post Avatar

Opublikowane 15.08.2016 17:37 przez

redakcja

Plan w Zabrzu był prosty: jeśli już przydarzyło nam się tak tragiczne wydarzenie jak spadek z Ekstraklasy, powinniśmy pójść drogą Zagłębia Lubin, odbudować się w I lidze, przeprowadzić szereg udanych przekształceń i z marszu powrócić na najwyższy poziom, a potem – kto wie – może wzorem lubinian powalczyć w tej klasie o coś więcej, niż tylko spokojny byt.

Nie mamy wątpliwości – po wydarzeniach z ostatnich dwóch lat każdy spadkowicz będzie przekonywał, że pójdzie po śladach Zagłębia. Pytanie tylko, czy na razie ścieżka wybrana przez Górnik nie przypomina – istotnie – spadkowicza z Ekstraklasy funkcjonującego przy kopalni. Ale nie tego z Lubina, tylko z Bełchatowa.

Spadki GKS-u Bełchatów i Zagłębia Lubin dzieliło dwanaście miesięcy, ale wiele cech było wspólnych. Kluby, które przez wiele lat korzystały z uroków życia przy bogatym i stabilnym sponsorze. Kluby, które apogeum formy miały w sezonie 2006/07, gdy stoczyły bój o zwycięstwo w lidze. Kluby, które przejadały pieniądze, wykorzystując coraz zabawniejsze zagraniczne zaciągi, kluby, które z czasem stały się wręcz symbolem niegospodarności, wreszcie kluby, które z uporządkowanymi budżetami – za przeproszeniem, inaczej tego ująć nie można – spierdoliły się z ligi z hukiem słyszalnym na dnie utrzymujących ich kopalni.

W obu stwierdzono: czas na zmiany. W Zagłębiu polegały na utrzymaniu trenera (bo wcześniej zwalniali), ambitnym wprowadzaniu wychowanków (bo wcześniej woleli zagraniczny żużel), zastąpieniu przepłaconych gwiazd chłopakami, którzy sporo czasu spędzili na lubińskich trybunach oraz dalszej rozbudowie akademii. W GKS-ie też się pozmieniało, ale reformy polegały na zmianie trenera, zmianie zawodników i jeszcze jednej zmianie trenera.

Historię Zagłębia wszyscy znają doskonale – Rakelsów i Gliwów zastąpiono Forencami, Jachami i Kubickimi. Okazało się, że każdy z nich eksplodował w I lidze, którą Zagłębie pod wodzą Stokowca zwyczajnie pożarło (trzy porażki w sezonie, 24 punkty przewagi nad czwartą w tabeli Olimpią Grudziądz). Potem siłą rozpędu brązowe medale, a obecnie cztery miesiące bez porażki w Ekstraklasie, pozycja w czubie tabeli oraz wyeliminowanie Partizana z Ligi Europy (i wtopa w Danii, ale to i tak nieźle jak na ubiegłorocznego beniaminka).

Historia GKS-u jest nieco smutniejsza. Sporo o Bełchatowie mówi już ich profil na 90minut.pl, zacytujmy.

Trener: Kamil Kiereś (od 9 stycznia 2013), Andrzej Orszulak (od 23 marca 2015), Marek Zub (od 25 marca 2015), Andrzej Orszulak i Zbigniew Robakiewicz wspólnie (od 20 maja 2015), Kamil Kiereś (od 21 maja 2015), Rafał Ulatowski (od 24 czerwca 2015), Krystian Kierach (od 1 czerwca 2016), Andrzej Konwiński (od 22 czerwca 2016).

Podpowiadamy, żaden z nich nie osiągnął zbyt wiele. Podkreślmy też: trenera, który Bełchatowem żyje oddano do Tychów, po czym okazało się, że oba GKS-y zamieniły się miejscami.

I tu zaczynają się podobieństwa nie między Górnikiem i Zagłębiem a między Zabrzem i „Torfiorzami”.

