post Avatar

Opublikowane 21.07.2014 15:04 przez

redakcja

Na naszych oczach – po raz kolejny – rozgrywa się handel licencjami. Zamiast Floty, w pierwszej lidze ma zamiar wystąpić trzecioligowa Stal Rzeszów, która za licencję zapłaciła 700 tysięcy złotych. I do tej pory nikt tego głośno nie powiedział, więc czas na nas: TO NIELEGALNE. Jeśli Stal Rzeszów zostanie dopuszczona do gry w pierwszej lidze to tylko z pominięciem przepisów.

Znacie nasze zdanie na temat handlu licencjami. Nie ma sensu bawić się tutaj w eufemizmy i gładkie słówka: to zwyczajne skurwysyństwo, jedno z najpodlejszych posunięć, jakie można w ogóle wykonać w futbolu. Przekreślanie jedną biznesową transakcją historii, tradycji, kibiców i całej otoczki wokół klubu, przeniesienie licencji do innego miasta, obleśny awans sportowy przy zielonym stoliku (albo i pod zielonym stolikiem) – to wszystko hańba, dno i obrzydliwa demoralizacja. W takich momentach okazuje się, że zamiast umiejętności potrzebujesz banknotów, zamiast kreatywnych rozgrywających – kreatywnych księgowych, zamiast skutecznych napastników – skutecznych prawników.

Jeśli Stal Rzeszów ma 700 tysięcy złotych na licencję, to powinna mieć 700 tysięcy złotych na zbudowanie drużyny, która wywalczy awans do drugiej ligi, a później do pierwszej. Droga na skróty jest niedozwolona. Zdawało się, że te koszmary polskiego futbolu mamy już za sobą. Ale chyba nie do końca, skoro Kazimierz Greń – członek zarządu PZPN – zachwyca się pierwszoligową Stalą Rzeszów takimi słowami (cytat z jego bloga)…

– Ogromnie się z tego cieszę, ale wie pan, ta umowa została podpisana dosłownie kilka minut temu, bo ja na bieżąco wiem – wiem gdzie są niektóre osoby, co robią. Cały czas to pilotujemy. Ogromnie się z tego powodu cieszę, że mamy zespół w I lidze. Miasto, które liczy ponad 200 tysięcy mieszkańców i 20 lat nie miało I ligi – mamy. Zgodnie z prawem, jest takie prawo i zostało ono wykorzystane. Można je wykorzystać i ogromnie się cieszę. (…)

– Nie będzie żadnych problemów ze strony Polskiego Związku Piłki Nożnej?
– O wszystko zadbamy jako Podkarpacki Związek Piłki Nożnej. Zwołuję nadzwyczajny zarząd, gdzie ostatni dokument musimy zaakceptować przyjmując jako członka drużynę w szeregi Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej. Wszystkie dokumenty wiozę osobiście do Warszawy w poniedziałek o 9 rano. Do wtorku, dopóki wszystko nie mamy jeszcze formalnie – cieszymy się ogromnie, ale musimy jeszcze dopilnować wszystko na zarządzie Polskiego Związki Piłki Nożnej, żeby wszystko przeszło zgodnie z literą prawa, bez żadnego naginania. Wszystkie dokumenty musimy do poniedziałku skompletować i osobiście je dostarczę.

„Zgodnie z literą prawa, bez żadnego naginania”? Cóż, to będzie trudne. A raczej wykluczone.

Po haniebnych licencyjnych zabawach w przeszłości, PZPN wprowadził w podręczniku licencyjnym zapis (artykuł 4.2.1.2 z podręcznika licencyjnego dla klubów pierwszej ligi w sezonie 2014/2015):

Niedopuszczalne są wszelkie zmiany formy prawnej Wnioskodawcy lub struktury jego przedsiębiorstwa (np. zmiana siedziby, nazwy klubu, jego barw, akcjonariatu), które prowadziłyby do uzyskania awansu do Rozgrywek I ligi, w oderwaniu od osiągniętego wyniku sportowego.

