Myślami już przy lepieniu pierogów. Ledwie kilka przebłysków stranierich

21 grudnia 2015, 00:07 • 4 min czytania 0 komentarzy

Wiadomo, jak to jest. Niby jeszcze praca, niby do końca pełna koncentracja i skupienie się na futbolu, ale gdzieś z boku bookowanie biletów, kupowanie prezentów na święta, ubieranie choinki i ogarnianie masy spraw związanych z kilkoma dniami wolnego albo z przyjazdem rodziny. Myśl o polskich, tradycyjnych świętach ewidentnie dopadła naszych stranierich, którzy – poza kilkoma przebłyskami – nie dostarczyli zbyt wielu powodów do pochwał.

Asystami we Włoszech popisała się dwójka Polaków – Zieliński, który zrobił Iniestę, a Maccarone (strzelec bramki) z tego wszystkiego aż poleciał wziąć łyk piwka (więcej TUTAJ) i Wszołek. Wszystko wskazuje na to – jeśli już mowa o Wszołku – że ten na dobre postanowił wznowić swoją karierę. Zagrał trzeci raz z rzędu od pierwszej minuty, a do protokołu zapiszemy jego asystę przy golu Luki Toniego. Jeśli rzeczywiście zamierzał to zrobić – brawo! Super wyszło.

Grzaliśmy się tego weekendu na kilka polskich meczów, ale… wyszły z nich nici. Dostaliśmy tylko jeden – na zapleczu Bundesligi. Gikiewicz tym razem nie błysnął kolejnym czystym kontem, przyjął gola od ekipy Przybyłki, a konkretnie od naszego starego znajomego z ekstraklasy – Antonio Colaka. Po cichu liczyliśmy też na polskie starcie w lidze holenderskiej, czyli na mecz Excelsior – Cambuur. Niestety – Filip Kurto przesiedział go na ławce, dla Sebastiana Stebleckiego zabrakło miejsca nawet na niej. Holandia wydawała się dość naturalnym i dobrym kierunkiem dla byłego piłkarza „Pasów”, ale wygląda na to, że jego pomarańczowa przygoda dobiega końca. Tym bardziej, że on sam nie ukrywa tego, że chciałby wrócić do kraju. Kolejne polskie starcie, do którego nie doszło – FC Köln i Borussia Dortmund. Olkowski zameldował się od pierwszej minuty na placu gry, Piszczek obejrzał mecz z ławki.

Wydarzenie weekendu naszych stranieri? Bez wątpienia powrót do składu Leicester Marcina Wasilewskiego. O fenomenalnej postawie sensacyjnego lidera Premier League powiedzieliśmy już chyba wszystko, więc tym bardziej cieszy nas fakt, że w tym całym szaleństwie jednak uczestniczy nasz człowiek. Marcin Wasilewski po dwóch meczach przesiedzianych na ławce (wcześniej w tym sezonie zawsze wysyłany był na trybuny) wyszedł w pierwszym składzie na Everton. Jak się zaprezentował? Goal.com ocenia go na 2,5, czyli najniżej w zespole. Leicester stracił dwie bramki i przynajmniej przy jednej z nich „Wasyl” maczał swoje paluchy. Zaryzykował, poszedł na raz i przejechał się na dupie. Skrót z tego meczu możecie zobaczyć tu:

Na plus – do czego zresztą przyzwyczaili – nasi bramkarze. Szczęsny, Fabiański i Kuszczak zachowali czyste konta, Ekipa Tytonia sensacyjnie wygrała z Wolfsburgiem, Polak przy wpuszczonej bramce nie miał zbyt wiele do powiedzenia. Jedynym, który będzie chciał zapomnieć o tym weekendzie jest Łukasz Skorupski. Po pierwsze – jego seria minut bez puszczonej bramki zatrzymała się na liczbie 336. Po drugie – źle ocenił sytuację przy drugim golu, niepotrzebnie wychodził z bramki i – tak to trzeba ocenić – winę za to trafienie ponosi w dużej mierze właśnie on.

Żeby nie było tak smutno – odnotujmy, że jedyny polski gol podczas tego weekendu należy do Arka Milika. Brawo, Arek. Uratowałeś honor.

ANGLIA

Łukasz Fabiański (Swansea) – 90 minut z West Hamem (0:0)

Marcin Wasilewski (Leicester) – 90. minut z Evertonem (2:3), żółta kartka

Artur Boruc (Bournemouth) – 90 minut z WBA (2:1)

Tomasz Kuszczak (Birmingham) – 90 minut z Cardiff (1:0)

Bartosz Białkowski (Ipswich) – cały mecz na ławce

Piotr Malarczyk (Ipswich) – cały mecz na ławce

BELGIA

Filip Starzyński (Lokeren) – cały mecz na ławce

Rafał Wolski (Mechelen) – cały mecz na ławce

CYPR

Mateusz Piątkowski (APOEL) – od 77. minuty z Pafos (1:0)

Adam Marciniak (AEK Larnaka) – 90 minut z Doxą (2:0)

Mateusz Taudul (AEK Larnaka) – cały mecz na ławce

Łukasz Skowron (AEL) – cały mecz na ławce

FRANCJA

Kamil Grosicki (Rennes) – poza kadrą meczową

GRECJA

Radosław Majewski (Veria) – 75 minut z Asteras (1:0)

Krzysztof Król (Kalloni) – 90 minut z Olympiakosem (0:2)

HISZPANIA

Grzegorz Krychowiak (Sevilla) – 90 minut z Betisem (0:0), żółta kartka

Cezary Wilk (Saragossa) – nie grał z powodu kontuzji

HOLANDIA

Filip Kurto (Excelsior) – cały mecz na ławce

Sebastian Steblecki (Cambuur) – poza kadrą meczową

Arkadiusz Milik (Ajax) – 90 minut i gol z Graafschap (2:1)

Wojciech Golla (NEC) – 90 minut z Feyenoordem (3:1)

Filip Bednarek (Utrecht) – cały mecz na ławce

NIEMCY

Paweł Olkowski (Koln) – 70 minut z BVB (2:1)

Łukasz Załuska (Darmstadt) – poza kadrą meczową

Łukasz Piszczek (BVB) – cały mecz na ławce

Artur Sobiech (Hannover) – nie grał z powodu kontuzji

Robert Lewandowski (Bayern) – 90 minut z Hannoverem (1:0)

Przemysław Tytoń (Stuttgart) – 90 minut z Wolfsburgiem (3:1)

Waldemar Sobota (St Pauli) – poza kadrą meczową

Jakub Kosecki (Sandhausen) – poza kadrą meczową

Piotr Ćwielong (Bochum) – poza kadrą meczową

Mateusz Klich (Kaiserslautern) – poza kadrą meczową

Kacper Przybyłko (Kaiserslautern) – 63 minuty z Brunszwikiem (1:0)

Rafał Gikiewicz (Brunszwik) – 90 minut Kaiserslautern (0:1)

Adam Matuszczyk (Brunszwik) – od 65. minuty z Kaiserslautern

PORTUGALIA

Paweł Kieszek (Estoril) – 90 minut z Guimaraes (0:1)

RUMUNIA

Paweł Golański (Targu) – 90 minut z Petrolulem

SZKOCJA

Błażej Augustyn (Hearts) – 90 minut z St. Johnstone (0:0)

Michał Szromnik (Dundee United) – 90 minut z Inverness (2:2)