Istne szaleństwo! Dziesięć goli i sześć asyst u Polaków grających na obczyźnie

04 grudnia 2016, 22:40 • 6 min czytania 0 komentarzy

CÓŻ TO BYŁ ZA WEEKEND! Polacy, którzy występują za granicą, dali w ten weekend prawdziwy popis, obok którego trudno przejść obojętnie. Lewandowski trafia bezpośrednio z rzutu wolnego, Teodorczyk utrzymuje szalone tempo, Linetty z Zielińskim zaliczają kapitalne asysty (ten drugi również gola)… Oj, napłynęła w ten weekend masa świetnych wieści z obcych lig. I teraz czas to wszystko uporządkować.

Polacy zdobywają bramki…

Jedna autorstwa Łukasza Teodorczyka, który aktualny bilans w Anderlechcie ma jeszcze bardziej zwariowany. Za nim 25. klubowy występ w tym sezonie i… 21. bramka. Polski snajper trafia średnio co 90 minut.

Dwie autorstwa Roberta Lewandowskiego, który potrzebuje w tym sezonie przeciętnie 108 minut, by wpisać się na listę strzelców Bayernu. Ostatnio miał gorsze statystyki, z dziewięciu ligowych spotkań trafiał tylko w jednym, ale właśnie bilans znacząco poprawia. A że jeszcze tak pięknie przymierzy z rzutu wolnego? Kto nie widział – ten trąba!

Jedna autorstwa Kamila Grosickiego, który kwadrans przed końcem spotkania z St. Etienne wszedł na murawę i uderzeniem zaskoczył wszystkich – kibiców, rywali, pewnie też samego siebie.

Jedna autorstwa Łukasza Piszczka, który w 11. meczu Bundesligi w tym sezonie trafił do siatki już po raz trzeci. Naprawdę nieźle.

Jedna autorstwa Daniela Łukasika, który do tej pory w drugiej lidze niemieckiej przepadał. We wrześniu rozegrał w lidze w Sandhausen 9 minut, w październiku – ani jednej, w listopadzie – 32, a teraz wszedł już w przerwie. I zrobił duży krok w stronę pierwszego składu, bo zdobył gola i zaliczył asystę.

Jedna autorstwa Piotra Zielińskiego, któremu w tym sezonie w Napoli zdecydowanie brakowało liczb. Wyobraźcie sobie, że facet przez 840 minut gry w Napoli zaliczył tylko asystę. No ale teraz z Interem poprawił: bramka i ostatnie podanie.

No i asysta – perełka.

Jedna autorstwa Adriana Mierzejewskiego, który nie zadowolił się samym trafieniem i zaliczył też dwie asysty. Generalnie, brał udział we wszystkich golach dla Al-Sharjah.

Dwie autorstwa Piotra Parzyszka, który tylko potwierdza, że druga liga holenderska jest – wybaczcie, ale trudno nam o bardziej odpowiednie słowo – dziwna. Chłopak ma już tam 12 zdobytych bramek, a jego zespół przegrał właśnie 3:5. Natomiast drugi jego gol – palce lizać.

Polacy asystują…

O dwóch asystach Mierzejewskiego, jednej Zielińskiego i Łukasika wspomnieliśmy już wcześniej. Ale asystował również Karol Linetty, który po raz pierwszy w tym sezonie usiadł na ławce rezerwowych. I polski pomocnik wykonał kawał dobrej roboty przy tym golu.

Asystował też Kamil Wilczek, który bilans po 27 meczach w Danii ma naprawdę świetny: 10 goli i 6 asyst. Jego Broendby zgubiło dziś jednak punkty i jako wicelider traci do pierwszej pozycji już jedenaście goli.

Jeszcze a propos Linettego – dziś poczuł na własnej skórze, co oznaczają włoskie klimaty. Świetne obrazki!

Jedni bramkarze bronią, drudzy…

Szalone tempo, które narzucili zawodnicy z pola, postarał się utrzymać Wojciech Szczęsny. Polski bramkarz nie miał zbyt wiele do roboty w meczu z Lazio, ale czyste konto w derbach Rzymu – tym bardziej, że rzadko kiedy udaje mu się zagrać na zero z tyłu – robi wrażenie.

Dla kontrastu: nie popisał się Artur Boruc, który przy pierwszym golu dla Liverpoolu wyszedł dość niepewnie z bramki, przy drugim – zawiódł kompletnie.