Zdawałoby się nam, że to wyczerpuje temat, ale słyszymy, że niektórzy szukają kruczków prawnych i starają się udowodnić, iż powyższy cytat w tym wypadku nie znajduje zastosowania. Ot, po prostu Stal Rzeszów połączyła się z Flotą (cóż za rozsądna fuzja, oba miasta przecież niemal ze sobą sąsiadują!) i teraz będą sobie razem za rękę maszerować w stronę zachodzącego słońca. Jednak nawet gdyby uznać – chociaż to przecież całkowicie niedorzeczna interpretacja, co trzeba podkreślać – że przytoczony przepis nie ma zastosowania w tym wypadku, to są jeszcze inne przepisy. Na przykład takie, które mówią, do kiedy kluby mogą się łączyć w ramach jednego procesu licencyjnego. I – hurra – wszelkie terminy już dawno minęły.

Ale nie, nie brnijmy nawet w terminy. Czy dojdzie do zmian prawnych wnioskodawcy lub też do zmiany struktury przedsiębiorstwa, jeśli Flotę zamienimy na Stal, a Świnoujście na Rzeszów i czy będzie prowadziło to do uzyskania awansu do rozgrywek I ligi w oderwaniu od osiągniętego wyniku sportowego? Oczywiście, że tak.

Nie interesuje nas, czy Flota zmienia nazwę na Stal, czy łączy się ze Stalą, czy może chce jej odsprzedać licencję (której sprzedawać nie wolno). Interesuje nas wyłącznie to, że nie jest możliwe dopuszczenie Stali do gry w pierwszej lidze w sezonie 2014/2015 przy jednoczesnym poszanowaniu przepisów. Nie, jakkolwiek by na to spojrzeć: nie jest to możliwe. Kluby mogą się połączyć, ale nowy twór nie może grać w pierwszej lidze. Czyli Stal Rzeszów może sobie za 700 tysięcy złotych kupić wszystkich piłkarzy Floty, podpisać z nimi nowe kontrakty i walczyć tam, gdzie jej miejsce: w trzeciej lidze.

Na razie środowisko milczy. Dlaczego przy przenoszeniu Polonii do Katowic ogólnopolska dyskusja trwała cały tydzień, głos zabrały wszystkie możliwe autorytety, a PZPN – głównie poprzez Jacka Masiotę – grzmiał o haniebnej praktyce sprzedawania licencji, a teraz poza komunikatem na 90minut.pl ciężko doczekać się jakiejkolwiek informacji o całym procesie? Jakieś grube ryby z Rzeszowa postawiły Stali warunek – będą finansować, ale w wyższej lidze? Tak futbol nie działa. Tutaj – przynajmniej w teorii i w myśl przepisów – awanse się wygrywa, a nie kupuje.

Na razie oszukana została Puszcza Niepołomice. Jeśli świnoujścianie naprawdę nie mieli już pieniędzy na wodę po treningach, powinni – jak kilka innych klubów w ostatnich latach – godnie pożegnać się z ligą, ratując miejsce najlepszemu ze spadkowiczów, który przy wycofaniu z ligi „Wyspiarzy” pozostałby na drugim szczeblu rozgrywkowym. Stomil Olsztyn uratował się po wycofaniu z rozgrywek Kolejarza Stróże, na miejsce Floty powinna wskoczyć nie trzecioligowa Stal, ale właśnie Puszcza Niepołomice, która zajęła w ubiegłym sezonie 16. miejsce. Ruch Radzionków w 2012 roku też wycofał się „za pięć dwunasta”, a Polonia Bytom przygotowująca się do gry na trzecim szczeblu rozgrywkowym nagle została wtłoczona na zaplecze Ekstraklasy. Też nie do końca uczciwe, też pozostaje niesmak, że spadkowicz zostaje w lidze, ale na pewno miejsce Floty bardziej należy się Puszczy, niż jakiemuś trzecioligowcowi z drugiego końca Polski.

