw pielęgnacji i utrzymania stanu murawy. Jestem człowiekiem odpowiedzialnym za planowanie oraz monitorowanie wszelkich działań agrotechnicznych, pielęgnacyjnych, nawozowych oraz renowacyjnych. Jak i za budowanie trwałych relacji partnerskich z zarządcami powierzonych obiektów poprzez budowanie zaufania, dbałość i profesjonalną obsługę. Oprocz tego, staram się przekazać jak najwięcej wiedzy i pokazywać standardy, w których ja sam wcześniej pracowałem – wyjaśnia.

3

Pytany o temat podejścia do pracy w zawodzie groudsmana w Wielkiej Brytanii i w Polsce stara się jednak unikać generalizowania. – Wiele zależy tak naprawdę od jednostki. W Polsce również mamy przecież osoby, które chcą się rozwijać i chłonąć wiedzę na temat tego, jak pielęgnować trawę. W kwestii samego przygotowania trzeba jednak powiedzieć, że u nas nie ma szkoły, która kształciłaby w tym zakresie. Ludzie często działają zatem na własną rękę. Sprowadzają zza granicy książki czy poradniki. Najważniejsze jest zwracanie uwagi na szczegóły, groundsman powinien być przede wszystkim solidny i podchodzić do zawodu z pasją. Pasja najważniejsza jest zresztą chyba w każdym zawodzie. W pracy tej do czynienia mamy jednak z żywym organizmem, sama wiedza książkowa może pomóc co najwyżej na początku. To trochę tak jak z lekarzami; wszystko rozbija się o doświadczenie. W porównaniu z Anglią, w Polsce, nie ma co się oszukiwać, kwestie związane z dbaniem o murawy kuleją. Wyzwanie jest spore, ale z drugiej strony sporo zostało już zrobione. Moim zdaniem brakuje kilku lat, by skończyły się problemy z murawami. Cieszę się, że będę mógł na to pracować, wykorzystać wiedzę, doświadczenie oraz dzielić się swoją pasją.

Z jednej strony mówimy oczywiście o kosztownej inwestycji, z drugiej – Puzio mimo wszystko zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt przedsięwzięcia. – Choć nie mówimy o taniej inwestycji, w dużej mierze chodzi też o pewne priorytety. W oczach wielu boisko do gry w piłkę to wciąż ogródek z trawką. No bo jak? Ktoś nagle powie mi, żeby wydawać półtora miliona złotych rocznie na murawę? Mają boisko, niech grają. Trzeba zrobić coś, by zmienić tę mentalność. To wszystko u podstawy jest przecież związane ze zdrowiem i jakością gry zawodników. Bez dobrej nawierzchni nie ma dobrej gry. Piłkarz ma się skupiać na grze, a nie na kalkulowaniu, czy piłka zaraz nie odbije mu się od kępki, czy za moment się nie przewróci. Tak jak jednak wspomniałem, to sprawa obranych priorytetów. Samo naświetlanie trzema lampami (1200m2) przez siedem miesięcy to wydatek rzędu 600 tysięcy złotych. Księgowy wyciągnie kalkulator i dojdzie do wniosku, że bardziej opłaca mu się kupić nową zwykłą murawę. Stosowanie hybryd w dalszej perspektywie mogłoby się też przyczynić do skrócenia zimowej przerwy w rozgrywkach. Prosty przykład: Ajax przed pierwszym meczem z Legią miał już za sobą sześć spotkań w lidze, Legia zaledwie jedno. Takie rzeczy mają wpływ na wynik. Nikt nie każe też przecież wymieniać hybrydy co roku, jak Real Madryt.

4

 – Czy kiedy oglądam mecze bardziej niż na grze skupiam się na stanie murawy? Bardzo lubię piłkę nożną. Uwaga jest jednak jakoś podzielona. Można powiedzieć, że wygląd boiska wpływa na moje samopoczucie (śmiech). Widzisz narożniki? Strasznie w nich sucho, masa zimnego powietrza. To zabija w tych miejscach trawę. Trzeba będzie wstawić tam coś, by ten przepływ powietrza zablokować – kończy.

