post Krzysztof Stanowski

Opublikowane 31.01.2017 14:36 przez

Krzysztof Stanowski

– Jeśli jest mocna wola, by w polskiej lidze wprowadzić powtórki wideo, to w porządku. Nie jestem zwolennikiem powtórek, moim zdaniem dalej będą kontrowersje, ale innego rodzaju, lecz nie będę tego blokował. Po prostu… nie będę za to płacił z kasy PZPN. Jeśli Ekstraklasa SA czy Canal+ powiedzą, że są gotowi, chcą to zrobić i mają na to środki, to proszę bardzo. Błyskawicznie wypełnię wszystkie niezbędne dokumenty, skontaktuję się z kim trzeba i postaram się, by polska liga została jednym z królików doświadczalnych – mówi Zbigniew Boniek, prezes PZPN. Tym samym trochę złagodził stanowisko z sobotniego programu „Stan Futbolu”.

Temat powtórek telewizyjnych, a mówiąc dokładnie dodatkowego sędziego, który mając dostęp do nich będzie podpowiadał arbitrowi głównemu, jest coraz szerzej komentowany. Zbliżamy się do momentu, kiedy ta technologia będzie na stałe stosowana w futbolu. Ale zanim się to zdarzy, konieczne będzie przeprowadzenie wieloletnich testów. Niektóre ligi – jak np. Serie A – testują nowe rozwiązanie offline, natomiast są też kraje, w których od nowego sezonu sędzia-wideo będzie już normalnie wpływał na losy rozgrywanych meczów.

Sporo na ten temat można było przeczytać ostatnio w „Przeglądzie Sportowym”, który szeroko zajął się tematem. Łukasz Brud, sekretarz generalny IFAB (wyjechał z Polski w wieku 8 lat), mówił: – Eksperymenty z powtórkami wideo cały czas trwają i wcale nie jest pewne, kto zacznie używać tej technologii pierwszy. Przygotowania w tych krajach są bardzo zaawansowane, w tym roku z powtórek wideo zaczną korzystać również sędziowie m.in. we Francji, w Belgii, Holandii i Portugalii. Na razie zgłosiły się do nas organizacje piłkarskie z 13 państw, we wszystkich trwają intensywne przygotowania i wszystkie mają duże szanse wystartować jeszcze latem.

Czy Polska dołączy do tego grona? Boniek daje zielone światło, ale finansową odpowiedzialność przerzuca na Ekstraklasę SA (czyli kluby) albo telewizję.

A jak sprawę z innej perspektywy widzą ludzie związani z ekstraklasą?

Nie czuję się uprawniony do tego, by rozmawiać o pieniądzach i polityce. W kwestii jednak samych powtórek muszę powiedzieć, że chociażby ostatnia kolejka ligi hiszpańskiej pokazuje, że w świecie, w którym gra staje się coraz szybsza i mówimy o coraz większych pieniądzach w piłce, nie możemy pozostawiać losowi, przypadkowi, czasami niezbyt dotrenowanemu sędziemu tak ważnych decyzji. To wypacza widowisko sportowe. Jeżeli piłkarze wspomagają się farmakologicznie, mówię tu oczywiście o czystym wspomaganiu, a nie o dopingu, to dlaczego sędziowie mieliby się nie wspomagać swoją “farmakologią”, czyli telewizją? Jeśli powtórki funkcjonują w rugby, w futbolu amerykańskim, hokeju na lodze czy tenisie, to jestem spokojny o to, że jesteśmy w stanie wynaleźć taki system, który taką grę tylko by uatrakcyjnił. Wiem, że system challenge wprowadza NHL. Wczoraj w nocy odbył się Mecz Gwiazd i jedna z bramek nie została właśnie uznana, bo trener poprosił o powtórkę. Okazało się więc, że można, a hokej, choć rozgrywany na mniejszej przestrzeni, jest jeszcze szybszą grą niż piłka nożna. Myślę, że to, co pomoże sędziom i sprawi, że to umiejętności piłkarskie będą decydowały w największym stopniu, pomoże nam wszystkim – tłumaczy ekspert Canal+, Tomasz Smokowski.

