Jak co wtorek… KRZYSZTOF STANOWSKI
Blogi i felietony

Jak co wtorek… KRZYSZTOF STANOWSKI

Pewnie niektórzy z was się zorientowali, że publikuję dwa felietony tygodniowo – we wtorek na Weszło i w sobotę w Przeglądzie Sportowym. Daje to mniej więcej 104 teksty rocznie, co oznacza całkiem spore zapotrzebowanie na tematy (których permanentnie brakuje). Muszę sobie planować – co, gdzie i kiedy napiszę. Dzisiaj już miałem ułożony w głowie kawałek o powiększonych mistrzostwach świata i śmiesznym lamencie, ale jednak uznałem, że nada się to idealnie do PS. A na Weszło zabieg, którego wcześniej nie stosowałem: felieton z ostatniego Przeglądu, ale znacząco rozbudowany. Tam mam limit 4000 znaków, tutaj mogę pisać do woli, a temat moim zdaniem nie został wyczerpany. Generalnie wszyscy dziwnie szybko przeszli do porządku nad tym, kto został trenerem Wisły Kraków. Za duży to klub, by po prostu wzruszyć ramionami.

* * *

Gdyby narrację ze świata polityki przenieść do futbolu, należałoby napisać: Wisła Kraków ma swojego Misiewicza. Jest to Misiewicz z innego kraju, posługujący się innym językiem, ale wciąż Misiewicz. Kiko Misiewicz. Pracownik podmiejskiej apteki, którego wciśnięto na stanowisko, na które nie zasłużył. Jak w polityce, tak i tutaj znajdą się osoby o mocnej identyfikacji klanowej, które będą bronić każdego wyboru, nawet najbardziej irracjonalnego, ale koniec końców rzeczywistości nie zakrzyczą. Misiewicz Misiewiczem jest i basta.

Można zorganizować konferencję prasową i tłumaczyć, jaki ten nowy szkoleniowiec Wisły jest wspaniały, jaki z niego strateg, jaki profesjonalista i jaką to świetną opinią cieszy się w ojczyźnie. Ba, tego rodzaju konferencja to wręcz konieczność, dokładnie taka sama jak wyjęcie gaśnicy, gdy zaczyna palić się firanka. Ale nie da się znaleźć argumentów, by zatrudnienie Kiko Ramireza faktycznie wytłumaczyć. Wisła – czy jej się to podoba, czy nie – ośmieszyła samą siebie i teraz działaczom pozostały modlitwy, by jakimś cudem eksperyment wypalił, co oczywiście jest możliwe. Głównie z tego powodu, że w piłce wszystko jest możliwe.

Różnych mieliśmy w naszej lidze ancymonów, ale takiego chyba jeszcze nie. Sprowadzenie Angela Pereza Garcii było wystawieniem ekstraklasy na sporą próbę (przed przyjazdem pracował na Malediwach), lecz tamten facet jednak coś w futbolu widział i roztaczał czar byłego gracza Realu Madryt. Natomiast Kiko Ramirez nie widział nic – ani jako piłkarz, ani jako trener. Przez całe swoje życie – nie takie znowu krótkie, bo 46-letnie – był albo prowincjonalnym zawodnikiem, albo prowincjonalnym szkoleniowcem, mniej więcej kimś takim, kto nie wyściubił nosa poza Granicę Kętrzyn albo Narew Ostrołęka i kto pochwalić może się jedynie tym, że w jakichś rozgrywkach los go skojarzył z silniejszą drużyną, więc była okazja do wspólnych fotek. Najpoważniejszym klubem, który Kiko zobaczył od środka i z którego nie musiał wyjść po dwóch godzinach, jest niestety Wisła Kraków, a potem długo, długo, długo nic. W jaki sposób zapracował na zaszczyt, jakim powinno być zatrudnienie na Reymonta? Przykro to pisać, ale w czasach Bogusława Cupiała ze swoimi referencjami Ramirez mógłby kosić trawę, a i to niekoniecznie, skoro Adam Musiał robił za dozorcę.

W jaki sposób trenerzy budują swoją karierę i na jakiej podstawie zatrudniani są w kolejnych klubach? Jak świat długi i szeroki, tak podstawą weryfikacji trenerów są wyniki. Podczas rozmów kwalifikacyjnych dobre wrażenie może zrobić i tysiąc kandydatów, ale na sam koniec to coś, co pozwala wiedzę przekuć w boiskowy sukces ma niewielu. Najbardziej naturalną drogą dotarcia na najwyższy poziom rozgrywkowy jest po prostu zwyciężanie na poziomach niższych. Aż do skutku. Kluby obserwują, komu idzie dobrze i przechwytują tych ludzi sukcesu.

Jakie wyniki w życiu miał Kiko Ramirez i co wygrał?
Niestety, nie miał żadnych i nie wygrał niczego.

Czasami też szkoleniowcy mogą mieć wyniki takie sobie, raz lepsze, jak gorsze, ale dostrzega się w ich pracy coś doskonale rokującego na przyszłość, pasującego do nowego otoczenia, do stylu i wymagań. Można ich obserwować podczas treningów – jak to robiła Borussia Dortmund, gdy rozważała zatrudnienie Juergena Kloppa – i zastanawiać się, czy to właśnie ten brakujący kawałek układanki. Skauting trenerski, oparty nie o suche rezultaty, ale naprawdę kompleksowy prowadzony jest rzadko, nawet wśród najbogatszych klubów świata nie jest normą.

Gdzie i kiedy Wisła obserwowała Kiko Ramireza?
Niestety, nigdzie i nigdy, co zresztą zrozumiałe, bo od wielu miesięcy nie miał pracy. Można między bajki włożyć opowieści, że facet pracy nie potrzebował i postanowił odpocząć, ponieważ każdy aż tak anonimowy trener (bez kariery jako piłkarz i bez kariery jako szkoleniowiec) po prostu potrzebuje ciągłego dopływu gotówki. Czy można w jakiś sposób zestawić go – zachowując skalę – z Kloppem? Nie, Klopp przechodząc do Borussii dostał awans, ale był trenerem, który doskonale zna rynek, ligę, środowisko, oczywiście język, był dokładnie prześwietlony. Ramirez nie zna ani ligi, ani języka, ani środowiska, nawet nie zna specyfiki pracy w klubie, który ma wywierających presję kibiców. Jest na tym poziomie wymagań całkowitym żółtodziobem.