Trener? Nowy, tutaj Brosz, tam Ulatowski. Kadra? Spokojne, opanowane, pełne zrozumienia obserwowanie, jak najlepsi opuszczają okręt. Madej, Magiera, Kallaste, Steblecki, Kante… Czy to nie przypomina transferów GKS-u, gdy Bełchatów opuścili Baranowski, Komołow, Mak, Mójta czy Piech? Pamiętamy komentarze bełchatowian – pozwalając na taki demontaż składu możemy mieć problem z powrotem w tym sezonie, bardziej realne są pozycje 5-7. Cóż, jakkolwiek to brzmi – podobnie dzisiaj czują się górnicy z Zabrza. Wzmocnienia? Jeśli jakieś, to last minute, już po pierwszych ligowych porażkach.

No i wreszcie najłatwiejsze do wychwycenia podobieństwo – start. GKS Bełchatów przegrał 0:1 ze Stomilem, potem wymęczył 2:1 z Chojniczanką (dwa rzuty karne w ostatnich dziesięciu minutach) i zremisował 1:1 z Dolcanem. Zabrzanie prezentują się jeszcze gorzej – zwycięstwo w Pucharze Polski nad Legią nie może przesłonić dwóch ligowych porażek w tym 0:1 na inaugurację. Tragiczna jest nie tylko ich postawa na boisku, ale i atmosfera wokół klubu, z którego odpływają kolejni pracownicy.

Oczywiście, Górnik Zabrze to taka marka, że dopóki będą istnieć matematyczne szanse na ich powrót do wyższej ligi, nie ośmielimy się ich skreślać. Ale przyglądając się sytuacji na Górnym Śląsku po starcie I ligi, przyglądając się ruchom, jakie wykonano po spadku… Nie chcemy siać paniki, ale Górnikowi bliżej do Bełchatowa niż Lubina.

I podpowiadamy: GKS faktycznie opuścił I ligę od razu po spadku, ale chyba nie do końca w tym kierunku, w który celuje dziś Górnik.

Fot.FotoPyK

Opublikowane 15.08.2016 17:37 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło
15.07.2020

Pięć zmian dozwolone także w sezonie 20/21. Jak będzie w Ekstraklasie?

IFAB po raz kolejny wypacza rozgrywki i wymyśla niepotrzebne przepisy, nie zważając na to, że w 1982 były dwie zmiany i było dobrze. Pewnie takie myśli kłębią się właśnie w głowie Zbigniewa Bońka po przeczytaniu komunikatu, jaki wydała Międzynarodowa Rada Piłkarska. Otóż tak – możliwość pięciu zmian będzie kontynuowana przez CAŁY sezon 2020/2021. Zasady są […]
15.07.2020
Blogi i felietony
15.07.2020

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Silna wobec słabych, słaba wobec silnych. Niemalże definicyjny opis najgorszej możliwej władzy idealnie pasuje do organizacji UEFA, która po raz kolejny została skompromitowana – tym razem poprzez wyrok Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w sprawie Manchesteru City. Samo zmniejszenie wyroku nie bulwersuje, w końcu to niezależna organizacja. Ale już uzasadnienie, w którym czytamy m.in. o przedawnieniu […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Mikael Ishak. „Mógł zostać i strzelać w 2. Bundeslidze”, „rozważano go na mundialu”

O tym kogo ściąga Lech w zastępstwie za Christiana Gytkjaera – mogliście poczytać u nas już wczoraj. Mikael Ishak na papierze wydaje się rzetelnym transferem. Natomiast postanowiliśmy też podpytać o Szweda tych, którzy mogą wiedzieć o nim nieco więcej. Co usłyszeliśmy? „Dwa lata temu był poważnie rozpatrywany w kontekście powołania na mundial”. „Mógł zostać na […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Ile zabrały Parzyszkowi zmiany w końcówkach?