Jeśli chodzi o płynność gry, to naprawdę jest to do bardzo szybkiego zorganizowania. Sędziowie już teraz mają ze sobą kontakt za pomocą słuchawek i systemu audio, więc nie widzę przeszkód, by z boku siedział czwarty arbiter, nazwijmy go roboczo sędzią telewizyjnym, który w momencie dania sygnału weryfikuje sytuację. Tak na przykład jest w rugby – charakterystycznym znakiem jest narysowanie dwoma rękoma prostokąta w powietrzu, co ma oznaczać, że trenerzy chcą powtórki telewizyjnej. Mija 10, może 15 sekund, widzowie oglądają to również na swoich ekranach i za chwilę podejmowana jest decyzja. Nie podejrzewam, by w poważny sposób zaburzyło to spójność i płynność gry – dodaje.

Ale najważniejsze pytanie brzmi – co z pieniędzmi, skoro PZPN tego wydatku nie pokryje? O opinię poprosiliśmy też prezesa spółki Ekstraklasa S.A., Dariusza Marca.

Wprowadzenie technologii powtórek video na meczach LOTTO Ekstraklasy jest uzależnione od decyzji PZPN, dotyczy to bowiem spraw sędziowskich, które leżą w wyłącznych kompetencjach związku. Z uwagi na wspomniany podział kompetencji, wsparcie transparentności, a tym samym wiarygodności decyzji sędziowskich oraz wysoki koszt takiej inwestycji (Ekstraklasa S.A. testowała oraz przeprowadziła wstępne wyliczenia wdrożenia technologii video powtórek), ewentualna decyzja PZPN musiałaby być poparta przynajmniej odpowiednim współfinansowaniem. Ekstraklasa S.A. przekazuje rocznie PZPN-owi prawie 7 milionów zł, w tym mieści się także wynagrodzenie pracy sędziowskiej.

Jeśli więc dobrnęliście do tego momentu, wnioski sami możecie wysnuć. Przeciwskazań niby nie ma, poza tym najważniejszym – że PZPN i nie zapłaci i ESA też nie zapłaci. Mówiąc krótko – w najbliższej przyszłości powtórek u nas nie będzie.

Opublikowane 31.01.2017 14:36 przez

Krzysztof Stanowski

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 13
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
werseo
werseo

Nie dać kasy na tak wazna sprawe, rudy sie kompromituje. Stanowski nic mu oczywiscie nie powie.

werseo
werseo

btw
Boniek nie wpierdala się do powtórek w ekstraklasie, ale wpierdala się do limitów obcokrajoców. Może niech Ekstraklasa S.A sama o tym decyduje.

Jan
Jan

W istocie, odnoszę wrażenie ze z Bońkiem coraz gorzej. Po Sylwestrze widzialem cytat z jego wypowiedzi, ze wszędzie wybuchają petardy tylko na stadionach nie można. Pragne mu przypomnieć, że na meczu Rumunia-Polska były petardy. I co, fajnie było?
Teraz mówi (Stan Futbolu), ze ligi belgijskiej nikt nie ogląda. Otóż ostanią kolejke ligową w Belgii odlądało prawie 80000 widzow ( 7 meczów – liczba ludnosci Belgii ca 12 mln). Ostatnia kolejka w E-klasie (wedug sredniej liczby na meczach gospodarzy tej kolejki ca 73000 ( 8 meczów – 38 mln ludnosci kraju)

Borsi
Borsi

Nie jestem w 100% pewny, ale Bońkowi chodziło o to że w Polsce nikt nie ogląda meczów ligi belgijskiej.

Jan
Jan

Ale to nie mialoby sensu, bo w Belgii nikt nie ogląda E-klasy.
Chodzilo o system rozgrywek, ktory w Belgii i Polsce jest podobny. System ten przyczynil sie do wzrostu poziomu i zainteresowania pilka, a także znacznego awansu ligi belgijskiej w rankingach, a Boniek mowiac to chcial ten fakt zanegowac.

bastion79
bastion79

Dobrze, że jest kadencyjność na wybór prezesa, bo Bońkowi coś się z główką niedobrego dzieje. Wchodził z hasłami o nowoczesności, odspawaniu leśnych dziadków od stołków, kruszeniu betonu itp a teraz główny hamulcowy rozwoju polskiej piłki.