Zdarzają się też trenerzy-wychowankowie, edukujący się rok w rok, przeskakujący kolejne szczeble, czasami rosnący wraz z klubem. Na polskim podwórku trenerem-wychowankiem jest np. Jacek Magiera, ale zagranicą było ich wielu. Tak przecież świat usłyszał o Mourinho, Guardioli czy Zidanie.

Czy Kiko Ramirez jest trenerem wychowankiem Wisły?
Przepraszam za głupie pytanie.

To że dyrektor sportowy Wisły Manuel Junco może postrzegać Polaków jako naród ludzi niespecjalnie inteligentnych – jestem w stanie nie tyle zaakceptować, co przyjąć do wiadomości. Ale że takie zdanie na temat Polaków mają jego przełożeni – też Polacy – jednak mnie trochę dziwi. A niestety tak to wygląda: sami z siebie robimy skończonych debili, chociaż nie wiem, czy to nie nazbyt łagodne określenie – wszak słownikowa definicja debilizmu to upośledzenie umysłowe w stopniu lekkim. No, powiedzcie mi sami – czy naprawdę uważamy, że każdy Hiszpan jest lepszy od Polaka? Dlaczego nikt w Krakowie nie powiedział: – Zaraz, zaraz, skoro już bierzemy trenera z czwartej ligi, to weźmy z czwartej ligi polskiej, przynajmniej nie będzie bariery językowej? Piłka nożna, mimo usilnych prób komplikowania jej i udawania, że to niemalże fizyka kwantowa, jest w istocie grą dość prostą. Z jakiego powodu uznajemy, iż jako Polacy nie jesteśmy w stanie jej ogarnąć naszymi małymi rozumkami? Dlaczego pomocy szukamy na drugim końcu kontynentu i to – przykro stwierdzić – u byle kogo?

W programie Stan Futbolu, który możecie obejrzeć poniżej…

…Janusz Basałaj wymienił trenera Mamrota z Chrobrego Głogów. Myślę, że tak Mamrot, jak i każdy inny polski trener, który rozpoczyna karierę marzy o angażu w Wiśle Kraków. Dlaczego my zamiast promować swoich ludzi, sięgamy po totalnego anonima z Hiszpanii? Dlaczego tak naturalne jest dla nas, że facet zawodu będzie się uczył w Krakowie, ale nawet przez myśl nam nie przejdzie, by zatrudnić czwartoligowca z Polski?

W Hiszpanii na pierwszym poziomie rozgrywkowym występuje 20 drużyn. Na drugim – 22. Na trzecim – 80. Na czwartym – 360! Wniosek jest oczywisty: poniżej poziomu trzeciego nie ma już nic poza meczami osiedle na osiedle. To już naprawdę lepiej wziąć Polaka z czwartej ligi niż Hiszpana z czwartej.

* * *

Ramirez zluzował Radosława Sobolewskiego. O Sobolewskim – lat 40, co nie bez znaczenia – usłyszałem, że się jeszcze musi uczyć.

Sobolewski (lat 40!) musi się uczyć, mimo że w życiu sporo widział. Siedział w szatni z różnymi trenerami, z różnymi piłkarzami, widział różnego rodzaju treningi i różnego rodzaju odprawy. Przed meczami o pietruszkę, ale i przed meczami, którymi żyła cała Polska. Grał na dudniących stadionach, gdy człowiek nie słyszał własnych myśli i siedział w szatniach, w których – w dobrym bądź złym znaczeniu – pisała się historia. Przygotowywał się do wielkich spotkań mentalnie i widział jak to robią koledzy. Ten właśnie Sobolewski (lat 40!) musi się jeszcze uczyć i czekać.

Kiko Ramirez (lat 46) nie musi się już uczyć, mimo że w życiu niczego nie widział. Kiko Ramirez jest gotowy.

W rewelacyjnie radzącym sobie Hoffenheim (aktualnie piąte miejsce) trenerem jest 29-letni Julian Nagelsmann, który w klubie przeszedł przez niemal wszystkie szczeble drabiny. Tuż przed Hoffenheim w tabeli są Eintrach Frankfurt (trzecie miejsce, trenerem 45-letni Niko Kovac) oraz Hertha Berlin (czwarte miejsce, trenerem 40-letni Pal Dardai). Ponadto Wolfsburg prowadzi 41-letni Valerien Ismael, Schalke 42-letni Markus Weinzierl, a Borussię Dortmund 43-letni Thomas Tuchel. O niebo poważniejsza liga, gdzie gra idzie o zdecydowanie większe pieniądze, nie boi się zatrudniać trenerów w wieku Sobolewskiego, a nawet młodszych. Oczywiście muszą to być Niemcy bądź osoby od lat mocno z Niemcami związane. No i zweryfikowane.

A my do jednego z najbardziej utytułowanych klubów bierzemy no-name’a, uznając, że 40-letni Sobolewski jest jeszcze niegodzien wyróżnienia. Myślę, że nigdzie na świecie byli piłkarze nie mają tak trudnego wejścia do szkoleniowej kariery, jak u nas.

* * *

Czy Ramirez może odnieść sukces? Oczywiście. Tak samo mogłoby z Wisła odnieść sukces Andrzej Greloch, obecnie prowadzący Huragan Wołomin (nie znam człowieka). Liczba trenerów, których można wsadzić na dowolny stołek i liczyć, że sobie poradzą jest olbrzymia – części z nich faktycznie się powiedzie. Niektórzy okażą się niezłymi fachowcami, inni będą urodzonymi farciarzami, za jeszcze innych robotę wykona asystent albo piłkarze okażą się na tyle inteligentni, iż sami będą wiedzieli, jak grać i trenować. Jednak będąc klubem tak renomowanym jak Wisła, wręcz nie wypada wysyłać w świat komunikatu o treści: zatrudnimy każdego, doświadczenie niewymagane. Trzeba się szanować.

