Czy ekstraklasa należy jeszcze do Polaków? Wielkie starcie: „nasi” kontra „stranieri”
Weszło

Czy ekstraklasa należy jeszcze do Polaków? Wielkie starcie: „nasi” kontra „stranieri”

Pamiętacie jeszcze, że w 2008 roku miał miejsce mecz reprezentacji Polski z zagranicznymi gwiazdami Orange Ekstraklasy? Dziś pomysł rozegrania takiego spotkania wydaje się być kompletnie irracjonalny, ale – jak widać – kiedyś nie był. Jako że nie mamy co liczyć na podobne starcie, ani na ekstraklasowy All Star Game między gwiazdami rodzimymi, a tymi sprowadzonymi z zagranicy, postanowiliśmy przeprowadzić własny wirtualny pojedynek. Najlepsi gracze jesieni spod bandery biało-czerwonej kontra ci spod obcych chorągwi.

Braliśmy pod uwagę przede wszystkim to, jak zawodnicy zaprezentowali się jesienią i to na tej podstawie wyłanialiśmy zwycięzców na każdej z pozycji. A, gwoli ścisłości – tę ustalaliśmy według pozycji, pod jakimi wyselekcjonowani gracze widnieją w raporcie InStat za rundę jesienną ekstraklasy.

BRAMKARZ: Matus Putnocky vs Arkadiusz Malarz

Tylko jeden z tej dwójki znalazł się w tym roku w tak doborowym towarzystwie:

Zrzut ekranu 2017-01-09 o 15.32.45

Oczywiście Putnocky to absolutna czołówka bramkarzy w naszej lidze, jeżeli chodzi o grę nogami, prawdopodobnie nie ma drugiego takiego golkipera w ekstraklasie. W Poznaniu mówią nawet, że gdyby przyszło mu zagrać w polu, dałby sobie radę bez problemu. Ale raz, że stawianie go nad Malarzem, który jesienią zaliczył najpiękniejszy okres w karierze, występując w Champions League  i znajdując się wśród bramkarzy z największą liczbą udanych interwencji, byłoby po prostu niesprawiedliwe. A dwa, że cały czas nie potrafimy wyrzucić z głów potwornego błędu, jaki przytrafił się mu w meczu z Jagiellonią, gdy decydował się wyjść na trzydziesty metr przed własną bramką i zaliczył mijankę z Karolem Świderskim.

Punkt dla Polski. 1:0.

LEWY OBROŃCA: Tamas Kadar vs Piotr Tomasik

Gdyby wziąć pod uwagę jedynie efektywność w ataku – tutaj Tomasik zjada Kadara na śniadanie jeszcze zanim ten zdąży zasiąść do stołu. 7 asyst, 2 kluczowe podania, pod tym względem absolutnie forma życia, wychodzą nawyki, które lewy obrońca Jagiellonii nabył podczas gry jako skrzydłowy.

Z drugiej strony – obrońca jest też od tego, żeby bronić, a tutaj akurat Tomasik przegrywa z Kadarem. Różnica jakościowa po zmianie Gumnego na Węgra na lewej obronie Lecha była aż nadto widoczna. Z 18-latkiem na lewej stronie defensywy Lech tracił gola średnio raz na 54 minuty, z Kadarem na tej samej pozycji – raz na 122 minuty. No i trzeba pamiętać, że mówiąc o Kadarze mówimy o podstawowym piłkarzu reprezentacji Węgier.

Mając z tyłu głowy, że za główne kryterium obraliśmy formę jesienią, postawimy plusik przy nazwisku Tomasika.

Punkt dla „naszych” – 2:0 dla Polski

PRAWY OBROŃCA: Cornel Rapa vs Bartosz Bereszyński

SZCZECIN 14.10.2016 MECZ 12. KOLEJKA LOTTO EKSTRAKLASA SEZON 2016/17: POGON SZCZECIN - LEGIA WARSZAWA 3:2 --- POLISH FOOTBALL TOP LEAGUE MATCH: POGON SZCZECIN - LEGIA WARSAW 3:2 CORNEL RAPA FOT. PIOTR KUCZA/ 400mm.pl

Gdyby zestawiać ekstraklasową ekipę stranierich, na prawej obronie byłaby największa posucha. Patrząc na pozostałe nazwiska w podstawowej jedenastce, tutaj wybór dokonałby się między Rapą a Joviciem, wśród pozostałych nawet nie ma sensu szukać. Stawiamy na Rumuna, który znacząco podniósł jakość prawej strony Pogoni i który pokazał, że swego czasu nieprzypadkowo otrzymał parę powołań do kadry Rumunii i był podstawowym bocznym defensorem Steauy. W pojedynku z Bereszyńskim nie ma jednak szans. Legionista osiągnął formę życia, zapracował na transfer do Serie A i na dziś trudno powiedzieć, by ten ruch był jakimś wielkim zaskoczeniem. Ot, naturalna kolej rzeczy dla gracza, który wybił się jesienią mocno ponad ligową przeciętność.

