IV liga i… obóz w Turcji? Można!
Weszło

IV liga i… obóz w Turcji? Można!

Nie da się. Pogięło cię? Daj spokój, idź się napij. 99% prezesów czwartoligowych klubów udzieliłoby mniej więcej takich odpowiedzi, gdyby ich trenerzy zażyczyli sobie zagranicznego obozu. I w sumie specjalnie się nie dziwimy – na pozór trąci to mocną fanaberią. Tydzień w Turcji, podczas gdy reszta ligi nie wyściubia nosa nawet poza województwo? Brzmi jak opowieści Wojciecha Stawowego o Lidze Mistrzów.

I nagle okazuje się, że:

a) da się to zrobić,
b) da się to zrobić bez obciążania budżetu (czyli z pieniędzy „ekstra”),

Klubem, któremu się to udało, jest wielkopolski GKS Tarnovia Tarnowo Podgórne. Podczas gdy ich bezpośredni rywale z północnej grupy wielkopolskiej IV ligi przed treningami biorą łopaty w ruch i odśnieżają murawy, oni trenują na równiutkiej trawce przy dobrej pogodzie i nie martwią się niczym. Po treningu przechodzą do bogato wyposażonej siłowni lub na odnowę biologiczną, do tego korzystają z wszelkich innych udogodnień, jakie oferuje im pięciogwiazdkowy hotel w Riwierze Tureckiej. Ten sam, z którego dzień wcześniej wymeldowało się Podbeskidzie Bielsko-Biała. Ewenement na skalę krajową.

Pomysł wyjazdu na obóz zrodził się w momencie, gdy grającym trenerem Tarnovii został Marcin Kikut. Początkowo – co naturalne – rozważano ulokowanie się gdzieś w Polsce. Wprawdzie warunki może nie najlepsze (ale i tak lepsze niż w Tarnowie Podgórnym), lecz zawsze to można mieć choćby namiastkę zawodowego klubu piłkarskiego. Za obóz w Polsce trzeba byłoby zapłacić jakieś 30-40 euro za jedną dobę pobytu zawodnika. Okazało się, że pomiędzy obozem tureckim a polskim wcale nie ma przepaści cenowej – w Turcji trzeba zapłacić 50-60 euro za zawodnika plus bilet lotniczy. Niby drożej, ale warunki jednak nieporównywalne.

Idea jest, chęci są, ale pojawia się kolejny dylemat: skąd wziąć kasę. Trzeba było zakasać rękawy i uruchomić kontakty. Do sponsorów zaczęła się dobijać dwójka piłkarzy, czyli Zbigniew Zakrzewski i Bartosz Ślusarski oraz z piłkarz-trener Kikut. I szybko wyważała kolejne drzwi.

Zakrzewski: – Od razu zaznaczę – nie korzystamy z pieniędzy gminnych i nie jedziemy tam się wygrzewać. Niektórzy myśleli, że starsi chłopcy złapali sobie bogatego wójta i go doją. To wyłącznie inicjatywa grupy sponsorów, których udało nam się zebrać. Prowadzę w Tarnowie Podgórnym śniadania biznesowe, na których zrzeszam prezesów różnych firm. Gdy im przedstawiłem naszą inicjatywę, każdy był entuzjastycznie nastawiony i szybko się zgadzali. Nikt nie pukał się po głowie.

Kikut: – Na poziomie czwartej ligi praktycznie nie ma opcji, by drużyny jechały na obozy. To amatorska liga. Nawet w drugiej czy trzeciej lidze drużyny mają problem by gdzieś jechać. Nieskromnie przyznam, że jesteśmy ewenementem. Słyszałem, że Warta Poznań nie miała w planach obozu, ale gdy właściciel się dowiedział, że jedziemy, zmobilizował środki i też wysłał drużynę.

Zakrzewski: – Ceny w Turcji są dużo niższe niż na Cyprze czy w Hiszpanii, a jakość niczym nie ustępuje. Robimy to przede wszystkim dla młodych chłopaków. Zabieramy ich ze sobą siedemnastu. Będą mieli możliwość popracowania w fajnych warunkach i zobaczenia, jak mogą się w przyszłości przygotowywać, jeśli się zepną na tyle, by kiedyś występować w Ekstraklasie. Tylko od nich będzie zależało, czy będą chcieli w to brnąć czy stwierdzą, że nie mają czasu i ochoty. Od początku drogi będą już wiedzieli, jak to wygląda na najwyższym poziomie.

Czy Tarnovia ma jakiś większy potencjał marketingowy niż reszta czwartoligowych klubów? Nie, jest dokładnie taka sama. Czy zachwyca wynikiem sportowym? Absolutnie, w swojej grupie jest dopiero czwarta. Jasne, Zbigniew Zakrzewski jest osobą, która sprzedałaby nawet śnieg Eskimosom, ale bez przesady – skoro potrafili oni, potrafi każdy. A jednak niewielu ma tak dużo chęci.

I niech to będzie wzór dla innych drugo-, trzecio- czy czwartoligowców.

JB

Fot. Facebook GKS-u Tarnovii 

KOMENTARZE (4)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Tomatatini

przypomina mi chiny które wydaja grube pieniadze na gwiazdy a piłek w klubie brakuje tu zamiast zdobyć sponsora na dodatkowe pieniądze na trenera dla dzieci(lub na jego lepsze wyszkolenie) to wydaje sie je na obozy dla 20 paroletnich amatorów z których jak 1 choc zagra kiedys w 1 lidze to bedzie sukces

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Jatu

„Czy Tarnovia ma jakiś większy potencjał marketingowy niż reszta czwartoligowych klubów? Nie, jest dokładnie taka sama.” Bzdura totalna. Dlaczego? Warto trochę poczytać o siedzibie klubu. Jedna z najbogatszych gmin w Polsce, w której jest firma na firmie (w 20-tysięcznej gminie ponad 300 firm). To jednak spora przewaga nad Pogonią Łobżenica czy GLKS Wysoka…

Zaplesniale Sromidlo
Zaplesniale Sromidlo

Nic dziwnego. W Wielkopolsce od zawsze były największe pieniądze, ludzie najrozsądniej je inwestowali i najrozsądniej wydawali. Wystarczy przejechać się po WLKP i od razu widać że to inny świat. Gratuluję zaradności.

wpDiscuz

INNE SPORTY

WARSZAWA 17.05.2018 
KONFERENCJA PRASOWA  PRZED BOXING NIGHT 14 NARODOWA GALA BOKSU --- PRESS CONFERENCE BERORE BOXING NIGHT 14 NATIONAL BOX GALA  
MARCIN NAJMAN   
FOT. ANNA KLEPACZKO/FOTOPYK/NEWSPIX.PL
---
Newspix.pl *** Local Caption *** www.newspix.pl 
mail us: info@newspix.pl
call us: 0048 022 23 22 222
---
Polish Picture Agency by Ringier Axel Springer Poland
26 maja, 11:40