Cel Lechii na zimowe okienko? Warto odmłodzić ofensywę
Weszło

Cel Lechii na zimowe okienko? Warto odmłodzić ofensywę

Lechia ogłosiła wczoraj powrót Michała Maka w swoje szeregi i być może jeszcze w świadomości wielu kibiców jest to talent, jednak chłopak ma już 25 lat, a trudno powiedzieć, by z kariery wycisnął do tej pory maksa. Lecz my nie o nim, tylko o gdańskim klubie, bo ten – odrzucając na razie umiejętności i potencjał – wykonał krok w dobrą stronę, jeśli wziąć pod uwagę jedynie metrykę piłkarza. Choć Mak zatrzymał się nieco w futbolowym rozwoju, to  i tak odmładza ofensywę Lechii, którą w minionej rundzie można było nazywać mianem mocno doświadczonej.

Zazwyczaj jest tak, że to za tyły odpowiadają w większości gracze, którzy dużo już w swoim piłkarskim życiu widzieli, dzięki czemu gwarantują spokój i często samym doświadczeniem wygrywają kolejne pojedynki z rywalem. Z kolei ekipa grająca z przodu może być młodsza, bo i nabiegać musi się więcej, a jeszcze jest szansa, że na młodzieńczej fantazji coś wymyśli z korzyścią dla drużyny, hulaj dusza piekła nie ma. Lecz w Lechii jest nieco inaczej.

W bramce stoi bowiem Milinković-Savić (19 lat), w obronie gra najczęściej Janicki (24), Maloca (27), Nunes (21), Stolarski (20), Wawrzyniak (33) i Wojtkowiak (32), defensywnymi pomocnikami są Sławczew (23), Gamakow (22) i ograniczany przez regulaminowe limity Kovacević (24). Nie ma co się czepiać, wygląda to w miarę okej, bo choć w większości ci goście są co najwyżej w połowie swoich karier, to wspierają ich byli reprezentanci Polski (choć Wojtkowiak ma mniejszą rolę), więc też nie są pozostawieni sami sobie. Inaczej wygląda zaś sytuacja w ataku, gdzie ten balans został chyba zachwiany, tyle że w drugą stronę.

W ofensywie najczęściej widzimy Peszkę (31 lat), braci Paixao (32), Krasicia (32), Kuświka (29), Wolskiego (24), Chrapka (24) i Haraslina (20). Już teraz widać przewagę starszych graczy, a jeśli wgłębić się bardziej, będzie ona widoczna jeszcze mocniej.

– z wymienionych wyżej, gracze po trzydziestce przynieśli Lechii 18 bramek i 10 asyst

– gracze przed trzydziestką mają 10 goli i trzy asysty (przy czym siedem razy trafił Kuświk, który w maju będzie obchodził 30. urodziny)

Poza tym, taki Haraslin wchodzi na boisko niby często, ale zbiera głównie ogony i ma na liczniku nieco ponad 300 minut, Chrapek z kolei gra od Słowaka dużo częściej (1050 minut), ale jest już gorszy pod tym względem od każdego z wymienionych wyżej ofensywnych zawodników. Nie zapominajmy również o 34- letnim Mili, który swoje 212 minut jakoś uzbierał, będąc albo zmiennikiem, albo grając nawet w pierwszym składzie, jak przy okazji dwóch ostatnich spotkań z tamtego roku.

Trudno więc powiedzieć, że atakiem Lechii rządzi młodzież i na razie gdańszczanie radzą sobie z tym dwojako. Widać bowiem zadyszkę w pierwszych 30 minutach drugich połów – Lechia zdobyła wtedy ledwie sześć goli, dla porównania, w analogicznym okresie pierwszych połów ma ich dwa razy tyle. Z drugiej strony, gdańszczanie są mocni w ostanich kwadransach meczu – strzelili wtedy dziewięć bramek, kiedy mocno pomagają rezerwowi. Tak było z Piastem, gdy koncert dał Flavio, tak było z Wisłą Płock, gdy decydującą asystę zanotował Stolarski. Pytanie czy w kluczowej fazie sezonu lechiści wytrzymają tempo. Przyjdzie zmęczenie sezonem, natężenie meczów będzie spore i sprawy w swoje ręce po prostu będą musieli wziąć też i młodsi, którzy dziś robią to dość niechętnie (Wolski!). Oczywiście, nie chodzi też o to, by stawiać na każdego, byleby tylko był młody – przykład Kobylańskiego pokazuje, że nie tędy droga. Jednak Lechia chyba potrzebuje więcej paliwa, by nie rozkraczyć się za parę miesięcy tuż przed samą metą.

Fot. 400mm.pl

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

23 komentarzy do "Cel Lechii na zimowe okienko? Warto odmłodzić ofensywę"

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Wladek Niwinski 4

tylko grzelczak

Mateusz Pacek
Mateusz Pacek

huj

Wladek Niwinski 4

milo mi, wladek

Tomasz Jozefowski

Jeb Cielocha!

Wladek Niwinski 4

Cieloch ostatnio zabawil sie z twoja matka ma kobita fach w reku

andrut

Przecież to nie Cieloch tylko jakaś marna podszywka.

Wladek Niwinski 4

Kto to jest Cieloch?

Giovanni

Biorąc pod uwagę teksty o zabawach z matka to może być to „nie działacz” pewnego poznańskiego klubu…

Szymon Zurawski

Janczyk do wzięcia.

Wladek Niwinski 4

matka jozefowskiego może będzie chetna, wpuszcza wszystkich

Tomasz Jozefowski

Twoja matka ostro chlała w ciąży, co?

Wladek Niwinski 4

razem z twoja chlały HHA

Dawid Jankowiak
Dawid Jankowiak

Cieloch, ogarnij sie. Ja tez pisze pierdoly, ale przynajmniej w taki sposob, ze wydaje sie to merytoryczne.

Wladek Niwinski 4

no wlasnie, wydaje sie, buziaczki:*

Fort Czerniakowski

Dyskusje tu na poziomie, że hoho :) kiedyś to się wyzywali w jakiejś sprawie, teraz już nie potrzeba pretekstu

Trollosiewicz

Widać teraz każdy przy założonym koncie czuje się bardziej anonimowo niż wtedy gdy pisało się z fb. Widać nie każdemu chciało się zakładać fejkowe konta.

Fort Czerniakowski

może się pobawią i pójdą w pizdu. Kiedyś też nie było fb i jakieś te wpisy były

Trollosiewicz

Cóż, czasy się zmieniają, trolli pełno.
Jeszcze aby tylko były to trolle w dobrym smaku…

Janusz Kibol

Kto by się spodziewał 20 lat temu, że z Kulfona wyrośnie Troll internetowy?

Trollosiewicz

Nawet Monika tego nie przewidywała.

bogdan

Z jednej strony mogą kogoś nowego z zagranicy przygarnąć, z drugiej drużyna w obecnym składzie dobrze funkcjonuje, a przede wszystkim punktuje. (patrz tabelę Ekstraklasy). Wstrzymałbym się z większymi transferami jeszcze do następnego okienka (ale żeby były one przyklepane przed końcem czerwca – #LigaEuropy), a teraz ograniczyłbym się do 2-3 wzmocnień, powtarzam wzmocnień, składu.

joe

odmłodzić drużynę*

gumis

Skąd teza, że wiek determinuje ilość i przedział czasowy zdobywanych bramek w meczu?

wpDiscuz
Najnowsze wpisy

INNE SPORTY

Image and video hosting by TinyPic
Image and video hosting by TinyPic