W polskiej piłce są rzeczy pewne – zaległości w Lechii, żółta kartka za dyskusje dla Mladenovicia, dobra piłka z wolnego od Furmana, pot na czole Jana Tomaszewskiego i zmiana Piotra Parzyszka w drugiej połowie. Napastnik Piasta Gliwice rozegrał w Ekstraklasie już 68 meczów. Ile razy spędził na boisku pełne 90 minut? Raz. W meczu z […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Kto wypełni w Śląsku młodzieżową lukę po Płachecie?

Śląsk Wrocław ma jeszcze teoretyczne szanse na europejskie puchary, ale w praktyce sezon prawdopodobnie już się dla niego skończył. W klubie muszą intensywnie myśleć o nowych rozgrywkach i widać, że już to robią. Największym wyzwaniem będzie dostosowanie się do przepisu o młodzieżowcu po spodziewanym odejściu Przemysława Płachety, do czego zresztą działacze byliby zmuszeni nawet w […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Lech Poznań 2020/21 – przede wszystkim nie zepsuć

Jakoś tak się układały te poprzednie sezony, że Lech Poznań znajdował się w permanentnej przebudowie. Pomysłów było bez liku, co gorsza – często realizowano kilka planów jednocześnie. Trener-gwiazda. Trener-wychowanek. Opcja zagraniczna. Teraz gramy młodymi. Teraz perspektywicznymi. Tym razem ściągamy gwiazdy. Efekt był taki, że Kolejorz buksował w miejscu, punktując poniżej oczekiwań, grając w sposób niespecjalnie […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

„Baraże o Ekstraklasę to świetny pomysł. Jeśli będzie szansa, chcemy skorzystać”

Za miesiąc minie pięć lat od zatrudnienia przez Puszczę Niepołomice Tomasza Tułacza. Żaden trener w Polsce nie pracuje dziś dłużej na szczeblu centralnym. Tułacz latem 2017 wywalczył awans do I ligi, a jego drużyna z roku na rok robi postępy. W tym sezonie może jeszcze nawet myśleć o barażach o Ekstraklasę, mimo że niepołomicki zespół […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Jak oceniać pracę Piotra Stokowca w tym sezonie?

Ekstraklasa podała ostatnio nazwiska szkoleniowców nominowanych do miana trenera sezonu i w tej sześcioosobowej grupie zabrakło miejsca dla Piotra Stokowca. Jest Marek Papszun, który skończy ligę niżej niż Stokowiec, jest Michał Probierz, który wraz z Cracovią punktuje na podobnym poziomie. I nie to, że domagamy się jakoś specjalnie sternika Lechii w tym gronie, bo zwycięzca […]
15.07.2020
Weszło Extra
15.07.2020

„O zwolnieniu z Arki dowiedziałem się z internetu”

– Zatrudniono mnie w kwietniu, Arka była w ciężkiej sytuacji. Szykowano ten klub do pierwszej ligi. Nie było załatwionego obozu, sparingpartnerów, bo wszyscy się bali, że będzie pierwsza liga. Jednak się utrzymaliśmy. Więc skoro wchodzi trener i utrzymuje zespół, to wypada mu dać trochę cierpliwości. Nawet jak początek sezonu był mało udany, ale trzeba było […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Karbownik, Jóźwiak czy Płacheta? Najlepsi młodzieżowcy sezonu 19/20

Najlepszy młodzieżowiec Ekstraklasy w sezonie 19/20. To właśnie jego wybieramy w tym rankingu. Michał Karbownik? Kamil Jóźwiak? Przemysław Płacheta? A może Jakub Moder? Zanim przejdziemy do rozstrzygnięć, musimy uderzyć się w pierś. Dostrzegaliśmy przed sezonem wiele wątpliwości i zagrożeń w związku z wprowadzeniem przepisu o młodzieżowcu. Ile z nich znalazło potwierdzenie w rzeczywistości? No… niewiele. […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Okręgówko, byłaś nam… naprawdę bliska. Kulisy meczu z Orłem Baniocha

