Stępiński strzela Marsylii, Teodorczyk fatalnie pudłuje i pięknie asystuje

12 lutego 2017, 23:10 • 5 min czytania 7 komentarzy

Robert Lewandowski nie strzelił gola i nie zmniejszył straty w klasyfikacji strzelców Bundesligi. Arkadiusz Milik znów siedział na ławce rezerwowych, ale nie wszedł na boisko nawet na minutę. Mimo to, istotnych polskich akcentów w ligach zagranicznych nie brakowało.

1. Mariusz Stępiński pokazał się z bardzo dobrej strony w meczu z Olympique Marsylia. Był aktywny, zdobył bramkę, zaliczył asystę drugiego stopnia i miał niemały udział w zwycięstwie z szóstym zespołem Ligue 1.

2. Z pozostałych Polaków we Francji powody do zadowolenia ma jeszcze tylko Kamil Glik, który z Metz zagrał znów na wysokim poziomie, a jego Monaco wygrało 5:0. Pozostali? Krychowiak poza kadrą, tak jak i Lewczuk, choć jego tłumaczy kontuzja. Z kolei Rybus przesiedział 90 minut na ławce rezerwowych.

3. Polskiego meczu nie obejrzeliśmy też w Anglii. Łukasz Fabiański między słupkami Swansea, ale Bartosz Kapustka i Marcin Wasilewski poza kadrą Leicester. Ci pierwsi wygrali, a „Fabian” w 25. kolejce zaliczył czwarte spotkanie z czystym kontem. Inna sprawa, że goście oddali tylko jeden celny strzał (obroniona sytuacja sam na sam).

4. Dopiero co napisaliśmy, że Maurizio Sarri jest największym fanem talentu Piotra Zielińskiego, a ten już wypowiada kolejne pochwały: – Ma umiejętności, by w przyszłości stać się jednym z najlepszych środkowych pomocników w Europie. Kolejna laurka jest jednak uzasadniona, bo Zieliński zdobył jedną z dwóch bramek przeciwko Genui, a prasa wybrała go najlepszym zawodnikiem meczu. Ostatnie trzy ligowe spotkania w wykonaniu Polaka to gol i trzy asysty.

5. Jakub Błaszczykowski po tym, jak przed tygodniem nie wszedł na boisko nawet na moment, tym razem pojawił się na ostatnie pół godziny. Może i wciąż dla Wolfsburga nie zdobył żadnej bramki, nie dał żadnej asysty i niewielkie są korzyści z jego gry ofensywnej, to przysłużył się w obronie.

6. Anderlecht pokonał Zulte Waregem 4:2, ale Łukasz Teodorczyk nie trafił do siatki. Zaliczył za to ładną asystę.

Problem jednak w tym, że zawodziła u niego skuteczność – raz przegrał sytuację sam na sam z bramkarzem, raz też fatalnie wykańczał akcję tuż przed bramką. Ten drugi przypadek można zobaczyć tutaj:

7. Jeszcze przed meczem Arsenalu z Hull City Arsene Wenger mówił, że dokonuje jednej zmiany – wstawia do składu Gibbsa, bo „jest odpowiednim piłkarzem do gry przeciwko Grosickiemu”. Ostatecznie polski skrzydłowy wcale nie był tak groźny, jak się spodziewano, ale wypadł przyzwoicie.

8. Parada weekendu? Niewykluczone, że autorstwa Łukasza Skorupskiego. Bramkarz Empoli dwukrotnie skapitulował w starciu z Interem, ale mogło – a nawet powinno – skończyć się znacznie gorzej. Polak miał ze trzy świetne interwencje, które pozwoliły uniknąć utraty gola.

9. Wojciech Szczęsny już wyprzedził Łukasza Skorupskiego w klasyfikacji Serie A z czystymi kontami. Bramkarz Romy zagrał jedenasty w tym sezonie mecz na zero z tyłu. I w ogóle w ostatnim czasie czaruje: z dziesięciu spotkań w siedmiu nie puścił żadnego gola.

10. Sampdoria Bartosza Bereszyńskiego i Karola Linettego wygrała 3:1 z Bologną, ale nie bez problemu. Gospodarze przegrywali, w przerwie zszedł Linetty, do 82. minuty wciąż utrzymywał się wynik 0:1, ale jedenastkę wywalczył Bereś. No i potem już poszło, Sampdoria wzięła sprawy w swoje ręce.

