Lewy, Teo, Piszczek, Zieliński i inni. Kolejny wystrzałowy weekend Polaków

19 lutego 2017, 23:23 • 5 min czytania 7 komentarzy

Ten weekend przyniósł kolejnych bohaterów wśród Polaków grających za granicą. Lewandowski uratował w doliczonym czasie remis, Piszczek miał udział przy wszystkich trzech golach, Klich zdobył jedyną bramkę, a Parzyszek strzelił oba gole… Pozytywnych akcentów było jednak więcej. Zapraszamy na świeże podsumowanie występów stranierich.

1. Już 137. bramkę w Bundeslidze, a szesnastą w obecnym sezonie, zdobył Robert Lewandowski. Meczu z Herthą nie rozpoczął jednak w pierwszym składzie – usiadł na ławce, patrzył jak jego koledzy przegrywają, wszedł na ostatnie pół godziny i wyrównał w doliczonym czasie. Zrobił to w zresztą nieprawdopodobnych okolicznościach (wideo od 8:40).

2. Łukasz Piszczek również został jednym z bohaterów tej kolejki Bundesligi. W meczu z Wolfsburgiem zdobył bramkę, zaliczył asystę i po jego zagraniu przeciwnik trafił do własnej bramki. Trzy gole Borussii i trzy z udziałem Polaka, któremu Bild przyznał notę 1 – najwyższą możliwą.

Z ładnym gestem spotkał się również Jakub Błaszczykowski, który przed rozpoczęciem meczu otrzymał pamiątkowy obraz i bukiet kwiatów od władz Borussii.

3. Łukasz Teodorczyk ostatnio się zaciął. Ze Standardem Liege – bez gola. Z Lokerem – bez gola. Z Zulte Waregem – bez gola, z fatalnym pudłem, ale przynajmniej z asystą. Z Zenitem w Lidze Europy – wszedł z ławki na 10 minut. Dziś sytuacja się nieco uspokoiła, bo Polak wyszedł w pierwszym składzie i zdobył bramkę, naprawdę ładną.

4. Piotr Zieliński ma coraz lepsze statystyki w Serie A, w tym sezonie zaliczył już cztery bramki i sześć asyst. Jednego z goli strzelił akurat w ten weekend, w spotkaniu z Chievo.

5. Mateusz Klich zbiera w tym sezonie świetne recenzje. Występuje niemalże w każdym meczu, zawsze rozgrywa po 90 minut, zakładał już nawet opaskę kapitana, podchodzi do rzutów karnych, których nie marnuje – tym razem trafił po raz piąty z jedenastki – natomiast brak mu jedynie liczb z gry. Jego gol z rzutu karnego okazał się teraz na wagę trzech punktów.

6. Apollon bez większych problemów rozprawił się z Karmiotissą, a dwa z trzech goli strzelił Arkadiusz Piech. To było jego szóste (wideo od 2:20) i siódme (3:45) trafienie w tym sezonie. Mimo to, polski napastnik nie może czuć się pewniakiem do gry w pierwszym składzie, często wchodzi z ławki.

7. Piotr Parzyszek jest autorem zwycięstwa De Graafschap – zdobył bramkę z rzutu karnego i dobił strzał kolegi. Jest również wiceliderem klasyfikacji strzelców drugiej ligi holenderskiej – 17 trafień, z czego trzy po strzałach z jedenastki. Lider ma 26 goli, a ośmiokrotnie podchodził do rzutów karnych.

8. Paweł Wszołek nie odpuszcza i również podkręca statystyki. Dorzucił właśnie w wygranym 4:1 z Birmingham meczu jedną z asyst. To jego trzecie ostatnie podanie w sezonie, ma również na koncie trzy bramki. W zespole przegranym bronił Tomasz Kuszczak, ale w żadnej sytuacji nie mógł zachować się lepiej.

9. Łukasz Skorupski mimo kilku naprawdę niezłych interwencji nie zdołał uratować Empoli przed porażką. Polski bramkarz skapitulował dwukrotnie, przy żadnej bramce nie miał szans na skuteczną interwencję, ale przynajmniej sumienie miał czyste – zrobił wszystko, co mógł.

10. Kolejne minuty zbiera w Anglii Bartosz Kapustka, który wciąż nie zadebiutował w Premier League, ale rozegrał trzeci mecz w krajowym pucharze. I tym razem, przeciwko Millwall, wypadł zdecydowanie najlepiej – był chwalony przez prasę, wskazywano jako jeden z najlepszych na boisku. Problem jednak w tym, że Leicester właśnie pożegnało się z tymi rozgrywkami.

ANGLIA
Kamil Grosicki (Hull) – brak meczu w ten weekend
Bartosz Kapustka (Leicester) – 63 minuty z Millwall w Pucharze Anglii (0:1)
Marcin Wasilewski (Leicester) – 20 minut z Millwall w Pucharze Anglii (0:1)
Artur Boruc (Bournemouth) – brak meczu w ten weekend
Łukasz Fabiański (Swansea) – brak meczu w ten weekend
Maksymilian Stryjek (Sunderland) – brak meczu w ten weekend
Michał Żyro (Wolverhampton) – poza kadrą
Bartosz Białkowski (Ipswich) – 90 minut z Leeds United (1:1)
Paweł Wszołek (QPR) – 84 minuty i asysta z Birmingham City (4:1)
Tomasz Kuszczak (Birmingham) – 90 minut z QPR (1:4)
Krystian Bielik (Birmingham) – na ławce z QPR (1:4)

BELGIA
Łukasz Teodorczyk (Anderlecht) – 90 minut, gol i żółta kartka z Oostende (4:1)

CYPR
Arkadiusz Piech (Apollon) – 90 minut i dwa gole z Karmiotissą (3:0)
Tomasz Wełna (Aris) – poza kadrą
Mateusz Taudul (Zakakiou) – poza kadrą
Patryk Procek (Achnas) – poza kadrą

DANIA
Kamil Wilczek (Broendby) – 81 minut z FC Kopenhagą

FRANCJA
Maciej Rybus (Lyon) – na ławce z Dijon (4:2)
Grzegorz Krychowiak (PSG) – poza kadrą
Kamil Glik (Monaco) – 90 minut z Bastią (1:1)
Mariusz Stępiński (Nantes) – 45 minut z FC Metz (1:1)
Igor Lewczuk (Bordeaux) – na ławce z Guingamp (3:0)

HISZPANIA
Przemysław Tytoń (Deportivo) – na ławce z Deportivo Alaves (0:1)
Paweł Kieszek (Cordoba) – na ławce z Levante (1:3)
Cezary Wilk (Real Saragossa) – poza kadrą

HOLANDIA
Wojciech Golla (NEC) – 90 minut z PSV Eindhoven (1:3)
Filip Kurto (Excelsior) – poza kadrą
Mateusz Klich (Twente) – 90 minut, gol z rzutu karnego i żółta kartka z Heerenveen (1:0)
Filip Bednarek (De Graafschap) – 90 minut z Telstar (2:1)
Piotr Parzyszek (De Graafschap) – 90 minut, dwa gole, w tym gol z rzutu karnego z Telstar (2:1)