Tak naprawdę nie chodzi więc o to, jak Ramirezowi pójdzie. W sprawie tzw. Misiewiczów też nie było istotne, jak docelowo będą wywiązywać się ze swojej roboty, lecz to w jaki sposób i na czyich plecach w ogóle ją dostali. Moim zdaniem Wisła jest drużyną, która ma tak doświadczonych zawodników, że i bez trenera jako tako sobie poradzi. Ot, raz wygra, raz przegra. Dwa mecze do przodu, jeden do tyłu, albo na odwrót. Można byłoby trenerem zrobić Ryszarda Petru i później na podstawie takich wyników – raz do przodu, raz do tyłu – mówić, że to był dobry ruch. Ale zupełnie nie o to chodzi. Chodzi o to, że pewne ruchy poważnym klubom nie przystoją.

Cała ta historia pokazuje, że Wisła ma problem nie tylko z obsadą stanowiska trenera, ale przede wszystkim ma ogromny problem z obsadą funkcji dyrektora sportowego. Manuel Junco – który zaczynał przygodę z Wisłą od działu marketingu – nie tylko dokonał posunięcia niemożliwego do obrony na poziomie logiki, ale przede wszystkim pokazał, że dla niego tak Wisła, jak i w ogóle polska liga, to jakiś piłkarski prymitywny trzeci świat, gdzie można tubylcom wciskać ciemnotę. Zresztą, oddajmy mu głos. Dlaczego zatrudnił Ramireza, którego podobno nie znał i którego drużyn nie obserwował w akcji? Bo mu tak koledzy z Hiszpanii podpowiedzieli. Ludzie kochani, przecież to jest całkowita kompromitacja. Dobrze, że nie ma kolegów w Tanzanii, bo właśnie Wisłę prowadziłby magazynier z klubu Maji Maji.

Cóż, polskim trenerom napluto w twarz. Nie ma sensu kończyć kursów, nie ma sensu się edukować, na koniec i tak robotę dostaje facet znikąd, ważne że rodak jaśnie dyrektora. Jeśli ktoś uważa, że przesadzam, będę bardzo wdzięczny za podanie, jaki jeszcze ekstraklasowy europejski klub w ostatnich dziesięciu latach zatrudnił szkoleniowca z trzeciej/czwartej ligi, o tak żałosnym CV?

KRZYSZTOF STANOWSKI

KOMENTARZE (117)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Janusz Kibol-Cebula

Przekręt z Misiewiczem jest o wiele bardziej paskudny, bo to się dzieje za pieniądze podatników.

Mariusz Szewczyk

A jak by było z Michniewiczem ?

JC

Michniewicza też zatrudnił jakiś utytułowany klub zagraniczny? Jakoś mi to umkneło? Zawsze wydawało mi się, że terminował w Amice, a potem w Lechu zdobył PP. Ale żeby przed zdobyciem pucharu pracował jako pierwszy trener gdzieś za granicą to nie słyszałem.

Profesor

Panie Krzysztofie Stanowski. Prosze zbadac jak wlasciciel legii Mioduski zrobil w wala polke ktora zalatwiala milionowe kontrakty z katarczykami. Pozdrawiam

Hefajstos

Możesz rozwinąć o co konkretnie chodzi? Mioduski nie jest święty i każdy to wie, że niezły przekrętas z niego ale akurat o tym wałku nie słyszałem.

Janko Buszewski

Ktoś Panu płaci za pisanie takich bredni?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

BATMAN
ARKHAM ASYLUM FC

Bo nie da się przedstawić „argumętów”. Czymkolwiek one są.

KatarzynaProstata

„jaki jeszcze ekstraklasowy europejski klub w ostatnich dziesięciu latach zatrudnił szkoleniowca z trzeciej/czwartej ligi, o tak żałosnym CV?”
A.C. Milan – Seedorf (zerowe doświadczenie), Inzaghi (zerowe doświadczenie z pierwszą drużyną), Brocchi (zerowe doświadczenie z pierwszą drużyną).
Real Madryt – Zidane (zerowe doświadczenie z pierwszą drużyną).

Vari

marne prowo

Dawid Jankowiak the Perpetrator
Dawid Jankowiak the Perpetrator

O, ktoś chyba nie umie czytać.

chawiko

oni mieli zajebiste doświadczenie boiskowe – chyba nie zrozumiałaś kontekstu

wojsal
Arka Gdynia

Zidane, mimo że bez doświadczenia trenerskiego, chyba nie miał najgorszego CV. A też i paru trenerów go trenowało – więc chyba miał pomysł na trenowanie, prowadzenie drużyny.

Mats Roslaniec

Nie no, Zidane aż tak bardzo bez trenerskiego doświadczenia nie jest. Cztery lata jako asystent i półtora roku w roli pierwszego trenera Castilli przed przejęciem pierwszego zespołu to nie takie złe CV.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Artur Urbanowicz
Artur Urbanowicz

Korwin podobno publikuje kilkadziesiąt felietonów miesięcznie. To co on ma powiedzieć?!

Pirx72

Bo produkuje na każdy temat, w jednym stylu i na jedno bezrefleksyjne kopyto.

wally

Ale Stanowskiemu ciężko…

Wilhelm Krupa

Jakbyś był czołowym bojownikiem o wolną Kutalonię, to też by ci było ciężko !

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Wilhelm Krupa

Bo dostaje 500-600zł za jeden felieton.

MrLayzzz
MrLayzzz

Wilhelm Krupa – Stano też kiedyś chwalił się, że dostaje od przeglądu 500 zł za jeden, więc ta sama stawka.

werseo

Wiem

Pan Ziemniak

Amen Panie Krzysztofie. Pięknie napisane. Cenię u Pana ten głos rozsądku.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Pan Ziemniak

Czemu?

Dawid Jankowiak the Perpetrator
Dawid Jankowiak the Perpetrator

Nie przejmuj się nim. Znaczy mną. Znaczy nim. :-)

wally

O Bosze !! Muszę tyle pisać tekstów (edit: do swojego portalu!) A mógłbym nic nie pisać tylko wynajmować mieszkania i mieć za to hajs -o ja pierdolę!! Gorzej jak górnik prawie. Stano – weź się w garść dupku. Na chuj te wstawki, że musisz coś robić i że ci ciężko?