Punkt dla Polski. 3:0.

ŚRODKOWY OBROŃCA: Richard Guzmics vs Michał Pazdan

W tym sezonie Legia z Pazdanem traciła bardzo mało bramek, a dziwnym trafem gdy Michała brakowało w centrum bloku defensywnego, ten kompletnie się sypał. Wymowna jest choćby statystyka czystych kont:

20 meczów z Pazdanem w składzie we wszystkich rozgrywkach – 11 czystych kont (55%)

14 meczów bez Pazdana – 2 czyste konta (14%)

Nie ma w tym przypadku. Renoma wypracowana na Euro, wielomilionowa letnia oferta z Turcji – wszystko to potwierdza bardzo wysoką klasę Pazdana, o którym w niedawnym materiale Kuby Białka jego agent Marcin Lewicki mówił, że gdyby tylko był kilka centymetrów wyższy, w ciemno brałaby go połowa Premier League.

Z drugiej strony mamy (a w zasadzie nie mamy, bo poszedł do Chin) Richarda Guzmicsa, który w Polsce zapracował sobie na renomę jednego z najsolidniejszych stoperów, najbardziej niewdzięcznych dla napastników, gdy trzeba wyjść naprzeciw. Cenimy go bardzo wysoko, ale jednak nie tak wysoko jak Pazdana.

Punkt dla Polski. 4:0.

ŚRODKOWY OBROŃCA: Ivan Runje vs Jan Bednarek

WARSZAWA 22.10.2016 MECZ 13. KOLEJKA LOTTO EKSTRAKLASA SEZON 2016/17 --- POLISH FOOTBALL TOP LEAGUE MATCH IN WARSAW: LEGIA WARSZAWA - LECH POZNAN 2:1 JAN BEDNAREK FOT. PIOTR KUCZA/ 400mm.pl

Dwa sporego kalibru odkrycia rundy jesiennej naprzeciw siebie. Runje w duecie z Gutim stworzył drugą najlepszą defensywę ligi – zaraz po tej Lecha Bjelicy z Bednarkiem w centrum. Potrafił też swoje dorzucić z przodu, gdzie parę razy zakotłowało się po jego główkach w polu karnym rywali, co zresztą można powiedzieć również o stoperze Kolejorza, który karierę zaczynał przecież jako napastnik. Tak naprawdę gdybyśmy mieli wybierać jednego z nich do swojego dream teamu, zdalibyśmy się na ślepy los i którykolwiek by nam przypadł – nie bylibyśmy zawiedzeni. Obaj grali jesienią rewelacyjnie, obaj z bardziej lub mniej anonimowych stali się czołowymi defensorami ligi.

Potencjał po stronie Bednarka, umiejętności na dziś – na porównywalnym poziomie. Dlatego remis.

Remis w starciu Runje z Bednarkiem. 5:1 dla Polski.

LEWY POMOCNIK: Adam Gyurcso vs Sławomir Peszko

Oceniając za jeden, najlepszy mecz w rundzie, Gyurcso wytarłby Peszką podłogę. To, w jaki sposób rozsmarował Wisłę Kraków w mniej niż godzinę, to prawdopodobnie jeden z najbardziej spektakularnych występów indywidualnych w historii ekstraklasy. Ale stawiamy na reprezentanta Polski, bo on tę rundę miał znacznie równiejszą. Podeprzemy się też notami, bo one mówią dość sporo:

Gyurcso: średnia 5,10, osiem meczów powyżej wyjściowej

Peszko: średnia 5,63, dziesięć meczów powyżej wyjściowej

Punkt dla Peszki. 6:1 dla Polski

PRAWY POMOCNIK: Miroslav Radović vs Przemysław Frankowski

WARSZAWA 18.12.2016 MECZ 20. KOLEJKA LOTTO EKSTRAKLASA SEZON 2016/17 --- POLISH FOOTBALL TOP LEAGUE MATCH IN WARSAW: LEGIA WARSZAWA - GORNIK LECZNA MIROSLAV RADOVIC FOT. PIOTR KUCZA/ 400mm.pl

Za gruby? Za stary? Niech tak będzie. I tak wciągnął ligę nosem. Radović jest niekwestionowaną gwiazdą ekstraklasy, postacią z pierwszego szeregu, jednym z wąskiego grona piłkarzy, których moglibyśmy oglądać od poniedziałku do niedzieli. Widzi więcej, potrafi więcej niż 99% zawodników, których dane nam było oglądać na polskich boiskach w ostatnich latach.

