Kolejny weekend – mimo że niezbyt piłkarski – ma polskich bohaterów

09 stycznia 2017, 00:16 • 3 min czytania 6 komentarzy

To nie był szalony weekend dla polskich piłkarzy występujących za granicą – w ten weekend grali nieliczni, a często i tak w ramach krajowego pucharu. Mimo to, kilku naszych zawodników błysnęło. Wystarczy wspomnieć, że Skorupski ze Szczęsnym podkręcili swoje liczby w Serie A, natomiast Stępiński z Grosickim z bardzo dobrej strony pokazali się w Pucharze Francji.

1. Mariusz Stępiński uratował Nantes przed kompromitacją. Jego zespół mierzył się w 1/32 Pucharu Francji z amatorskim zespołem Blois Football 41. Do przerwy remis, po otwierającym trafieniu Polaka, później gol na wagę awansu również 21-letniego napastnika. Żeby jednak zrozumieć, z jakim poziomem u rywali miał do czynienia Stępiński, warto zobaczyć jego drugiego gola.

2. Za sprawą sobotniego występu w bramce Empoli Łukasz Skorupski umacnia swoją pozycję w rankingu czystych kont w Serie A. Polski golkiper zaliczył już sezonie ósme takie spotkanie, dzięki czemu lideruje w tym zestawieniu. Skorupski przeciwko Palermo nie miał zbyt dużo roboty, zaliczył jedną niezłą interwencję.

3. A jak Skorupski, to i Szczęsny. Wojtek zaliczył siódmy mecz, w którym nie wyjmował piłki z siatki. We Włoszech zwracają uwagę na to, że bramkarz Romy został bohaterem ostatniej akcji.

4. Niewiele wyszło z polskiego meczu w Serie A. W zespole Napoli Milik jest niezdolny do gry, Łasicki siada na ławce, w Sampdorii – na ławce Bereszyński. Zieliński wchodzi na 32 minuty, a Linetty na 14… Pomocnik Napoli, mimo krótkiego czasu gry, był 58 razy przy piłce, miał 84 proc. skuteczność podań i jedno podanie kluczowe. Regulował tempo gry i rozdzielał piłki ok. 35 metrów od bramki, mając przed sobą zazwyczaj pięciu lub sześciu kolegów. Do gry gospodarzy wniósł sporo pozytywnego.

5. Arkadiusz Piech stopniowo poprawia swoją pozycję w Apollonie. Wrzesień i październik – bez gola. Listopad – gol. Grudzień – dwa gole. Teraz w środku tygodnia wszedł z ławki na kwadrans, a w weekend rozegrał 90 minut. I odpłacił się trenerowi: w wygranym 2:0 meczu z AEL Limassol zdobył bramkę i po faulu na nim został podyktowany rzut karny.

6. Błysnął Kamil Grosicki w Pucharze Francji. Polski skrzydłowy miał udział przy czterech golach, a przy trzech – asystował. Najlepsza była asysta na 2:0, kiedy to „Grosik” dośrodkował zewnętrzną częścią stopy. Raz dorzucił jeszcze z rzutu rożnego, raz z akcji, a po jego podaniu kolega oddał strzał, po którym rykoszecie samobója zapisano rywalom.

7. Bartosz Kapustka zadebiutował. W Leicester. Po pół roku. Nie był to może występ w pełnym wymiarze czasowym, ale zawsze. Nie był to może występ w Premier League, ale zawsze – w Pucharze Anglii. Były piłkarz Cracovii grał od 84. minuty.

ANGLIA
Bartosz Kapustka (Leicester) – 6 minut i żółta kartka z Evertonem (2:1)
Marcin Wasilewski (Leicester) – poza kadrą
Artur Boruc (Bournemouth) – poza kadrą
Łukasz Fabiański (Swansea) – na ławce z Hull (0:2)
Krystian Bielik (Arsenal) – poza kadrą
Maksymilian Stryjek (Sunderland) – poza kadrą
Michał Żyro (Wolverhampton) – poza kadrą
Bartosz Białkowski (Ipswich) – na ławce z Lincoln City (2:2)
Ariel Borysiuk (QPR) – poza kadrą
Paweł Wszołek (QPR) – 90 minut z Blackburn (1:2)
Tomasz Kuszczak (Birmingham) – na ławce z Newcastle (1:1)

CYPR
Arkadiusz Piech (Apollon) – 90 minut, gol i wywalczony rzut karny z AEL Limassol (2:0)
Tomasz Wełna (Aris) – 90 minut z Apoelem (0:5)
Patryk Procek (Achnas) – na ławce z Ermis (3:1)