Serio – jebnij się w łeb albo nic nie pisz.

edit: za darmo to robisz dupku? I się żalisz jeszcze do tego?

Pan Ziemniak

Ty jesteś normalny?

wally

Mający takie same zdanie co król Stanowski = normalny? Jebnij się w łeb.

Coccosteus

Uwaga ! Idiota !!

joe
Legia Warszawa, LUFC, Avellino Calcio

tylko nie górnicy, błagam!

podgor5

Kolega chyba nie zrozumiał wstępu do felietonu

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Braken

Gdyby prezesi klubów ekstraklasy trochę zaczęli myśleć długo falowo, a nie na zasadzie od wyniku do wyniku to byłaby szansa, że byle jaki Pan Hiszpan, Holender czy inny Rumun by się nie pojawił… Ale to się dzieje od x lat i będzie nadal…

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

wally

Tylko Jankowiak umie czytać – reszta to debile.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Bring_ Back _The _90s

nie.
chodzi o to ze byl fenomenalnym pilkarzem i jest ikona RM.
Lepiej powierzyc to stanowisko swojemu,sprawdzonemu czlowiekowi niz jakiemus no name’owi z chuj wie skad jak to zrobila WK.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Filip Piotr Skóra

W zasadzie – pełna zgoda. Dziwi mnie tylko to zadawane wszem i wobec pytanie: „dlaczego??”

Odpowiedzi udzielą kolejne kontrakty podpisywane z tanimi, bo dobrymi, dobrymi, bo tanimi grajkami z niższych lig hiszpańskich. Kiko ma zapewne rozległe kontakty menedżerskie (coś jak nasz Świerczewski), a Manuel nie zawaha się z nich skorzystać, licząc na kolejnego Daniego Quintanę. Przecież ten angaż na kilometr pachnie wtyką menedżerską.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

yqm

Polska liga jest tak nieobliczalna, że nie zdziwmy się jak ten Kiko jeszcze odpali na wiosnę. Po owocach go poznacie.

Norbert Skorzewski

Wbrew pozorom w tym tekście nie chodzi o to, czy Kiko Ramirez odpali czy nie – chodzi o sam fakt zatrudnienia osoby z takim CV (albo właściwie bez CV). Liga jest nieobliczalna, więc nikt się nie zdziwi, jak odpali, tyle że nie o to chodzi.

Tak to przynajmniej zinterpretowałem.

blaise_

Dodałbym jeszczd jeden znaczący fakt. Gościu nigdy nie przygotowywał zespołu do rundy po przerwie zimowej i zapewne zrobi to źle. Przykładem jest Machado, który jest dobrym trenerem, ale przygotował zespół po portugalsku, co u nas nie miało prawa wypalić.

DzejDzej

Wisła wyprzedziła Football Managera. Nawet tam by takiego buraka nie zatrudnili, a Wisła zrobiła to w świecie realnym. Profesjonalizm pełną gębą :)

Noweusz

Dzięki za ten artykuł. Dołączam do mojego CV i wysyłam do Wisły. Może mi sie poszczęści i będę jego następca…
Z zawodu jestem fizykiem 😉

Janko Buszewski

Zdjęcie profilowe Noweusz Zdjęcie profilowe ... No to zajmiesz się przygotowaniem fizycznym i organizacją… cyklicznych spotkań red.Stanowskiego z prof.Hartmanem, Różą Thun i Maćkiem Szczurem

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

wojsal
Arka Gdynia

Misiewicz nie jest kolesiem bez kwalifikacji – jest kimś, kto ma kwalifikacje. Nie wiemy tylko jakie to są kwalifikacje, w jakim obszarze. Można się tylko domyślać, jakie to kwalifikacje są wymagane w sektorze obronnym. Podobnie jest chyba z no-name’m z Hiszpanii. Są jakieś powody, że go wzięli na trenera drużyny kosztem dwóch wiślaków. Myślę, że ta sprawa musi mieć drugie dno (tak jak u Misiewicza). Istotne jest tylko, czy to wypali. Jak wypali – będzie sporo ojców sukcesu, różne biografie włodarzy Wisły itp. Jak będzie porażka – wtedy będzie ogólnonarodowa krytyka.

JC

Misiewicz ma 100% zaufanie Maciarewicza i to w polityce jest największą „kwalifikacją”. Chyba, że ma „haki” na Maciarewicza, a to by świadczyło o jego ponadprzeciętnych kwalifikacjach. Czyli jak to mówią: jak byś się nie obrócił, zawsze dupa z tyłu :)

Marlowe
Legia Warszawa

Słowa Macierewicz, Misiewicz, dupa z tyłu i jeszcze hak obok siebie to przypadek, czy wg Ciebie należy się czegoś domyślać?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Reyman
Reyman

Junco jeszcze 2 miesiące temu nie znał Kiko – pewne info z klubu więc stanoski pisze głupoty

noresponsibility1

Czy to naprawde tak trudno wymyslic powody zatrudnienia Hiszpana?
1.jest bardzo tani (nie jest to najistotniejsze przy tej decyzji, aczkolwiek w sytuacji Wisly ..)
2.wg Wisly bedzie mial dostep do TANICH ZAWODNIKOW ( jest pare przykladow grajkow z plw iberyjskiego , ktorym niezle szlo w ekstraklasie), wystarczy ze jeden na trzech wypali , a w sytuacji finansowej wisly coroczny przychod 500tys euro to jak gwiazdka z nieba-oczywiscie to tylko zalozenia.
3.kupili sobie tak naprawde skauta na tamten region i wcale nie z.o.o tylko spolka jawna czyli z pelna odpowiedzialnoscia mjątkową-jak sie pomyli to nie bedzie pracowal.
4.Sobolewski dalej bedzie pracowal jako asystent ,ale mysle ze bedzie mial wiecej do powiedzenia niz mniej
Decyzja Wisly wydaje sie byc bardzo pragmatyczna. Wspomniany tener Mazura Elk czy innego klubu nie są w stanie nic wniesc czego juz w Wisle nie wiedzą.
Doskonalym przykladem jest Besnik Hasi : Odidja , Moulin , Langil. Dwoch wypalilo i to bardzo, trzeci jest kosztem za tych dwoch.
Wedlug mnie Wisla chce zrobic to samo tylko poszukujac w bardziej darmowych zawodnikach,
Jesli Kiko sprawdzi sie jako skaut dostanie bonus w postaci udanego stazu w Wisle Krakow w swojej ” karierze trenerskiej”. Sobolewski bedzie Vukovicem Wisly . Prosze sobie przypomniec z jaką lekkoscia Osuch wyszukiwal zawodnikow dla Zawiszy , przyklad Korony Kielce, bracia Paixao..
Wedlug mnie decyzja Wisly jest w pelni wyrachowana prosze tez wziac pod uwage stan obecnych konraktow w Wisle.
Czy model sie sprawdzi? popatrzymy -(z trenerem z naszej 2, 3 czy 4 ligi nie byloby szansy na taki model)