pep pep
pep pep

Stanowisko niechętne powtórkom to przejaw zerowej antycypacji typowej dla starego betonu. Tymczasem prawie każdy wie, że ten akurat element jest nieodzowną przyszłością futbolu i nie jest dobre ,,pozostawać w tyle” , bo jak będzie oblig to wtedy nadal będzie się w tyle
Taki pogląd przeciwny powtórkom jak będzie oceniany za 20 lat, to uzna się jego autora za leśnego dziadka do kwadratu bez wyobraźni , który zatrzymał się w poprzedniej epoce

Reyman
Reyman

Jako rzecz staropolskie przysłowie – rudy zawsze jest fałszywy

RychU
RychU

Gdy grał jeszcze w Polsce pewnie nie raz przekonał się jak czarne ludki z gwizdkiem potrafiły wpływać na rzeczywistość. Teraz powtórki mu się nie podobają? Dziwne. Przypadek? Nie sądzę …

GooDOMaDOM
GooDOMaDOM

Na rację. Jebac powtórki. Tylko goal line technology.

Sportowy Maniak
Sportowy Maniak

Powtórki wideo były, są i będą potrzebne. Należy eliminować błędy sędziowskie, które często ujmują meczom prestiżu lub wypaczają wyniki. Mam nadzieję, że wprowadzanie wideoweryfikacji (challenge’ów) będzie postępowało sprawnie, i że pojawi się za kilka sezonów w najmocniejszych ligach Europy i świata, a także w rozgrywkach międzynarodowych na najwyższym szczeblu.

JC
JC

Po co było tyle pisać, jak na końcu artykułu jest najważniejsze, nikt nie chce za to płacić!!!

blasphemer93
blasphemer93

„Okazało się więc, że można, a hokej, choć rozgrywany na mniejszej przestrzeni, jest jeszcze szybszą grą niż piłka nożna.” no przecież właśnie dlatego jest szybszy także „choć” nie na miejscu red Smokowski

Weszło
22.09.2020

Legia z prezentem, a później pokrzywdzona. Wilusz zasłużył na wykluczenie

Czy Legia została skrzywdzona? A może tym razem zyskała na błędach sędziów? Czy Maciej Wilusz powinien pić meliskę przed meczami? No i co z tymi przeklętymi zagraniami ręką w polu karnym? Kolejny weekend znów przyniósł nam kilka weryfikacji w Niewydrukowanej Tabeli. Choć tak po prawdzie, to nie była łatwa kolejka do sędziowania. Zaczynamy od meczu […]
22.09.2020
Weszło
22.09.2020

Przeklęte Wyspy Owcze i technologiczny skok. Sukcesy i porażki Michniewicza w kadrze U-21

Czesław Michniewicz jest już jedną nogą poza reprezentacją Polski do lat 21. Odejdzie z niej raczej prędzej niż później. Ale co po sobie zostawi? Jaki bilans po trzech latach sprawowania stanowiska przez Michniewicza, mają biało-czerwoni? Co mu się udało, a co zawalił lub najzwyczajniej w świecie mógł zrobić trochę lepiej? Nie ma wątpliwości, że bilans […]
22.09.2020
Weszło
22.09.2020

Jeden klub, jeden trener. Klich i Kapustka od Tarnovii do kadry | KOPALNIE TALENTÓW

Ich pierwszy trener mówi o przypadku, twierdząc, że Mateusz Klich i Bartosz Kapustka poradziliby sobie gdziekolwiek by nie zaczynali, a on akurat miał szczęście, że na nich trafił. Większe zasługi niż sobie przypisuje rodzicom swoich najbardziej znanych byłych podopiecznych. Chyba jednak prowadzący ich za młodu Krzysztof Świerzb jakąś cegiełkę do tego dołożył, skoro nawet teraz […]
22.09.2020
Weszło
22.09.2020

Chodyna na radarze, Makowski cofa się w rozwoju

Za nami cztery kolejki nowego sezonu Ekstraklasy. Gdy patrzymy na ten okres przez pryzmat młodzieżowców, trochę brakuje nam odkryć. Jasne, poprzedni rok pokazał, że warto w tej kwestii trochę poczekać, bo choćby Michał Karbownik, Bartosz Białek czy Jakub Moder wypłynęli na szerokie wody dopiero z czasem, ale byli też tacy, którzy zaskoczyli od pierwszej kolejki […]
22.09.2020
Weszło
22.09.2020

Spokojnie, zaraz się rozkręci. Boruc jak film o facecie w łódce?

