Licznik Lewego w 2017 już bije. Ale to był udany weekend nie tylko dla niego…

23 stycznia 2017, 00:09 • 5 min czytania 9 komentarzy

Lewandowski już goni w klasyfikacji strzelców Bundesligi. Piszczek daje trzy punkty Borussii Dortmund. Skorupski zalicza dziesiąty mecz z czystym kontem w Serie A. Szczęsny zalicza dziewiąty mecz z czystym kontem w Serie A. Fabiański ogrywa na wyjeździe Liverpool, a Kieszek – choć przegrywa – zalicza w drugiej lidze hiszpańskiej naprawdę solidne interwencje… Za nami kolejny weekend, po którym wielu Polakom występujący na obczyźnie należy wystawić laurkę.

1. Jak napisał Zbigniew Boniek na Twitterze, współczynnik trudności przy bramce Roberta Lewandowski w skali 0-10 wyniósł 11. I faktycznie, zwycięskim golem Lewego w doliczonym czasie gry z Freiburgiem zachwyca się cały świat. Polak, zdobywając w piątek dwie bramki, zbliżył się w klasyfikacji generalnej do Pierre-Emericka Aubameyanga, który przebywa na Pucharze Narodów Afryki. Gabończyk ma na koncie 16 goli (w 15 meczach), napastnik Bayernu – 14 (w 17 meczach), a Anthony Modeste z Koeln – 13 (w 18 meczach).

2. Trzy punkty Borussii Dortmund zapewnił również Polak, Łukasz Piszczek. Obrońca BVB zachował się przy bramce w sposób, jakiego nie powstydziłby się Robert Lewandowski: poczekał do końca na rozwój akcji, w porę idealnie dostawił nogę, uprzedzając bramkarza.

3. Paweł Olkowski w dalszym ciągu utrzymuje miejsce w pierwszym składzie Koeln. Oczywiście, pomagają mu problemy zdrowotne kolegów, ale za nami zimowa przerwa w Bundeslidze – kiedy otwiera się okno transferowe i pojawia się możliwość wypróbowania nowych wariantów – która nie pogorszyła jego sytuacji. Polak już po raz czwarty z kolei zaliczył 90 minut, za spotkanie z Mainz zebrał dobre opinie.

4. „Tempa” nabrało również aktualne położenie Jakuba Błaszczykowskiego w Wolfsburgu. W dwóch ostatnich meczach rundy jesiennej zaliczył łącznie 10 minut, teraz – po wzmocnieniach ofensywy VfL – na wiosenną inaugurację tylko minutę.

5. Polscy bramkarze występujący w Serie A, Łukasz Skorupski i Wojciech Szczęsny, pozdrawiają z uśmiechem na ustach. Obaj zaliczyli w ten weekend czyste konto i rozpoczęli dwuosobowy wyścig o zwycięstwo w klasyfikacji, kto najwięcej razy zakończy mecz na zero z tyłu.

1

6. Łukasz Fabiański nie ma w tym sezonie łatwego życia, to już wiemy. Ostatnio podaliśmy, że puścił zdecydowanie najwięcej goli spośród bramkarzy pięciu najsilniejszych lig Europy, ze średnią na mecz 2.33. I choć tym razem swój wynik minimalnie poprawił – wyjmował piłkę z siatki dwukrotnie – to miał powody do radości. Jego Swansea wygrało na wyjeździe z Liverpoolem i wydostało się ze strefy spadkowej. Dobra wiadomość dla Polaka jest również taka, że nie zawinił przy żadnej z bramek.

7. Artur Boruc wypadł nieco gorzej od Fabiańskiego – też puścił dwa gole, ale przy drugim popełnił błąd i jego Bournemouth zremisowało.

8. Przemysław Tytoń wyjmował piłkę z siatki raz i z Las Palmas wypadł całkiem przyzwoicie.

9. Wyróżnił się natomiast Paweł Kieszek, który puścił dwie bramki, ale przez kibiców był wskazywany najlepszym piłkarzem Cordoby. Na Twitterze fani pisali: „Najlepsza rzecz w tym meczu to był Kieszek. Gdyby nie on, wynik byłby znacznie gorszy”. „Gdyby nie Kieszek, skończyłoby się 5:0”.

10. Nieco komplikuje się sytuacja niektórych Polaków w Ligue 1. Co prawda Grzegorz Krychowiak nie zagrał tym razem ze względu na uraz, ale Mariusz Stępiński – po tym, jak ostatnio przesiedział cały mecz na ławce – zaliczył z PSG tylko 23 minuty, a Maciej Rybus w szóstym ligowym spotkaniu z kolei nie wyszedł w pierwszym składzie. Kamil Grosicki rozegrał zaś pełne spotkanie w Rennes, ale statystyki miał naprawdę mizerne (np. 53 proc. dokładności podań, 0/7 dośrodkowań).

Z dobrej strony we Francji przynajmniej pokazali się reprezentacyjni środkowi obrońcy, Glik i Lewczuk.