mazur

„Doskonalym przykladem jest Besnik Hasi : Odidja , Moulin , Langil. Dwoch wypalilo i to bardzo, trzeci jest kosztem za tych dwoch.
Wedlug mnie Wisla chce zrobic to samo tylko poszukujac w bardziej darmowych zawodnikach,”
Hasi był piłkarzem i trenerem Anderlechtu czyli to fatalny przykład. A dwa on tych piłkarzy kupił za ciężkie (jak na nasze warunki) pieniądze (tak, tak VOO był za „darmo” ale pobiera 600 tysięcy euro rocznie). Więc przykład kompletnie od czapy.

noresponsibility1

Oczywiscie ze Besnik nie jest przykladem 1do 1,ale generalnie chodzi o model, przychodzi trener z rozeznaniem ichniejszego rynku czyli 3 i 4 ligi hiszpanskiej ,resarch robili pod kątem czy umie to zrobic czego sie od niego oczekuje , czyli wyszukac , przekonac i wprowadzic do druzyny , za poruszanie sie w warunkach polskich , albo inaczej- za poruszanie sie Kiko po Polsce i polskiej ekstraklasie bedzie odpowiedzialny Sobolewski.
Nadymanie sie przez Stanowskiego takimi tekstami urąga troche zwyklej inteligencji, mimo ze nie kibicuję Wisle to za idiotow ich nie mam. Ot wymyslili sobie taki plan i tzw rozpoznanie bojem:)

Dawid Jankowiak the Perpetrator
Dawid Jankowiak the Perpetrator

Brzmi nieźle. To teraz jeszcze wytłumacz, dlaczego piłkarzy, do których dostęp będzie miał Kiko Ramirez będą lepsi od tych, których można znaleźć w Polsce. Nie zapomnij zapewnić, że szybko nauczą się języka i dostosują do stylu gry Ekstraklasy.

JC

To ma sens, ale czy zarząd Wisły na pewno szedł tym tokiem rozumowania? Myślę, że wątpię :), ale kto wie?

noresponsibility1

Chyba tak glupi nie sa zeby wziac go jako samoistnego stratego, stratega z 4 ligi hiszpanskiej:) sytuacja ciekawa sama w sobie:) Jesli Oni mysla tak ja o nich mysle to do konca okienka transferowego zobaczymy w wisle co najmniej 3 Hiszpanow (moze byc podparte jednym Portugalczykiem)

mazur

Pamiętam jak do Legii przyszedł Trzeciak i zaczął ściągać Hiszpanów. „Po co nam Lewandowski mamy Arruabarrenę”.

p.s. tak, oni są tak głupi :)

Reyman
Reyman

Ja tylko przypomnę że Junco był skautem w Liverpoolu a tam przypadkowe osoby nie trafiają, więc jakąś wiedzę musi mieć.

noresponsibility1

Ano wlasnie, dzisiejsza srodowa juz onformacja PS rzuca jeszcze jeden kąt widzenia na zatrudnienie Kiko :Ivan Gonzalez ,rezerwy Realu Madryt wychowanek Malagi, generalnie z artykulu wynika ze troche ancymon. Nie jest to na pewno zawodnik przygotowany przez Kiko ,tylko przez Junco ,czyli rola Kiko to moze byc tez rola Matki Teresy (w tym przypadku nie z Kalkuty). Jeszcze ze dwoch takich ancymonow…. i wyjdzie parszywa 12:)
A nikt bardziej nie zrozumie Polaka jak drugi Polak ,a Hiszpana Hiszpan:)
Mnie tam sie podobaja takie ruchy i rozwiązania, nieglupi ten Junco , w koncu pracowal rowniez w Legii:)
Z ciekawoscią poobserwuję kolejne ruchy , sytuacja z pewnoscia bedzie sie rozwijac.

Reyman
Reyman

Wreszcie sensowny komentarz. Autor ma od początku gdzieś takie argumenty, no bo liczy się tylko obrażanie i chamstwo bo na tym opiera swoją karierę pismaka

m1025

mozesz wyjasnic na czym polega jego dostep do tanich zawodnikow? Sobolewski by niemial do nich dostepu? Jak chcesz kupic skauta to kupujesz skauta, poza tym troche ceezko byc jednoczesnie trenerem i ksautem i mnie sie wydawalo, ze taki klub jak wisla stac na to aby miec osobno trenera i skauta. Moze powiesz co wniesie ten gosciu z Hiszpanii? Do poszukiwania darmowych zwodnikow nei jest konieczne zatrudnianie trenra z Hiszpanii.

noresponsibility1

To dlaczego swiat (czytaj ekstraklasa) poznal Vacka i Nespora? Przed Latalem ich nie bylo? i gwarantuje Ci ze zaden z nich nie przyszedlby do eksraklasy gdyby nie zjawil sie Latal. Nie jest to jakis super top zawodniczy ,ale czy bez nich Piast bylby tam gdzie byl?

Trollosiewicz

Może czas już się pogodzić z tym, że Wisła nie należy do elyty?

dario armando

Ale racjonalne argumenty za bardzo do polskiej nie pasują,więc paradoksalnie wszystko może wyjśc .Sobolewski będzie jego asystentem ,więc wszystkiego nioe rozwalili ,a jesli facet okaże się dobrym hiszpańskim skautem to i finansowo może Wisłe wzmocnić trafiając na podobnego jak Quintana z 3!!!! hiszpańskiej ligi gracza .Ekstraklasa jest arcyciekawa – tu niczego nie przewidzisz

Janko Buszewski

A w jakim właściwie klubie gra ten Misiewicz i czym tak podpadł Legii?