Powrót Artura Boruca do Legii Warszawa to bez dwóch zdań największe wydarzenie trwającego jeszcze okienka. Celowo nie użyliśmy w tym kontekście słowa „transfer”, bo ten ruch wykracza poza same kwestie sportowe, ale jedno trzeba wyraźnie zaznaczyć – to właśnie one wciąż powinny być na pierwszym planie. A na starcie tego sezonu nie ma co kryć […]
22.09.2020
Włochy
22.09.2020

Sfałszowany egzamin z włoskiego, czyli w co pogrywa Luis Suarez?

„Spoczywa na tobie wielka odpowiedzialność. Jeśli go oblejesz i gość nie dostanie obywatelstwa, to dopiero się zacznie. Rozpoczną atak terrorystyczny” – mówi na nagraniu rozmówca Stefanii Spiny. Czy to fragment filmu akcji? Nie. To konspiracyjna konwersacja uniwersytecka w sprawie językowego egzaminu Luisa Suareza, koniecznego do uzyskania włoskiego paszportu. Egzaminu, który Urugwajczyk podobno zdał z łatwością. […]
22.09.2020
Weszło
22.09.2020

Czereszewski: Holendrzy w Stomilu? Dzięki mnie klub zarobi na nich niemałe pieniądze

Temat Stomilu, dziwnych transferów do klubu i zmian, które w ciągu ostatnich dni zaszły w Olsztynie, nie schodzi z ust kibiców. Wczoraj przyjrzeliśmy się jednej stronie sprawy, o której rozmawialiśmy także w I-ligowej części „Weszłopolskich”. Dziś oddajemy głos drugiej ze stron, a konkretniej Sylwestrowi Czereszewskiemu, który nie stroni od mocnych słów. Doniesienia portalu stomil.olsztyn.pl nazywa […]
22.09.2020
Weszło
22.09.2020

Gdy rozum śpi, a Lewandowski zagrywa krzyżakiem, budzą się demony

Środkowy pomocnik przejmuje piłkę na środku boiska, zagrywa ją na prawo do skrzydłowego, ale nie zatrzymuje się, tylko biegnie na pełnej w pole karne. I słusznie, bo zaraz dostaje podanie zwrotne od kolegi, wystarczy dołożyć nogę i po wszystkim. Tak też się dzieje – pewny strzał i bramkarz nie ma szans. Ale co to? Kibice […]
22.09.2020
Weszło
22.09.2020

„Ring cię zweryfikuje. Nie masz za kim się schować”

– Moja walka? Jakbyś Rocky’ego oglądał. Cały mój plan szybko poszedł w pieruny. Myślałem, żeby dużo tańczyć, atakować seriami i odskakiwać, tak miałem zaplanowane treningi. Ale walczyliśmy na najmniejszym możliwym wymiarze ringu, więc nie było za bardzo gdzie uciekać. Trener powiedział mi więc „Kamil, musisz się bić”. A że lubię się bić, to się biliśmy. […]
22.09.2020
Weszło
22.09.2020

Pół roku transmisji sportowych za darmo – promocja specjalna PKO Banku Polskiego

Nasi partnerzy z PKO Banku Polskiego mają do zaproponowania kapitalną promocję dla wszystkich ekstraklasowych świrów. I nie tylko! Do zgarnięcia półroczny darmowy dostęp do transmisji sportowych lub filmów na platformie CANAL+ telewizja przez internet. Na czym polega cała akcja? Już tłumaczymy. Najpierw trzeba założyć PKO Konto za Zero z Oficjalną Kartą Ekstraklasy. Jedną z tych, […]
22.09.2020
KTS
22.09.2020

Podryw na zerwane więzadło i kolejny rekord! KS Bednarska 1:15 KTS Weszło

Idziemy jak burza. W rywalizacji z ostatnią w tabeli Bednarską wydatnie poprawiliśmy bilans strzelecki. Drużyna nie zawiodła i zaaplikowała rywalom aż 15 bramek. Łapcie obszerne kulisy ostatniego spotkania KTS-u Weszło.  fot. FotoPyk
22.09.2020
Weszło
22.09.2020