Wybacz Przemek, naprawdę doceniamy świetną rundę w twoim wykonaniu, pewnie najlepszą w życiu i prosimy o więcej. Ale do „Rado” na dziś jeszcze nie masz startu.

Punkt dla zagranicy. 6:2 dla Polski

ŚRODKOWY POMOCNIK: Abdul Aziz Tetteh vs Jacek Góralski

Dwóch graczy dodatkowo zabezpieczających dwie najlepsze – pod względem liczby straconych goli – linie defensywne w kraju. Tetteh, o którym bardzo ciepło wypowiadał się nie tak dawno skaut Arsenalu Tomek Pasieczny:

Zrzut ekranu 2017-01-09 o 15.32.29

I Góralski, a więc świeżo upieczony reprezentant Polski. Dwaj gracze na bardzo wysokim poziomie na swojej pozycji, dwa przecinaki, którym nie jest obca szczypta gry do przodu. Porównując tych dwóch chcieliśmy podeprzeć się statystykami (za InStatem):

Odbiory (na 90 minut gry): 8 do 5 dla Góralskiego
Przechwyty (na 90 minut gry): 7 do 7
Pojedynki w obronie (wygrane): 59% do 57% dla Góralskiego
Pojedynki w ataku (wygrane): 71% do 60% dla Tetteha
Celność podań: 89% do 83% dla Tetteha

Za nic nie wiemy, którego można na dziś, za rundę jesienną postawić ponad drugim, dlatego idziemy trochę na łatwiznę i między nimi stawiamy znak równości.

Remis. 7:3 dla Polski

ŚRODKOWY POMOCNIK: Thibault Moulin vs Rafał Murawski

Podobny zgryz mamy na „ósemce”. Murawski to gwarancja solidności, Moulin – pewnie wyższe umiejętności, ale też sporo jesiennych meczów, zwłaszcza za Besnika Hasiego, zwyczajnie przespanych. Piłkarz Pogoni to ten bardziej nastawiony na zdobycie gola samemu (prawie dwa razy więcej strzałów), Francuz z kolei znacznie częściej obsługiwał partnerów dokładnym ostatnim podaniem (4 asysty przy 1 Murawskiego). Obaj grali w tej rundzie na niemal identycznej celności podań, obaj wygrywali niemal tyle samo pojedynków – tutaj różnice są w granicach jednego punktu procentowego.

Jeszcze rzut oka na nasze noty. Murawski – średnia 5,50. Moulin? 5,56. InStat Index za jesień 2016? 258 Murawskiego, 257 Moulina. Zbyt nieznaczne różnice, by jednego wyróżnić względem drugiego.

Remis. 8:4 dla Polski.

OFENSYWNY POMOCNIK: Konstantin Vassiljev vs Radosław Majewski

WARSZAWA 16.07.2016 MECZ 1. KOLEJKA LOTTO EKSTRAKLASA SEZON 2016/17 --- POLISH FOOTBALL TOP LEAGUE MATCH IN WARSAW: LEGIA WARSZAWA - JAGIELLONIA BIALYSTOK 1:1 KONSTANTIN VASSILJEV THIBAULT MOULIN FOT. PIOTR KUCZA/ 400mm.pl

Przykre to, ale jak w Polsce trudno było znaleźć typową dziesiątkę, tak nadal mamy z tym ogromny problem. Zerkamy w raport InStata, a tam wśród ofensywnych pomocników w pierwszej dziewiątce ani jednego Polaka: Odjidja-Ofoe, Vassiljev, Sławczew, Jevtić, Morioka, Krasić, Aankour, Hofbauer, nawet Kazaiszwili… Do jedenastki wstawiamy Vassiljeva, wybranego zgodnie przez piłkarzy ekstraklasy najlepszym pomocnikiem, zawodnikiem i obcokrajowcem jesieni. Doprawdy nie widzimy, jak ktokolwiek mógłby podjąć rzuconą przez niego rękawicę. Przy całej sympatii dla Radka Majewskiego, który w Lechu nie raz i nie dwa zdążył się pokazać z bardzo dobrej strony – tak jednostronnego pojedynku nie mieliśmy na żadnej z wcześniejszych pozycji.