ANGLIA
Kamil Grosicki (Hull) – 60 minut z Arsenalem (0:2)
Bartosz Kapustka (Leicester) – poza kadrą
Marcin Wasilewski (Leicester) – poza kadrą
Artur Boruc (Bournemouth) – mecz w poniedziałek
Łukasz Fabiański (Swansea) – 90 minut z Leicester (2:0)
Maksymilian Stryjek (Sunderland) – poza kadrą
Michał Żyro (Wolverhampton) – poza kadrą
Bartosz Białkowski (Ipswich) – 90 minut z Aston Villą (1:0)
Paweł Wszołek (QPR) – 80 minut z Huddersfield (1:2)
Tomasz Kuszczak (Birmingham) – 90 minut z Sheffield Wednesday (0:3)
Krystian Bielik (Birmingham) – na ławce z Sheffield Wednesday (0:3)

BELGIA
Łukasz Teodorczyk (Anderlecht) – 90 minut i asysta z Waregem (4:2)

CYPR
Arkadiusz Piech (Apollon) – 82 minuty z Achnas (2:2)
Tomasz Wełna (Aris) – 9 minut z Ermis (2:1)
Mateusz Taudul (Zakakiou) – poza kadrą
Patryk Procek (Achnas) – 45 minut z Apollonem (2:2)

FRANCJA
Maciej Rybus (Lyon) – na ławce z Guingamp (1:2)
Grzegorz Krychowiak (PSG) – poza kadrą
Kamil Glik (Monaco) – 90 minut z Metz (5:0)
Mariusz Stępiński (Nantes) – 71 minut i gol z Olympique Marsylia (3:2)
Igor Lewczuk (Bordeaux) – poza kadrą

HISZPANIA
Przemysław Tytoń (Deportivo) – 90 minut z Athletikiem (1:2)
Paweł Kieszek (Cordoba) – 90 minut z Huescą (0:2)
Cezary Wilk (Real Saragossa) – poza kadrą

HOLANDIA
Wojciech Golla (NEC) – 90 minut z Zwolle (0:2)
Filip Kurto (Excelsior) – poza kadrą
Mateusz Klich (Twente) – 90 minut z Excelsiorem (1:1)
Filip Bednarek (De Graafschap) – 90 minut z FC Emmen (0:2)
Piotr Parzyszek (De Graafschap) – 90 minut z FC Emmen (0:2)
Mikołaj Smyłek (MVV) – mecz w poniedziałek
Adrian Purzycki (Fortuna Sittard) – 3 minuty z Cambuur (1:1)

NIEMCY
Robert Lewandowski (Bayern) – 90 minut z Ingolstadt (2:0)
Łukasz Piszczek (Borussia D.) – poza kadrą
Jakub Błaszczykowski (Wolfsburg) – 30 minut z Hoffenheim (2:1)
Rafał Gikiewicz (Freiburg) – na ławce z FC Koeln (2:1)
Paweł Olkowski (FC Koeln) – na ławce z Freiburgiem (1:2)
Kamil Wojtkowski (Lipsk) – poza kadrą
Marcin Kamiński (Stuttgart) – 90 minut z Sandhausen (2:1)
Paweł Dawidowicz (Bochum) – mecz w poniedziałek
Jakub Kosecki (Sandhausen) – poza kadrą
Daniel Łukasik (Sandhausen) – 90 minut z Stuttgartem (1:2)
Artur Sobiech (Hannover) – mecz w poniedziałek
Kacper Przybyłko (Kaiserslautern) – 90 minut z Fortuną Duessledorf (1:1)
Tomasz Hołota (Arminia) – 2 minuty z Unionem Berlin (1:3)
Adam Matuszczyk (Eintracht B.) – na ławce z FC Nuernberg (1:1)
Waldemar Sobota (Sankt Pauli) – 90 minut z Dynamem (2:0)
Oskar Zawada (Karlsruher) – 13 minut z TSV 1860 Monachium (1:2)

SZKOCJA
Krystian Nowak (Hearts) – 11 minut z Hibernian (0:0)

TURCJA
Patryk Tuszyński (Rizespor) – poza kadrą
Łukasz Szukała (Osmanlispor) – na ławce z Trabzonsporem (0:1)

WŁOCHY
Wojciech Szczęsny (Roma) – 90 minut z Crotone (2:0)
Karol Linetty (Sampdoria) – 45 minut z Bologną (3:1)
Bartosz Bereszyński (Sampdoria) – 90 minut i wywalczony rzut karny z Bologną (3:1)
Bartosz Salamon (Cagliari) – na ławce z Juventusem (0:2)