DonMeone

Na coś takiego czekałem… 😉
Redaktorze Stanowski jest Pan wielki, tekst trafiony w sedno, sama prawda i aż przykro się robi jak się czyta co ta Wisła wyprawia. Niech ludzie to czytają i wiedzą co pod Wawelem się wyprawia…

Polacy to dumny Naród, dość takiego ośmieszania się !
(nie mam nic to pana Ramireza bo Go nawet nie znam, ale no ludzie ta sytuacja to ewenement na skalę światową piłki… a przecież tak bardzo chcemy być poważni piłkarsko…)

Janko Buszewski

Chodzi może o ten smog wawelski i jego konsekwencje?

Reyman
Reyman

A wiec nie wiesz nic o Ramirezie a piszesz że Wisła się ośmiesza, ciekawe

wLoclaviak

Zgadzam się w pełni, choć druga sprawa, że każdy ma prawo do swoich wyborów.

podgor5

Wisła pięknie napluła w twarz swoim klubowym legendom, za nic ma trendy zeby drużynę powierzać byłym zawodnikom, którzy znają klub od podszewki. Dobry przykład jak z klubu bijącego sie rok w rok o ligę mistrzów zrobic gówno. Dlatego ten cały Kiko to nie przypadek tylko kontynuacja rozkładu

Reyman
Reyman

legia pięknie napluła w twarz Magierze wywalając go z prowadzenia rezerw elki.

m1025

nie wiem czy zawuwazyles ale tekst dotyczy Wisly a nie Legii.

wokrzysiek

„Generalnie wszyscy dziwnie szybko przeszli do porządku nad tym, kto został trenerem Wisły Kraków”. Ot, normalna korporacyjna rzeczywistość. Z doniesień prasowych można było odnieść wrażenie, że obecny zarząd Wisły to nie są ani jastrzębie biznesu, ani orły intelektu. Dlatego też nikt się raczej po nich nie spodziewał mądrych decyzji.

Fc_Noscript

Krzysiek przegiąłeś z tym ad-blockiem. Ilość wejść nie zmalała? Dodam, że tą Twoją blokadę łątwo można oszczać bo jest jeszcze NoScript i chuj zarobisz na reklamach. Cwaniak traci podwójnie bo zapłaciłeś jakiemuś ultra informatykowi za wdrożenie tego na stronę, a tu kupa.

Podsumowując, chuj zrobiłeś i chuj więcej dzięki temu zarobiłeś.

Sylwester Mucha

Można oszczać, jasne, ale jak nie chcesz paywalla, to masz reklamy. Nie ma nic za darmo, pokazując sposób na obejście szkodzisz sobie, bo jak nie taka metoda to wejdzie inna, której nie obejdziesz

szczupi

Samo to, że dyrektorem sportowym w tak zasłużonym klubie jest obcokrajowiec już jest głupotą. Wisła wychowała tyle wspaniałych piłkarskich osobistości o wielkiej renomie w środowisku, że szukanie dyrektora gdzie indziej jest głupotą. Wspomniany Mamrot, dostał bardzo dobrą propozycję od Śląska, był pierwszym wyborem, ale postanowił pozostać w Chrobrym, możliwe, że mały Głogów powalczy w kilka lat o ekstraklasę, warto się przyjrzeć co tam się buduje.

Mixu
WISŁA KRAKÓW KRÓLOWA POLSKI

Czyli rozumiem że rozeznanie w rynku transferowym i znajomościami które wyrobił jako skaut Liverpoolu, młodym wieku i chęcią rozwoju nie są zaletami dzięki którym można rozpatrywać Junco jako dyrektora sportowego w klubie polskiej ekstraklasy?

Bartosz Mulawski
Bartosz Mulawski

hahaha gratulacje Wisło z Kurwowa! z takim trenerem spadniecie szybcie niż wasi homokoledzy z chorzowa

Damiano_L

Mourinho nie jest trenerem wychowankiem. W Porto był, licząc oba okresy przedzielone 6-letnią przerwą, w sumie 4 lata. To już więcej czasu spędził w Chelsea. Zawsze był obieżyświatem.

Bania

Pełne poparcie. Kolejna w tym sezonie kompromitacja tego śmiesznego obecnie klubu. A w sumie szkoda, bo liga sporo traci na tym, że Wisła jest taka słaba.

Przemysław Kow.

Dobry tekst.
Może tak 3 teksty tygodniowo, 2 tutaj ?:)

Thiago

Bardzo dobry felieton i niestety mówiący prawde. Moja wypowiedz by była bardziej rozwinięta, ale wszedłem w komentarze i jak zobaczyłęm o czym pisze 80% ludzi i jak zrozumieli powyższy tekst Stanowskiewgo to rece mi opadły. W tym kraju nigdy nie bedzie dobrze. Sami się zaoramy.

GooDOMaDOM

Sytuacja identyczna jak z młodymi, polskimi talentami grających na niższych szczeblach rozgrywek. Nikt im nie da szansy, bo lepiej ściągnąć jakiegoś Hiszpana czy Japończyka (po akahoshim była moda na nich!) co się kopie po czole w jakiś śmiesznych ligach. Paranoja jakaś.

Znawca94

Ludzie po tym przeszli do porządku dziennego datego ,że Wisła w ostatnim czasie popełnia wiele różnych dziwnych ruchów.Przykładem jest Pan Meresiński,przejęcie kluby przez kibiców,oświadczenia,przegrane rozprawy o duże sumy z piłkarzami.Wisła jest również marką która w europejskich pucharach grała ostatnio w sezonie 11/12.Po za tym jest to marka w lidze takiej jak Ekstraklasa w której jak widać po ruchach ”białej gwiazdy” wszystko jest możliwe.

podsluch

Wszystko cacy ale ja chcę powrotu archiwum weszlo. To jest nasze dziedzictwo!