Punkt dla zagranicy. 8:5 dla Polski

NAPASTNIK: Nemanja Nikolić vs Marcin Robak

Na tej pozycji nic nie liczy się bowiem tak bardzo, jak umiejętność gry tyłem do bramki robienie miejsca partnerom strzelone gole. W przypadku napastników robotę za nas robi więc klasyfikacja strzelców.  A tutaj Nikolić pod koniec rundy pojechał po bandzie. Gol z Wisłą Płock, dwa z Piastem Gliwice, hat-trick z Górnikiem Łęczna. Marcin Robak został co prawda wybrany głosami ligowców na napastnika rundy, ale wyboru dokonywano jeszcze przed finałowymi dwoma spotkaniami Nikolicia w koszulce Legii. +5 bramek w tych dwóch spotkaniach przechyla szalę na korzyść „Niko”.

Punkt dla zagranicy. 8:6 dla Polski

***

A jednak. Polska ograła w naszym wirtualnym starciu zagranicę. Co na pewno może cieszyć, bo przecież patrząc na to, kto był jesienią największą gwiazdą ligi, a także jacy inni zawodnicy grali w niej pierwsze skrzypce, mogło się mieć wrażenie, że z ekstraklasy robi się kosmopoliga. Że gdyby nie czary Vassiljeva, Radovicia czy Odjidjy-Ofoe, tydzień w tydzień oglądalibyśmy kopanie się po czołach.

Jedynym, co martwi, są dość pewnie wygrane przez stranierich pojedynki na kluczowych pozycjach w ofensywie. Nie od dziś wiadomo, że wypracowywanie sytuacji strzeleckich i zdobywanie bramek to najtrudniejsze elementy piłkarskiego rzemiosła. I o ile jeszcze na dziewiątce nie ma takiego dramatu, bo Marcin Robak, a wraz z nim także Kuświk, Kownacki czy Niezgoda, dzielnie bronili honoru naszych rodaków, to na „dyszce” jest kłopot. I to nie od dziś.

KOMENTARZE (49)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

b_Mazer
Legia Warszawa

Osobiście na lewej pomocy widział bym pojedynek Guilherme vs Peszko. Wygrała by zagranica. U mnie na 8 punkt dostał by Moulin. Gość, który jednak swoje umiejętności pokazał również w Europie. Trochę u nas niedoceniany, wykonuje w Legii kawał dobrej, czasami mało widocznej, roboty. Także Polacy u mnie nie byli by tacy pewni wygranej.

Mariusz Szewczyk

Brawo co do Moulina. Jakoś słabo jest doceniany, a facet robi kawał roboty w Legii.

Antyantifa

Przecież jeśli Guilherme gra na skrzydle to po prawej stronie.

b_Mazer
Legia Warszawa

Ale przecież Rado jest jako PP. Skoro grają większość meczy razem to Gui musi być LP, co nie?

pm

Wygrała niby Polska, ale gdyby faktycznie doszło do takiego meczu, to zagraniczni wytarliby podłogę naszymi rodakami. Dlatego ten ranking jest trochę absurdalny.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Mariusz Szewczyk

Jeśli chodzi o polskich zawodników kreujących, to jest dramat. Chyba coś jest nie tak w szkoleniu, skoro od lat jest posucha. Pojedynek Majewskiego z Vassiljevem, to słynne starcie gołej dupy z batem. Ogólnie mówiąc, to z tym Majewskim to zawsze był kiepski żart. Jak był młody, to na siłę robiono z niego kadrowicza. Zagranica go zweryfikowała. Dla mnie na zawsze pozostanie związany z meczem z Ukraińcami, gdzie Borek i Kołtoń wymusili na pierdołowatym Fornaliku jego granie. Wrócił do ligi i nie błyszczy.