Puścić pięć goli i być najlepszym zawodnikiem w swojej drużynie? Cóż, paradoks to mało powiedziane. A jednak – w starciu z Tottenhamem Łukasz Fabiański miał mnóstwo roboty, zaliczył kilka dobrych interwencji, ale przy słabiutko grających obrońcach pozostał bezradny w aż pięciu sytuacjach. Jego Swansea zajmuje ostatnie miejsce w tabeli Premier League, ma najwięcej straconych goli. Trzykrotnie piłkę z siatki wyciągali Skorupski i Kuszczak, dwukrotnie – Białkowski. Włoska prasa ma sporo zastrzeżeń do bramkarza Empoli – sprokurował rzut karny i popełnił błąd przy trzecim golu.

ANGLIA
Bartosz Kapustka (Leicester) – poza kadrą
Marcin Wasilewski (Leicester) – poza kadrą
Artur Boruc (Bournemouth) – 90 minut z Liverpoolem (4:3)
Łukasz Fabiański (Swansea) – 90 minut z Tottenhamem (0:5)
Krystian Bielik (Arsenal) – poza kadrą
Maksymilian Stryjek (Sunderland) – poza kadrą
Michał Żyro (Wolverhampton) – poza kadrą
Bartosz Białkowski (Ipswich) – 90 minut z Bristol City (0:2)
Ariel Borysiuk (QPR) – poza kadrą
Paweł Wszołek (QPR) – poza kadrą
Tomasz Kuszczak (Birmingham) – 90 minut z Barnsley (0:3)

BELGIA
Łukasz Teodorczyk (Anderlecht) – 90 minut i gol z Kortrijk (3:1)

CYPR
Arkadiusz Piech (Apollon) – na ławce z Anorthosis (1:1)
Tomasz Wełna (Aris) – na ławce z Achnas (0:2)
Patryk Procek (Achnas) – 90 minut z Arisem (2:0)
Mateusz Taudul (Zakakiou) – mecz w poniedziałek

DANIA
Kamil Wilczek (Broendby) – 90 minut i asysta z Esbjergiem (1:1)
Patryk Wolański (Horsens) – poza kadrą

FRANCJA
Maciej Rybus (Lyon) – mecz anulowany
Grzegorz Krychowiak (PSG) – 90 minut z Montpellier (0:3)
Kamil Grosicki (Rennes) – 16 minut i gol z St. Etienne (2:0)
Kamil Glik (Monaco) – 90 minut z Bastią (5:0)
Mariusz Stępiński (Nantes) – na ławce z Guingamp (0:2)
Igor Lewczuk (Bordeaux) – 90 minut z Lille (0:1)

HISZPANIA
Przemysław Tytoń (Deportivo) – mecz w poniedziałek
Paweł Kieszek (Cordoba) – 90 minut z Reus Deportiu (2:1)
Cezary Wilk (Real Saragossa) – poza kadrą

HOLANDIA
Wojciech Golla (NEC) – 90 minut z Heraclesem (0:2)
Filip Kurto (Excelsior) – na ławce z Alkmaar (3:3)
Mateusz Klich (Twente) – 90 minut z Willem II (0:0)
Filip Bednarek (De Graafschap) – 90 minut z FC Oss (3:5)
Piotr Parzyszek (De Graafschap) – 90 minut i dwie bramki z FC Oss (3:5)
Mikołaj Smyłek (MVV) – na ławce z Waalwijk (0:2)
Adrian Purzycki (Fortuna Sittard) – 90 minut z Volendam (0:3)

NIEMCY
Robert Lewandowski (Bayern) – 90 minut i dwa gole z Mainz (3:1)
Łukasz Piszczek (Borussia D.) – 90 minut, gol i żółta kartka z Borussią M. (0:2)
Jakub Błaszczykowski (Wolfsburg) – na ławce z Herthą (2:3)
Rafał Gikiewicz (Freiburg) – na ławce z Leverkusen (1:1)
Paweł Olkowski (FC Koeln) – na ławce z Hoffenheim (0:4)
Marcin Kamiński (Stuttgart) – 90 minut z Aue (4:0)
Paweł Dawidowicz (Bochum) – 80 minut z Arminią (0:1)
Jakub Kosecki (Sandhausen) – na ławce z Nurnberg (3:1)
Daniel Łukasik (Sandhausen) – 45 minut, gol i asysta z Nurnberg (3:1)
Artur Sobiech (Hannover) – poza kadrą
Kacper Przybyłko (Kaiserslautern) – poza kadrą
Tomasz Hołota (Arminia) – poza kadrą
Michał Mak (Arminia) – poza kadrą
Adam Matuszczyk (Eintracht B.) – mecz w poniedziałek
Waldemar Sobota (Sankt Pauli) – 85 minut z Kaiserslautern (0:0)