Mimo odbycia w tygodniu aż trzech treningów, co w przypadku naszego klubu zdecydowanie nie jest normą, KTS Weszło nie zagra w przyszłym sezonie w lidze okręgowej. Finał wielotygodniowego zamieszania z układem spadków i awansów ostatecznie znalazł swoje miejsce na boisku, ale dla naszej drużyny, okazała się to niedźwiedzia przysługa. Stałe fragmenty gry, brak pomysłu w […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Budżet Legii? „Bez sprzedaży Karbownika będzie on niewielki”

– Hitem transferowym mogłoby okazać się sprowadzenie Bartosza Kapustki z Leicester City. 23-letni Kapustka to jedna z gwiazd Euro 2016. Po turnieju ówczesny piłkarz Cracovii podpisał umowę z mistrzem Anglii, ale kompletnie zgubił formę. Od lat próbuje się odbudować. – Bartek już co najmniej rok temu powinien trafić do Legii. Gdyby chciał się u nas […]
15.07.2020
Weszło
14.07.2020

Stal Mielec wjechała na autostradę do Ekstraklasy

Stal Mielec jedną nogą jest już w Ekstraklasie. Męczyła się z Chrobrym Głogów, ale tego złotego gola wcisnęła, co oznacza, że na dwie kolejki przed końcem zajmuje miejsce dające bezpośredni awans i ma cztery punkty przewagi nad Wartą Poznań. Zmarnowanie takiej zaliczki to już byłaby wpadka z gatunku „przejechanie po pijanemu zakonnicy w ciąży”. Podopieczni […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Smutne pożegnanie Gdyni z Ekstraklasą

Jeśli drużyna spada na kilka kolejek przed końcem, wypadałoby pokazać, że owszem, spadek jest, ale też zespół ma jaja i powalczy do ostatniego gwizdka ostatniej kolejki, by kibice mieli choć trochę radości. I by mogli wierzyć, że dany zespół nie jest kompletnie z przypadku, a w przyszłym sezonie powalczy o szybki powrót do elity. Czy […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Wisła lepsza w sparingu z Koroną

Nie ma sensu udawać, że dziś w Płocku odbywał się mecz ligowy. Wprawdzie przyznawano za niego jakieś punkty, była transmisja w Canal+, Wisła Płock założyła nawet wyjściowy garnitur, ale Korona urządziła sobie typowy przegląd wojsk. Z jej strony był to… kolejny sparing przed pierwszą ligą. Taki najbardziej typowy z typowych. Czy to szydera z naszej […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Nieprawdopodobne, a jednak – ŁKS strzela pięć goli i wygrywa mecz!

Gdyby ŁKS w Ekstraklasie mógł grać tylko z Cracovią i Rakowem, to mistrzem zostałby gdzieś w okolicach pojawienia się na niebie pierwszej gwiazdki w Wigilię. Niestety dla łodzian – w lidze jest też trzynaście innych drużyn. Dziś spadkowicz zagrał swój jeden z najlepszych meczów w całym sezonie i – uwaga – wygrał pierwszy mecz za […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Wisła do Lubina nie dojechała, Zagłębie pograło jak na treningu

Ach te mecze o pietruszkę. Teoretycznie liczymy na walkę i słynne „dawanie z wątroby”, ale w praktyce bywa z tym różnie. Przekonaliśmy się o tym w Lubinie, bo dziś chęci do gry miała tylko jedna strona. Wisła ewidentnie na Dolny Śląsk nie dojechała i nawet przypadkowy gol na początku meczu nie okazał się dla niej […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

West Bromwich bez wygranej, Grosicki szybko zszedł. Hit Championship zawiódł

Zanim do boju ruszyli zawodnicy w Ekstraklasie, postanowiliśmy rzucić okiem na hit Championship. Wicelider West Bromwich mógł wykonać milowy krok ku bezpośredniemu awansowi do Premier League. Wystarczyło pokonać u siebie czwarte Fulham, żeby odskoczyć na sześć punktów naciskającemu Brentford, któremu pozostałyby jeszcze trzy mecze. Do tego ponownie w pierwszym składzie gospodarzy wybiegł Kamil Grosicki. Zapowiadały […]
14.07.2020