Choć wyjątkowo naiwne byłoby myślenie, że hybrydowa murawa sama będzie Lechii wygrywać mecze, trudno nie ulec wrażeniu, iż w Gdańsku w parze z mocarstwowymi planami idzie również dbałość o detale. Pewnie, droga do mistrzostwa Polski i europejskich pucharów wciąż pozostaje długa i kręta. Należy jednak powiedzieć sobie jasno – przynajmniej w kwestii rozbudowy infrastruktury biało-zieloni na tle europejskich potęg nie mają się czego wstydzić. I nawet gdyby ostatecznie nie udało się osiągnąć sukcesu sportowego, to mimo wszystko od gry na murawie o najwyższym standardzie nikt jeszcze nie ucierpiał.

Opublikowane 02.03.2017 16:57 przez

Janusz Banasinski

Liczba komentarzy: 16
Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu

Treść usunięta

Quotsa
Quotsa (@quotsa)
4 lat temu

Na hybrydzie ? Ochujałeś ?

Lakisekk
Lakisekk (@lakisekk)
4 lat temu

w chuj dobra murawa, najlepsza. ”
Nie będzie problemów z kępami, dziurami – tłumaczy Krzysztof Puzio”

17006074_1290441227716129_1223435478_n.jpg
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu
Reply to  Lakisekk

Treść usunięta

Antonio S
Antonio S (@antonio-s)
4 lat temu

Nawiązując do wczorajszego feliotonu pana Olkiewicz: dlatego, że robili ją wasi koledzy, którzy teraz zapłacili za ten artykuł. Upchnąłbym do tego jeszcze Legię, ale nie mam czasu. 😀

WieslawYeahbuny
WieslawYeahbuny (@wieslawyeahbuny)
4 lat temu

Pewnie maja najlepszą bo to wasi koledzy z firmy trawnik, którą „nieodpłatnie” reklamujecie. A tak na prawdę to firma płaci krzysiowi w vip-ówkach na barcelonkę 🙂

StaszekPrawy
StaszekPrawy (@staszekprawy)
4 lat temu

Artykuł zawiera lokowanie trawnika, chachacha

piotrz
piotrz (@piotrz)
4 lat temu

Dlatego też Lech nie zdobędzie mistrza. Co roku po paru meczach robi się tam takie kartoflisko, że drużyna traci 60% swoich umiejętności.

skttr
skttr (@skttr)
4 lat temu
Reply to  piotrz

zarząd mówi, że niby właśnie teraz jest całkiem dobra po naświetlaniu jej od listopada. Nie wyglądała jednak ona wczoraj zbyt szczególnie.

legenda
legenda (@legenda)
4 lat temu

Lechia gra na pięknym i zaawansowanym technicznie stadionie.

KamilDupcyngiel
KamilDupcyngiel (@kamildupcyngiel)
4 lat temu

Miejcie chociaż minimum godności i napiszcie że to artykuł sponsorowany. Nie róbcie z ludzi debili jakimi wy jesteście.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu

Treść usunięta

mr.OTHER
mr.OTHER (@mr-other)
4 lat temu

miej minimum godności i się domyśl sam

Kub3n$
Kub3n$ (@bomb_away)
4 lat temu

Tzn. ja powiem tak. Nie czytałem ale sądząc po obrazkach to fajny artykuł. Pozdrawiam.

YanuszYoyko
YanuszYoyko (@yanuszyoyko)
4 lat temu
Reply to  Kub3n$

tzn. jakim ty jesteś przygłupem. Nie pozdrawiam

Suche Info
07.03.2021

Kompromitacja Olympique’u Marsylia. Klub Arka Milika przegrał z czwartoligowcem

Nie posiadamy na to statystycznych dowodów pod ręką, ale tak na nos wydaje się, że nie ma drugiego krajowego pucharu w Europie, gdzie tak często miałyby miejsce małe niespodzianki i wielkie sensacje, jak w Coupe de France. Dzisiaj negatywnymi bohaterami takiej właśnie sensacji zostali gracze Olympique’u Marsylia. Klub Arkadiusza Milika wyleciał z Pucharu Francji po […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Zieliński z dubletem asyst! Skorupski nie dał rady Napoli

Możemy to powiedzieć bez grama kurtuazji: Piotr Zieliński zaliczył standardowy dzień w biurze. Tak, to już pewnego rodzaju codzienność, że w meczach Napoli widzimy Polaka z bramką lub asystą. Rok 2021 jest pod tym względem absolutnie wyjątkowy. Mówimy o życiowej formie, czymś magicznym. „Zielu” na pozycji nr 10 gra jak z nut, co trzeba powiedzieć […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Szymon Marciniak krytykowany za hit ligi greckiej. „Nie było karnego!”