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Janusz Kibol

Ramirez ma cienkie CV i jest anonimem z zagranicy. To mówi samo za siebie. Jednak to trochę mało na tak długi felieton :-) Dlatego żeby mieć czym dodatkowo dokopać Hiszpanowi, autor tworzy magiczne określenie: „trener-wychowanek”. Jest ono magiczne, albowiem sprawia że każdy kto zasłużył na miano wychowanka, zasługuje automatycznie na bycie trenerem klubu, którego tym tak zwanym wychowankiem jest. Na przykład Sobolewski. Nie ma odpowiednich papierów, nie skończył wymaganych kursów. Jedyne doświadczenie szkoleniowe, to bycie przez kilka miesięcy asystentem Dariusza Wdowczyka. Radek nawet drużyny dzieci nie zdążył poprowadzić, bo dopiero pół roku temu skończył karierę piłkarską. I ten oto człowiek zdaniem Stanowskiego, urasta do miana odpowiedniego kandydata na trenera „renomowanego” klubu jakim jest Wisła Kraków…

Dzięki magicznemu określeniu „trener-wychowanek”, pozbywamy się paru kolesi, którzy mają CV gorsze od Ramireza i możemy tłuc tezę o tym, że Ramirez ma najgorsze CV. Sprytne. Z punktu widzenia patriotycznego, moralnego, marketingowego, takie rozumowanie jest do przyjęcia. Ale czy, to że ktoś był wcześniej związany z klubem, gwarantuje cokolwiek? Co jest bardziej realną wartością na ławce trenerskiej? Wieloletnie doświadczenie Kiko w IV i III lidze hiszpańskiej oraz bycie asystentem w Primera Division? Czy sam fakt, że ktoś był kiedyś piłkarzem Wisły?

Żeby było jasne. Mi też nie podoba się decyzja o zatrudnieniu Pana Ramireza. Też wolałbym Sobola. Jednak odnoszę wrażenie, że w powyższym felietonie próbuje się na siłę zrobić z zatrudnienia Hiszpana sprawę bardziej absurdalną i kuriozalną niż ona jest w rzeczywistości. Owszem można się pośmiać. Trąci to wszystko amatorką i groteską. Ale czy na tle Tadzia Pawłowskiego, który szybko wyleciał z Wisły, ten cały Kiko wypada aż tak niekorzystnie? A może kolejny powrót Smudy, mającego objawy demencji starczej, byłby lepszy? Są wątpliwości. Po co więc robić wielką tragedię z powodu przyjścia Ramireza? Facet obroni się albo zostanie wyśmiany i za kilka miesięcy go już nie będzie. Niektórzy rozdzierają szaty jakby nastąpiła jakaś apokalipsa, świętokradztwo i samogwałt zarazem. Moim zdaniem jest to przerost formy nad treścią..

Mixu
WISŁA KRAKÓW KRÓLOWA POLSKI

Piwo dla tego pana.

Janusz Kibol

„Ten właśnie Sobolewski (lat 40!) musi się jeszcze uczyć i czekać.”- TAK! Musi się uczyć, bo nie ma jeszcze odpowiednich uprawnień trenerskich! Dlatego Kmiecik robił mu za słupa…

„Kiko Ramirez (lat 46) nie musi się już uczyć, mimo że w życiu niczego nie widział. Kiko Ramirez jest gotowy” Z całym szacunkiem, z ławki trenerskiej widział więcej niż Sobolewski. Prowadzona przez niego drużyna zremisowała mecz z Atletico Madryt Diego Simeone w Pucharze Króla. Poza tym Ramirez był asystentem trenera w Gimnàstic de Tarragona, kiedy ekipa ta występowała w Primera Division. Miał więc okazję obejrzeć wielką piłkę od środka.

Janusz Rychter

Pisałem o tym już tydzień temu Jak dla mnie wisła w tym momencie jest jednym z trzech, po ruchu i górniku, głównych kandydatów do spadku

Morderca z glebi lasu

Jak mają nas w świecie szanować, skoro sami nie potrafimy szanować siebie.
PS. Stano… ale Granicę Kętrzyn to Ty szanuj!:)

RobGrand

Kapustka ma bramke po 10 minutach w Checkatrade Trophy. Jego rezerwy graja z Cheltenhamem.

RobGrand

A dlaczego ten „mocarz’-Sobolewski powiedzial ze nie chce grac w kadrze?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Pasta

Czu sobol ma papiery na prowadzenie kluby? Nie moze, wiec przywiezli mu tanirgo pionka i skauta w jedym. Stano nie szulj k
adratowych jaj

Pasta

I zrob cos z ta strona, bo nie widze co pisze a mam samsumga s7 czyli jeden z popularniejszych telefonow

Mixu
WISŁA KRAKÓW KRÓLOWA POLSKI

Znowu Stano wszystko pięknie, wszystko ładnie, z twoich słów pisanych bije troska o zasłużony klub który „Wycierał podłogę resztą zespołów Ekstraklasy w pierwszej dekadzie millenium” Ale znowu moim zdaniem się PRZYPIERDALASZ. Jesteś inteligentnym kolesiem o dużej wiedzy i o trzeźwym spojrzeniu na otaczającą rzeczywistość. Dlatego uważam że w twoim przypierdalaniu do Wisły tym razem jest dziwny (może celowy?) brak logiki.

Dlaczego nie brać kogoś z 3 czy 4 ligi polskiej zamiast Kiko Ramireza. Bo ma doświadczenie w Primera Division ( Jako asystent co prawda ale to chyba jakieś konkretne DOŚWIADCZENIE jest) którym pochwalić jakiś polski trener może? Nie wiem nie słyszałem. Sobol takiego doświadczenia nie ma. Może pochwalić się pracą jako asystent u trenera Dariusza W. który wykręcił NAJGORSZY REKORD POD WZGLĘDEM PRZEGRANYCH Z RZĘDU W HISTORII WISŁY KRAKÓW.

Jeszcze co do porównania Sobola (do którego mam przeogromny szacunek i jest jednym z moich ulubionych postaci w świecie piłki nożnej) to Sobol z całym szacunkiem i porównywanego (w miarę) wieku, to nie ma licencji na prowadzenie ekstraklasowego zespołu. O doświadczeniu trenerskim i warsztacie nie pisząc bo nasz trzecio/czwartoligowy Ramirez znowu w tym okazuje się lepszy.

