Przełamanie Mychitariana, klątwa Michniewicza, włoska mgła i triumf Beer Shevy

Zmrożona murawa w Odessie sprawiała, że mecz Zoria – Man Utd toczył się w zasadzie na czymś pomiędzy lodowiskiem, a torfowiskiem. Szczególnie w pierwszej połowie widać było, że Rooney, Zlatan czy Mata nie są przyzwyczajeni do gry na boisku, z którego w każdej chwili może wyskoczyć kret, względnie – można wpaść w przerębel. Do przerwy 0:0 i kilka desperackich strzałów z dystansu, w których wyjątkowo lubował się Pogba.

Po przerwie przełom: przełamanie Mychitariana. Trochę jednak głupio wyglądało, jak gość, który wykręcał sezon temu nierealne statystyki w BVB, w Man Utd nie potrafi skierować choć raz piłki do siatki. Może ten ukraiński wypad Czerwonych Diabłów będzie miał tę korzyść, że Ormianin wreszcie się odblokuje.

Henrikh Mkhitaryan Goal HD – Zorya 0… przez denysenathan

Zoria szukała okazji, najlepszą zmarnował Sivakow, ale ślamazarny mecz domknął na 2:0 Zlatan. Tego Ibrze nie można odmówić: tyle lat na karku, a każdy mecz tak samo jest dla niego wyzwaniem, zero wypalenia. Zawsze mu się chce, bez względu na stawkę i rywala. To jedna z tajemnic jego długowieczności.

Zwycięstwo Man Utd w żaden sposób nie zmieniło sytuacji, bowiem Fenerbahce poradziło sobie z Feyenoordem po bramce przewrotką Moussy Sow:

Moussa Sow Goal HD – Feyenoord 0-1 Fenerbahçe… przez nammakudla

Screen Shot 12-08-16 at 09.58 PM

***

Nie znają Czesia Michniewicza w Austrii i Belgii – gdyby znali, wiedzieliby, że prowadzenie 2:0 to trudny moment, w którym nie wolno się załamać. Anderlecht prowadził do przerwy 2:0 z Saint-Etienne, ale później kompletnie się posypał, tracąc frajersko pierwsze miejsce w grupie, a więc w konsekwencji również rozstawienie.

Łukasz Teodorczyk wszedł w 60 minucie, ale coś nam podpowiada, że raczej do straty trzech gol się nie przyczynił.

Screen Shot 12-08-16 at 09.41 PM

To jednak nic w porównaniu do katastrofy Austrii Wiedeń. Mecz nie mógł się ułożyć lepiej: czerwona kartka dla zawodnika Viktorii Pilzno zaraz na początku, wkrótce dwa strzelone gole. Ale jednak dali radę spartaczyć i z grającymi w dziesiątkę Czechami przegrać mecz, a w konsekwencji również awans. Beneficjentem jaj w Pilznie została Astra Giurgiu, która wyszarpała 0:0 z Romą u siebie.

Screen Shot 12-08-16 at 09.45 PM

Swoją drogą, Astra ma chyba jakąś kosę z Romą:

Screen Shot 12-08-16 at 09.59 PM

***

Pamiętacie włoskiego kata polskich drużyn, Enrico Chiesę? Strzelał Wiśle, strzelał Widzewowi, a teraz jego syn przesądził o triumfie Fiorentiny z Karabachem Agdam.

Federico Chiesa Goal Qarabag 1 – 2 Fiorentina… przez greatgoalshd9

Karabach tym samym stracił szanse na awans, dobiło go zwycięstwo PAOK-u nad Slovanem Liberec.

Screen Shot 12-08-16 at 10.00 PM

***

Grecka piłka delikatnie mówiąc utyka. Jeszcze pamiętamy czasy, gdy wyróżniał się chociaż Olympiakos, regularnie grając w Champions League, a czasem potrafiąc napędzić stracha możniejszym. Teraz? Ledwo prześlizgnęli się do kolejnej rundy LE, w finalnym starciu przegrywając dotkliwie w prestiżowym starciu z APOEL-em Nikozja.

All Goals & Highlights HD – APOEL 2-0… przez livescoreIn

Screen Shot 12-08-16 at 10.00 PM 001

Ważniejszą bramkę strzelił Coulibaly z Gentu. Trochę na Wisłę sprzed lat: 95 minuta, bramka, i jednak wyszarpany awans. Poszkodowana Braga nie dała rady u siebie Szachtarowi.