Szymon Marciniak poprowadził dziś szlagier greckiej ekstraklasy. PAOK (3. miejsce w lidze) podjął przed własną publicznością Aris (2. miejsce). Derby Salonik zakończyły się wynikiem 2:2, a polski arbiter znalazł się pod ostrzałem krytyki. Spotkanie miało niezwykle emocjonujący przebieg. Goście prowadzili już 2:0, ale w 87 minucie gry PAOK zdobył kontaktowego gola. Następnie, już w doliczonym […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Jest nowy prezydent Barcelony! Wielki powrót Joana Laporty

To była naprawdę ekscytująca kampania wyborcza, ale ostatecznie skończy się zgodnie z przewidywaniami. Joan Laporta niemal na pewno powraca na stanowisko prezydenta Barcelony. I to powraca z przytupem. Wyniki głosowania sondażowego przeprowadzonego na próbie aż 4 tysięcy wyborców nie pozostawiają wątpliwości. Najlepiej poinformowani katalońscy dziennikarze także. Cules zdecydowanie wyżej ocenili Laportę niż jego konkurentów: Joan […]
07.03.2021
Anglia
07.03.2021

21 zwycięstw z rzędu i wystarczy. Manchester United pokonuje Manchester City

Dominowali na wszystkich frontach. Od czasu dość pechowego remisu z WBA, Manchester City ani razu nie pozwolił, by przeciwnik zatrzymał ich chociaż połowicznie. Wygrywali jak leci, bez różnicy, czy były to starcia pucharowe, czy ligowe. W końcu jednak nadszedł kres tej serii. Jeśli ktoś miał The Citizens zatrzymać, to właśnie Manchester United. Niebywale dobrze radzą […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Legia odstawia peleton na siedem punktów

Któraś seria musiała dziś paść. Albo ta niezwyciężonego na własnym stadionie Śląska Wrocław, albo ta związana z dobrymi wynikami Legii w starciach z wrocławianami w ostatnich latach. Chwilę wcześniej padła twierdza w Szczecinie, zatem prawem serii – Legia została pierwszym zespołem, który ograł ekipę Lavicki na ich obiekcie w tym sezonie. Sam mecz? Bywały lepsze. […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Premierowy gol Bereszyńskiego w Serie A. No wreszcie! [WIDEO]

Arkadiusz Reca popisał się dzisiaj pięknym trafieniem w starciu z Torino i Bartosz Bereszyński ewidentnie mu pozazdrościł. Zawodnik Sampdorii też strzelił gola. To jego pierwsze trafienie w Serie A! Trochę się Polak na tego gola naczekał, trzeba przyznać. Dzisiejsze starcie z Cagliari to dla Bereszyńskiego 120 występ ligowy w barwach Sampdorii, dla której zaczął grać […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Glik z meczem numer 300 na topowym poziomie. Dołącza do ekskluzywnego grona

Kamil Glik spędził wczoraj 90 minut na boisku w zremisowanym meczu Benevento ze Spezią. Było to dla niego spotkanie numer 300 w jednej z pięciu topowych lig Starego Kontynentu. Takim bilansem może się oprócz niego pochwalić tylko dwóch Polaków. Na dorobek 33-letniego defensora składają się 172 występy w Serie A i 128 w Ligue 1. […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

LIGA MINUS: POGOŃ RUSZA W POGOŃ ZA LEGIĄ

Raz, dwa, trzy. Ruszyli. A kto ruszył? Pogoń Szczecin w pogoń za Legią Warszawa. Tempo jak na obrazku, więc sukcesu nie wróżymy. Ale kto wie? O tej szalonej pogoni, o skuteczności Stali i o innych rzeczach pogadamy sobie dzisiaj o 19.45 w Lidze Minus. A kto pogada? Białek, Kowal, Leszek i Roki. 
07.03.2021
Hiszpania
07.03.2021

Suarez 1:1 Benzema. Derby Madrytu wygrała… Barcelona

Od tego meczu miało zależeć bardzo wiele. Wystarczyło zajrzeć do tabeli La Liga, żeby zdać sobie sprawę, że każda ze stron powinna zagrać z myślą o pełnej puli. Ekipa Simeone dlatego, że ściga ją Barcelona. Real zaś wpadł w gonitwę za Katalończykami i tak oto koło się zamyka. Akurat dziś chyba trzeba powiedzieć, że z […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Trener Pogoni Szczecin: – Trzeba spiąć pośladki i pracować