Teraz pytanie czy trzecia liga (a może i czwarta) jest gorsza niż nasza 1 liga? Pod względem sportowym i organizacyjnym? Śmiem wątpić. Dlatego pod względem sportowym jako takim bym się tej kandydatury AŻ tak nie czepiał.

Co jeszcze na plus Ramireza można napisać? Że prowadził zespoły w których było cienko z kasą i wykręcał w nich dobre wyniki, także analogia do przyszłej pracy w aktualnej sytuacji Wisły jest.
Że to trener w tamtym środowisku (niskoligowym heheszki) mający dobrą renomę (piję do informacji wyciągniętych przez Ćwiąkałę) i że słynie z ciężkiej rzetelnej pracy. Co jeszcze..że Sobol zostanie jako drugi trener mający dalej dobry kontakt z szatnią i możliwość przypatrzenia się poczynaniom bardziej doświadczonego kolegi 😉

Dodatkowo Stano śmiejesz się że wzięto go bo go ktoś polecił zamiast robić analizy i porównujesz to do Borussii która ściągała Kloppa np. Znaj proporcje Mocium Panie. Wisła to klub w ciężkiej sytuacji finansowej jak i organizacyjnej gdzie zarząd powoli próbuje stawiać pewne kroki w grząskim gównianym gruncie. Zatrudnienie krytykowanego przez ciebie Junco już powoli daje dające jakieś nadzieje efekty w postaci ściągnięcia ciekawych zawodników (Arsenić, Gonzalez) za stosunkowo małe pieniądze. Może transfer do klubu Ogóra z niższych lig hiszpańskich (wiem wiem nie napisałeś tego ale można to wyczytać między wierszami) też będzie udany i Junco samym jego zatrudnieniem ryzykuje posadę. Także musi wiedzieć i być bardziej rozeznany w tamtym środowisku niż My.

Z czym się zgodzę z tobą? Zgodzę się z tobą że to ŹLE wygląda marketingowo. Sam fakt na pierwszy rzut oka że Wisła bierze trenera z niskich lig hiszpańskich może świadczyć o: BRAKU KASY, BRANIU PO ZNAJOMOŚCI lub o WYCHWYCENIU PEREŁKI. Ja jako kibic Wisły wiem że to opcja nr.1 i wierzę w opcję nr.3. Ty Stano jako sceptyk, cynik i ekslegionista bierzesz nr.1 i nr.2.

„The time will tell” kto ma rację.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Jarek1965

Zatrudnienie Ramireza ( W miejsce Sobolewskiego) w Wiśle to praktycznie to samo ( równając sprawy właścicielskie ze sportowymi ) jak sprzedanie klubu Meresińskiemu. Tyle w temacie.

Reyman
Reyman

Ogarnij się ty dyzmo polskiego dziennikarstwa sportowego i skończ ujadać na Wisłę, czy Kiko będzie dobrym trenerem czas pokaże i czym bardziej go obrażasz i drwisz z klubu tym bardziej pokazuje tu twoją zawiść i frustrację. Żal ci dupę ściska bo te wasze prześmiewcze artykuły nie odniosły skutku i Wiślackie społeczeństwo zaakceptowało trenera i postanowiło dać mu szansę. Nie oceniaj człowieka zanim nie zaczął pracować. Taki sam tekst można napisać o Magierze, który zagrał jako trener kilka meczy w 1 lidze po czym od razu dostał szansę gry lidze mistrzów – to dopiero było szaleństwo! Pamiętaj o jednym jak długo byś w warszawie nie mieszkał to słoikiem jest się całe życie, jesteś tylko zakompleksionym słojem!

m1025

kompleks to wylazi z Ciebie. Nazwy miast klubow piszemu duza litera. Jakbys umial cztac ze zrozumieniem to bys zauwazyl ze autor uwaza IWsle za duzy klub.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

rad

Tak….a wiesz co to jest nazwa własna? Ty nie mozesz być tym Dawidem Jankowiakiem z wcześniejszych miesięcy, bo on akurat miał coś do powiedzenia. A ty tylko wrzucasz jakkieś bzdurne teksty, pokazujące że masz umysł 8 latka….Słabe. Lech też nie będziemy pisać z wielkiej litery? Arka? Jagiellonia? Oj głupia gimbaza…

Reyman
Reyman

Ty palancie myślisz, że każdy jest smarkaczem bo ty nim jesteś czy jak? Widać niektóre posty są ponad twoje możliwości umysłowe.

m1025

rozumiem, ze jestes zachwycony nowym szkoleniowcem:)?

Reyman
Reyman

Na razie nie ma czego oceniać, pierwsze mecze pokażą. Przecież3 liga hiszpańska to poziom ekstraklasy, nie rozumiem dlaczego urban, rumak czy inny magiera ma być lepszy. W hiszpanii przecież jest lepsze szkolenie trenerów niż u nas

m1025

uwazam Wisle za zbyt powazny klub by zatrudnial goscia , ktory pomiedzy 3 a 4 poziomem cos tam robil bez sukcesow. O ile faktycznie pewnie czolowka 3 ligi hiszpanskiej by sie utrzymala w e-klapie, to 4-liga to cos jak nasz 1 i 2 liga. Jakby kogos takiego wziela Leczna czy Piast to nikt by sie tym nie przejmowal , ale tu chodzi o Wisle i sie okazauje ze taki Stanowski ma lepsze mniemanie o Wisle niz jej fanatyczni kibice.

nvcl34r

Nie mogę się doczekać tego jak Wisła rozpocznie marsz w góre tabeli i skończy na miejscu w europejskich pucharach. Chyba będzie jeden z moim głównych powodów by oglądać ekstraklasę a potem czytać reakcję pana Stanowskiego na twitterze.

m1025

postawiles 200 zl conajmniej na Wisle w pucharach. ? Tak Stanowski jak Sie ow scenariusz zisci rozwali swojego merca, i przez tydzien nie bedzie spal, a na portalu pojawi sie zaloba na miesiac.

Reyman
Reyman

Prorocze słowa 😉

wpDiscuz

INNE SPORTY