AdiB

Bardzo ciekawe zestawienie i podsumowanie, ale jedna pozycja mi nie gra. Wstawcie Vadisa zamiast Moulina i Murawskim możecie pozamiatać podłogę. Końcowy wynik w tej sytuacji brzmi 7:7.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

MS
Legia Warszawa

Przecież ten tekst nie ma żadnego sensu już w momencie decyzji o hipotetycznym ustawieniu, w jakim mieliby zagrać piłkarze (to plebiscyt, a nie realny mecz, więc można eksperymentować, a nie trzymać się sztywnej taktyki). Ustawienie w pomocy jest absolutnie niedostosowane do potencjału zagranicznych gwiazd ligi, natomiast sprzyja rodzimym piłkarzom. Najlepszy skład obcokrajowców w pomocy to Vadis, Vassiljev, Guilherme/Flavio, Radovic, Moulin. Każdy z tych zawodników wygrywa o kilka długości – jeśli chodzi o umiejętności – z dowolnym polskim pomocnikiem w lidze. O ataku nie ma co mówić, bo wiadomo że Nikolic, a potem długo, długo nic. W obronie dziwi mnie obecność Kadara zamiast Guilherme z Niecieczy, wówczas w pojedynku Tomasik-Guiherme dałbym remis. W bramce postawiłbym na Kelemena zamiast Putnockiego i dał remis. Podsumowując wynik obcokrajowcy-krajowcy wyniósłby 9 do 5 (1;1 bramkarzy, 2;4 obrońców, 5:0 pomocników, 1:0 napastników). Wniosek z takiego porównania byłby następujący: im dalej od pola karnego, tym Polak słabszy od obcokrajowca.

Sir Benett

Może i w punktach wygrali Polacy, ale gdyby rozegrać mecz w takich składach to nasze gwiazdy miałyby problem z wyjściem z własnej połowy.

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

Malarz jest lepszy od Putnockiego bo wpuścił jedynie 24 bramki w CL? To ma byc jakiś żart? I co tu robi Pazdan – słaby przez wiekszość jesieni, który nie załapał sie nawet do top 5 w instat? Jedno z głupszych zestawień na weszło.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

Malarz ma tyle obron, bo gra jak na CL w słabym klubie. To znana zależność.

pm

Żaden żart, chyba, że jest się laikiem i patrzy beznamiętnie na liczby. Druga sprawa, że Malarz wpuścił w LM 16 bramek, a nie 24.

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

Mea culpa – jedynie ponad 3 na mecz – no prawdziwy Krul!

Szafran1922

Pazdan tutaj to kpina

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

hubabuba

Może jednak wpuścił jakieś nie wiem strzelam 8 bramek mniej? Tak tylko się zastanawiam

droid

Idź miej ból dupy gdzie indziej kartoflu

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Bartosz Mulawski
Bartosz Mulawski

zdecydowanie za mało zawodników Legii w zestawieniu, brakuje między innymi prijo, kopę, hlouska, Gui. to smiech na sali

Reyman
Reyman

legia przez większą część rundy była chłopcem do bicia

Bartosz Mulawski
Bartosz Mulawski

za to Wisła z Kurwowa rozdawała karty, 7 porazek z rzędu czy więcej? Legia uber alles

szczupi

Runje lepszy od Bednarka o dwie długości, Moulin Murasia też zjada, suche liczby jedno, a kultura gry i wkład dla zespołu drugie. Smuci brak 10 wśród Polaków, dobrych skrzydłowych też nie widać, źle wygląda szkolenie na ofensywnych pozycjach w polskich klubach. Liczby liczbami, ale taki mecz byłby jednostronny, zagranica rozmiotłaby naszych najmniejszym nakładem sił

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Reyman
Reyman

Przecież Pazdan ma gorsze statsy od Guzmicsa, on nawet nie jest w piątce środkowych obrońców ligi. Janusze wy euro nadal żyjecie czy jak? Niedawno PS opublikował noty obrońców – próżno tam szukać legionisty. Głowacki obu ich przebija

Bartosz Mulawski
Bartosz Mulawski

Guzmics i Głowacki lepsi od Pazdana hahahahhahahahahahhahahahahhhahahahhahahahahahahhahahahahahhahaha chłopcy z psycho fans za mocny towar wam dostarczają

Reyman
Reyman

Nie wiem co wy w tym pazdanie widzicie, przeciętny ligowiec, tylko po euro jakaś paranoja jest bo spiął się na 4 mecze. W lidze to albo brutalne faule, albo łapie piłkę ręką bo wie że i tak sędziowie przymykają oko na wybryki elki. Obejrzyj sobie statystyki odbiorów itp obrońców i zobaczysz gdzie jest miejsce pazana

dario armando

W każdej czołowej drużynie wiodące role grają obcokrajowcy,a wam wychodzi zwycięstwo Polski- czysty cyrk ,bo na logikę obcokrajowcy zmietliby z boiska Polaków.Moje jedenastki Polska -Sandomierski ,Bereszyński ,Pazdan.Bednarek.Tomasik. Góralski Murawski Małecki ,Peszko Boguski .Robak.Stranieri -Putnocky.Jović Maloca ,Runje.Kadar. Romanczuk ,Ofoe ,Radović.Krasic ,Flavio Paixao .Nikolics.