Trener Pogoni Szczecin, Kosta Runjaić, podczas pomeczowej konferencji prasowej nie ukrywał rozczarowania porażką 0:1 z Lechem Poznań. Przyznał, że jego drużyna znajduje się obecnie w kryzysowym momencie. – Jesteśmy mocno zawiedzeni. Na pewno w pierwszej połowie nie prezentowaliśmy się tak, jak chcielibyśmy się i jak oczekiwaliśmy. Nie jestem w stanie dokładnie powiedzieć, dlaczego tak był […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Pogoń wyhamowała z piskiem opon

Jesienny mecz Pogoni Szczecin z Lechem Poznań był momentem, w którym pomyśleliśmy sobie, że Portowców stać w tym sezonie na duże rzeczy. Kolejka niby piąta, ale wiadomo – tak naprawdę było to czternaste ligowe spotkanie dla obu ekip w trwającym sezonie. Cztery gole strzelone i zero straconych, sporo polotu w grze, do tej pory najbardziej […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Oficjalnie: Ireneusz Mamrot nowym trenerem ŁKS-u

To już oficjalne – Ireneusz Mamrot nowym trenerem ŁKS-u Łódź. Zastąpił Wojciecha Stawowego. O sprawie informowaliśmy już wczoraj. Brak zwycięstwa w derbach Łodzi nie miał kluczowego znaczenia dla losów Stawowego, jego los był prawdopodobnie przesądzony po klęsce z GKS-em Tychy. Mamrot natomiast spróbuje w sezonie 2020/21 wprowadzić do Ekstraklasy już drugiego spadkowicza. Wcześniej pracował w […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Trwa kryzys Liverpoolu. The Reds znowu przegrywają u siebie

Liverpool pod wodzą Juergena Kloppa długo śrubował serię meczów bez porażki na własnym stadionie. Teraz wygląda na to, że The Reds idą na jakiś rekord wszech czasów pod względem domowych wpadek z rzędu. Dzisiaj przegrali 0:1 z Fulham. Passa sześciu przegranych meczów ligowych u siebie jest bezprecedensowa w całej historii klubu z Anfield. Dzisiaj Liverpool […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Co za gol Recy! Polak strzela, Crotone wygrywa z Torino [WIDEO]

Arkadiusz Reca znalazł się w szerokim gronie zawodników powołanych przez Paulo Sousę na marcowe mecze reprezentacji Polski. I postanowił uczcić to przepięknym golem w Serie A. Zawodnik Crotone trafił do siatki w starciu z Torino. Co za gol! Reca zapisał się na liście strzelców w 80 minucie spotkania, przy wyniku 2:1 dla Crotone. Ostatecznie spotkanie […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Wściekły trener Stali Mielec: – Mam już serdecznie dosyć takich sytuacji

Stal Mielec kolejny raz przegrała w Ekstraklasie. Tym razem lepszy od mielczan okazał się Piast Gliwice. Szkoleniowiec beniaminka, Leszek Ojrzyński, narzekał na konferencji prasowej na nieskuteczność swoich podopiecznych. – Mam serdecznie dosyć takich sytuacji, że moja drużyna ma więcej stuprocentowych sytuacji i albo remisuje, albo przegrywa – stwierdził trener Ojrzyński. – Tak naprawdę w pierwszej […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Stal Mielec znów promuje bramkarza rywali. Plach i rezerwowi bohaterami Piasta

Jeżeli Stal Mielec spadnie z Ekstraklasy – a obecnie jest kandydatem numer jeden – to szukając momentów decydujących na pewno wróci do starcia w Gliwicach. Klasowa drużyna załatwiłaby sprawę z Piastem do przerwy, później kontrolowała mecz i w najmniej ekscytującym scenariuszu dowiozła prowadzenie do końca. Beniaminek jednak ponownie zajął się promowaniem bramkarzy rywali, mimo że […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Glasgow Rangers nowym mistrzem Szkocji!

Dzisiejszy bezbramkowy remis Dundee United z Celtikiem Glasgow to pozornie zupełnie nieistotny wynik zupełnie nieistotnego meczu. W praktyce jednak – 7 marca 2021 roku jesteśmy świadkami historycznego wydarzenia. Utrata punktów przez zespół gości oznacza, że nic już nie odbierze mistrzostwa ich derbowemu rywalowi, Glasgow Rangers. Podopieczni Stevena Gerrarda odzyskali tytuł po dziewięciu sezonach dominacji Celtiku, […]
07.03.2021