PRASA. Strejlau: Legia robi błąd. To Jacek Zieliński powinien zostać jej trenerem

Temat dnia w prasie jest oczywisty – Czesław Michniewicz w Legii Warszawa. W „Przeglądzie Sportowym” o nowym szkoleniowcu wypowiadają się eksperci. Mocną tezę wysunął Andrzej Strejlau. – Zastanawia mnie, kto zdecydował o zwolnieniu trenera Vukovicia. Strategię klubu wyznacza prezes, wiceprezes albo dyrektor sportowy. Któryś z nich popełnił błąd, decyzja o zwolnieniu była tego dowodem. Uważam, […]
22.09.2020
Weszło
22.09.2020

„Bielsa uczy: największe błędy popełnia się w chwilach triumfu albo tuż po nich”

– Bielsa wychodzi z założenia, że największe błędy popełnia się w chwilach triumfu albo tuż po nich. Wtedy najłatwiej jest coś zepsuć. Trudniej wtedy spostrzec, że zespół potrzebuje zmian, żeby się rozwijać. Bo przecież jest wciąż wynik. A pewna formuła może się właśnie kończyć i trzeba nie lada geniuszu, by dostrzec ten moment nim będzie […]
22.09.2020
Anglia
21.09.2020

Wilki się nie położyły, ale na Citizens to i tak za mało

Nadspodziewanie dobrze zaprezentował się zespół Wolverhamptonu na tle Manchesteru City. A może raczej wypadałoby napisać – zaskakująco niewielki był opór Citizens przed powstrzymywaniem ataków Wolves. Oczywiście, Manchester City przeważał przez większą część spotkania. Oczywiście, utrzymał również korzystny wynik do 90. minuty. Ale chyba nikt nie przypuszczał po bramce Fodena na 2:0, że gospodarze zdołają jeszcze […]
21.09.2020
Weszło
21.09.2020

Jagiellonia ściągnęła Piasta na dno

Piast miał się podbudować meczem z Jagiellonią przed starciem z FC Kopenhaga, tymczasem tylko się dobił. Za nami już cztery ligowe kolejki, a gliwicki zespół ciągle czeka na premierowego gola. Na dodatek nie pomógł dziś Frantisek Plach i w efekcie „Jaga” przełamała passę czterech kolejnych porażek z podopiecznymi Waldemara Fornalika. To nie tak, że Piast […]
21.09.2020
Weszło
21.09.2020

WESZŁOPOLSCY: MICHNIEWICZ W LEGII WARSZAWA, WIELKI MECZ GÓRNIKA

Powiedzieć, że to gorący dzień w Ekstraklasie, to nic nie powiedzieć. I trzeba przyznać, że termin naszego programu zgrał się idealnie: ledwo Legia ogłosiła Czesława Michniewicza, a wjeżdżają Weszłopolscy w składzie Mateusz Rokuszewski, Jakub Białek, Paweł Paczul, Adam Sławiński, Szymon Janczyk, Samuel Szczygielski. Jaka będzie ta Legia? Co dalej z Vukoviciem? Kto w szatni Legii […]
21.09.2020
Weszło
21.09.2020

Michniewicz w Legii, czyli dobry trener zabiera się za pogubiony zespół

Jakkolwiek oceniać decyzję o zwolnieniu Aleksandara Vukovicia z Legii – cóż, stało się, życie musi iść dalej, nowy szkoleniowiec musi przejąć stery. Dariusz Mioduski nigdy nie słynął z logiki przy wybieraniu kolejnych trenerów, bierze ludzi z różnych parafii i myśli: co będzie, to będzie. Tak samo jest teraz. Czesław Michniewicz nie wpasowuje się w jakąkolwiek […]
21.09.2020
Weszło
21.09.2020

City zaczynają ligowe granie. Wolves znów popsują im humory?

Manchester City zaczyna sezon później niż reszta, więc już musi gonić rywali. Ale najważniejszą pogonią i tak będzie ta za mistrzowskim tytułem. Przed „The Citizens” inauguracja rozgrywek, w której zmierzą się z Wolverhampton. Czy ekipie Pepa Guardioli uda się zgarnąć trzy punkty? Stawiamy na to, że tak i sprawdzamy, co jeszcze warto wytypować w TOTALbet! […]
21.09.2020