Bartek BAchorski

Obrona i lewa pomoc to ogólnie obustronny walkower bo w tej rundzie poziom na tych pozycjach bywał przetragiczny. Jakbym miał wybierać defensywnego to też wybrałbym bez dwóch zdań Tetteha bo jest przydatny w dużo większej ilości aspektów gry niż Góralski który właściwie tylko zaciekle turla się pod nogami.

Daro4
Daro4

hahahahahahaha…………….no do łez się rozbawiłem…..

Zapłacił bym za bilet na taki mecz każde pieniądze….hahahahaha
tak sadzę że wynik dwu cyfrowy dla obokrajowców?? Prawopodobne, a nawet Pewne.
Czekam na taką rywalizację.

Bartosz Mulawski
Bartosz Mulawski

Radovic to Polak więc nie powinien być w obcokrajowcach

Reyman
Reyman

taki sam polak jak ty czyli żaden

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Bartosz Mulawski
Bartosz Mulawski

napompowac to sobie mozesz penisa

Reyman
Reyman

w tej ległej to mają mega kompleksy skoro wbrew statystykom wywyższają przeciętnych kopaczy

yqm

Malarz to jest jakiś fenomen. Solidny bramkarz ale na siłę robi się z niego najlepszego golkipera tej ligi i bohatera Legii. Jest może efektowny w paradach bramkarskich ale ma jedną wielką wadę – wypluwanie większości piłek przed siebie. Dla mnie max 6-7 miejsce wśród bramkarzy ligowych.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

werseo

WESZŁO SKOMENTUJECIE JAKOŚ ZACHOWANIE PIZDECZEK OBRAŻALSKICH Z BARCELONY ? ZERO SZACUNKU DO RYWALA I POKORY, WIDAC KOMPLEKSY Z ICH STRONY WYCHODZĄ :)

„Cristiano Ronaldo sięgnął w zeszłym roku po triumf w Lidze Mistrzów i mistrzostwach Europy, trudno się zatem dziwić, że był faworytem obu plebiscytów. Po tym, jak został uhonorowany przez „FF”, wiarę w końcowy triumf ostatecznie stracił Lionel Messi, który nie pojawił się nawet na poniedziałkowej gali w Zurychu. Oprócz niego do Szwajcarii nie pofatygowali się Gerard Pique, Andres Iniesta i Luis Suarez – inni piłkarze Barcelony, którzy znaleźli uznanie w oczach kolegów po fachu, którzy wybrali ich do Jedenastki Roku”

dario armando

Ja się trochę dziwię ,bo indywidualne liczby mówią o wyższości Messiego ,a to powinno być główne kryterium takich konkursów,wpływ na drużyny miał w najważniejszych meczach bardzo przeciętny ,tylko trofea 3 najmniej ważne kryterium jest za nim .Moim piłkarzem roku jest Suarez,Messi 4 ,CR7 5

Janusz Rychter

Ekstraklasa nie należy do polaków tylko do Żydów wszystko co ważne należy do Żydów

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Tomasz Kurzak

Trochę tylko przykro, że jednak jedenastka obcokrajowców rozpieprzyłaby w drobny mak najlepszą jedenastkę ekstraklasowych polaków. Takie są niestety fakty. Jeśli gdziekolwiek pojawia się jakość wyższa niż ligowa, to nie u naszych.

Z drugiej strony to zrozumiałe, bo każdy wyróżniający się i młodszy wyjeżdża. Skoro Legia dostaje tyle kasy za byle jakiego Bereszyńskiego to się nie dziwię.

gusto

Chyba tylko po to wzięli Tetteha zamiast Covilo, żeby móc przyznać punkt Góralskiemu.

Presser Gabor

Z Radovicem to mam taki mały problem bo na pewno był najlepszy tylko ma polskie obywatelstwo więc czy spełnia kryterium „stranieri”

wpDiscuz

INNE SPORTY