Kalifa Coulibaly GOAL HD – Konyaspor 0-1 Gent… przez PatsaN4ik

Screen Shot 12-08-16 at 10.01 PM

***
Screen Shot 12-08-16 at 10.03 PM 002

Taka sytuacja, że mógł dzisiaj awansować jeszcze Dundalk. Całkiem nieźle jak na ekipę, która miała generalnie odpaść w pierwszej rundzie jakichkolwiek eliminacji czegokolwiek, bez względu na rywala. Dziś również determinacji nie brakło, ale bajka się skończyła: Alkmaar pokonał Zenit (pierwsza porażka Rosjan w fazie grupowej), a Dundalk nie dało rady na wyjeździe z Maccabi.

Screen Shot 12-08-16 at 10.03 PM

***

Wiemy, że tak uwielbiacie Ligę Europy, że najchętniej oglądalibyście ją cały tydzień. Tak dobrze nie ma, ale jest choć trochę radości: jutro odbędzie się mecz Sassuolo – Genk. Powód? Dziś grać się nie dało, zbyt gęsta mgła.

Mecz będzie miał całkiem konkretną stawkę: Rapid Wiedeń zremisował z Athletic Bilbao, więc Genk może jeszcze wygrać grupę kończąc przed Hiszpanami.

Ci jednak i tak wyszli z grup w komplecie, bowiem dalej melduje się również Villarreal. Zwycięski gol to kandydat do trafienia kolejki:

Screen Shot 12-08-16 at 10.02 PM

* * *

Inter przeciwko Sparcie Praga miał okazję zachować jeszcze jakiekolwiek resztki honoru. I choć ostatecznie w bólach (Sparta przy stanie 1:1 zmarnowała rzut karny) pokonał Czechów, stanowiło to raczej marne pocieszenie. Nie chodzi tu już nawet o ostatnie miejsce w grupie, a o transparent, który przed meczem na trybunach wywiesili kibice z Curva Nord.

„Oto, na co zasługujecie za swoje zaangażowanie”, brzmiał przekaz. Wymowne.

inter

W drugiej z konfrontacji w grupie K stawka była o wiele większa niż godne pożegnanie. W Southampton sprawa od samego początku była bowiem postawiona na ostrzu noża. Hapoel Beer Sheva, by awansować musiał zwyciężyć lub bramkowo zremisować w bezpośrednim starciu ze Świętymi. I choć przez długi czas nic nie zapowiadało takiego scenariusza, ekipie z Izraela koniec końców udało się wcisnąć upragnionego gola – na niecały kwadrans przed końcem ukłuł Buzaglo. Southampton zdołało jeszcze co prawda wyrównać w 90. minucie, a na kilka sekund przed ostatnim gwizdkiem Yoshida miał jeszcze na nodze piłkę meczową, jednak cuda mają to do siebie, że zbyt często się nie zdarzają i Anglicy w bolesny sposób odpadli z rozgrywek.

Southampton 1 – 1 H. Beer Sheva Highlights Europa przez bestgoalsandhighlights

tabela k

* * *

Piłkarze Celty Vigo przed spotkaniem w Atenach z Panathinaikosem mogli sobie zadawać podobne pytanie, jak wczoraj gracze FC Kopenhaga: „Czy liderowi grupy w równoległym meczu o nic będzie się chciało?”. Leicester się nie chciało i w konsekwencji Duńczycy mimo zwycięstwa musieli obejść się smakiem. Ajax wykazał się już jednak nieco większą ambicją i zremisował ze Standardem 1:1. Trzeba jednak przyznać, że gdyby Holendrzy wykorzystali choć połowę stworzonych sytuacji, wygraliby i to zdecydowanie. Celta z kolei zrobiła swoje i dość pewnie pokonała Greków, gwarantując sobie tym samym na ostatniej prostej udział w Lidze Europy na wiosnę.

tabela g

* * *

W grupie I wszystko pozamiatane było jeszcze nim którykolwiek z zespołów zdążył kopnąć piłkę. Z pierwszego miejsca wychodzi Schalke, z drugiego – FK Krasnodar Artura Jędrzejczyka. Zarówno lider, jak i wicelider postanowili z tego względu pozwolić sobie na odrobinę luzu. Niemcy kompletnie odpuścili Salzburgowi, Rosjanie zaś mimo prowadzenia 1:0 (kapitalna bramka Smołowa!), dali sobie wbić dwa gole. Jędza, który rozegrał 90 minut, nie zawinił jednak przy żadnym z trafień rywala.

Źródło tabel: Livescore.com

All Goals & Highlights HD – Nice 2-1 Krasnodar… przez sporttivi