Nasi bramkarze imponują w Serie A. Najwięcej czystych kont Skorupskiego

Piotr Tomasik

Autor:Piotr Tomasik

19 grudnia 2016, 00:11 • 5 min czytania 0 komentarzy

Kolejny naprawdę niezły weekend w wykonaniu Polaków grających za granicą za nami. Jeżeli jednak spodziewacie się, że będziemy wrzucać kolejne wideo z seriami strzeleckimi naszych napastników – musimy was rozczarować. Tym razem do głosu doszli przede wszystkim bramkarze.

1. Zacznijmy jednak od tego, co u napastników poszło nie tak… Milik, wiadomo, leczy kontuzję, rozgrywki u Wilczka mają zimową przerwę, a Teodorczyk z Lewandowskim rozczarowali. Ten ostatni został dość krytycznie oceniony przez niemiecką prasę za mecz z Darmstadt, z kolei Teo pozostaje bez gola przez 244 minuty (jeszcze z trzy tygodnie temu nie do pomyślenia!), mimo że w ten weekend jego Anderlecht wygrał 4:0.

2. Dla równowagi: drugi weekend z kolei do siatki trafia Arkadiusz Piech. Polski napastnik zdobył naprawdę ładną bramkę w derbach Limassolu. Co ciekawe – w tym samym meczu w barwach Arisu zadebiutował Tomasz Wełna, który w zeszłym sezonie występował w Stomilu Olsztyn.

3. Z dobrej strony w jednym meczu pokazali się również dwaj inni Polacy. Piotr Parzyszek zdobył trzynastego w tym sezonie gola dla De Graafschap, a Filip Bednarek – bramkarz tego klubu, brat Jana z Lecha – obronił rzut karny.

4. A skoro przy bronieniu jedenastek jesteśmy, to ten sam wyczyn jest dziełem Łukasza Skorupskiego. Polak zaliczył drugi z kolei mecz na zero z tyłu, Empoli w tym czasie ugrało cztery punkty, a nasz bramkarz ma najwięcej czystych kont w Serie A. Mimo że jego zespół jest w dole tabeli, ma na koncie siedem meczów, w których nie puścił żadnego gola. Więcej niż Pepe Reina, Gianluigi Donnarumma, Buffon czy ktokolwiek inny!

5. Bardzo dobre recenzje zbiera również Wojciech Szczęsny, którego włoska prasa okrzyknęła najlepszym zawodnikiem Romy w meczu z Juventusem. Co prawda podopieczni Luciano Spallettiego przegrali, ale przy jedynym puszczonym strzale Polak nie miał żadnych szans. Zaliczył zaś kilka interwencji na najwyższym poziomie. – Miał dwie, trzy doskonałe parady – ocenił go Buffon.

A gdyby Szczęsny nie puścił z Juve gola, też zaliczyłby siódme czyste konto. To byłby dopiero numer – dwóch polskich bramkarzy na szczycie takiej klasyfikacji w Serie A.

6. Przemysław Tytoń ma za sobą siódmy mecz w Deportivo La Coruna, no i jednocześnie pierwszy, w którym nie puścił gola. Zespół Polaka wygrał 2:0 z Osasuną, a jemu wypomniano, że… to jego drugie czyste konto w 2016 roku.

7. Łukasz Fabiański ostatnimi czasy jest dziurawiony na potęgę – w ten weekend przyjął trzy sztuki od Middlesbrough. I choć nie można mu nic zarzucić, to bolesny jest fakt, że w tym sezonie ligowym wyjmował już piłkę z siatki 37 razy. Najwięcej w Premier League.

U Artura Boruca sytuacja ma się dość podobnie. W weekend porażka, trzy puszczone gole, bez winy przy którymkolwiek uderzeniu.

8. W lidze francuskiej asystę zaliczył Mariusz Stępiński. Polak w narożniku pola karnego przepchnął rywala, utrzymał się przy piłce i mądrze wycofał ją przed szesnastkę. Tym samym w Ligue 1 ma na koncie więcej asyst niż goli – cztery do trzech.

9. Kamil Grosicki znów wcielił się w rolę dżokera, po wejściu z ławki zanotował asystę, ale jego Rennes i tak przegrało. Jego dorobek jest odwrotny niż Stępińskiego: cztery bramki i trzy ostatnie podania.

10. Poza tym, na francuskiej ziemi doszło też do starcia Kamila Glika z Maciejem Rybusem, choć zawodnik Lyonu wszedł na boisko na ostatnich siedem minut. Igor Lewczuk wrócił do jedenastki Bordeaux, ale wynik 0:4 utrzymał się sprzed tygodnia – wtedy wygranym było Monaco, teraz Montpellier. Z kolei Grzegorz Krychowiak wszedł w PSG dopiero w przerwie, jego zespół niespodziewanie przegrał z Guingamp, a L’Equipe pisze o kryzysie.