Mamy nadzieję, że w PZPN ktoś się opamięta, pokaże palcem na konkretny przepis z podręcznika licencyjnego i zablokuje całą tę farsę. Zatopionej Floty pewnie już się nie uratuje, ale wciśnięcie na jej miejsce klubu z trzeciej ligi za 700 tysięcy złotych pokaże, że inwestowanie w sport nie ma sensu, gdy wystarczy inwestować w prawników.

Opublikowane 21.07.2014 15:04 przez

redakcja

Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Blogi i felietony
04.03.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Jeśli zastanawiacie się, co właśnie robi Lucas Lima Linhares „Luquinhas”, to tylko pozornie jest to pytanie trudne. Otóż zachodzi zauważalne prawdopodobieństwo, że Lucas Lima Linhares „Luquinhas” albo aktualnie drybluje, albo jest faulowany. Zarówno jedno, jak i drugie przydarza mu się tak często, że pokusiłbym się o strzał w jedną z tych dwóch czynności. Należy zacząć […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Sousa zainteresowany Kozłowskim. Sensacyjne powołanie?

Według doniesień Piotra Koźmińskiego z „WP Sportowych Faktów”, na celowniku Paulo Sousy znalazł się Kacper Kozłowski. Selekcjoner ma obejrzeć w niedzielę 17-latka z trybun. Po meczu Pogoni z Lechem podejmie decyzję, czy zaprosi młodzieżowca na zgrupowanie. Byłoby to sensacyjne powołanie – mowa przecież o piłkarzu z rocznika 2003, który ma na swoim koncie tylko 15 […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

„Nie ma tematu zwolnienia Bartoszka”

Maciej Bartoszek odniósł się na konferencji prasowej do pogłosek o tym, jakoby miałby stracić pracę. – Trener musi się liczyć z tym, że będzie zwolniony. To wpisane w naszą pracę. Mogę powiedzieć tylko tyle – spotkałem się z przewodniczącym rady nadzorczej, prezesem klubu i dyrektorem sportowym. Nie ma tematu zwolnienia trenera Bartoszka. Przypomnijmy – tę informację […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Odnowiony uraz Pique. Wypada na trzy tygodnie

Wczorajsze zwycięstwo Barcelony nad Sevillą w Pucharze Króla zostało okupione kontuzją Gerarda Pique. Hiszpan wypadnie z powodu urazu kolana na jakiś czas. Wstępna diagnoza mówi o trzech tygodniach pauzy. Obrońca Barcelony może mówić o ogromnym pechu. Przecież dopiero co wrócił do grania kontuzji, która ciągnęła się za nim od listopada. Został wczoraj bohaterem, doprowadzając w […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Rafał Leszczyński podpisał kontrakt z Chrobrym

Rafał Leszczyński rozwiązał wczoraj kontrakt z Podbeskidziem Bielsko-Biała, a dziś związał się z Chrobrym Głogów. Jego umowa będzie obowiązywać do końca sezonu. W bramce Chrobrego pojawił się wakat po kontuzjach Kacpra Bieszczada i Adama Makuchowskiego. Leszczyński ma więc załatać tę dziurę. To doświadczony fachowiec na poziomie pierwszej ligi, gdzie rozegrał prawie 200 spotkań. Najbardziej znany […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Polski skaut Wolfsburga miał zawał w drodze na mecz z Lipskiem

Wolfsburg walczył wczoraj w Lipsku o awans do 1/2 Pucharu Niemiec. Równolegle w szpitalu nieopodal walkę o życie toczył polski skaut Wolfsburga, Rudolf Wojtowicz. Skaut jechał do Lipska na obserwację drużyny Nagelsmanna. Podczas jazdy doznał zawału. Jak informuje „Bild”, karetka reanimowała go przez pół godziny, a później został wprowadzony w śpiączkę kliniczną. Stan jego życia jest zagrożony. […]
04.03.2021
Weszło
04.03.2021

Chelsea i Wisła Płock – to może być wieczór gości

Czy Stal Mielec – Wisła Płock to mecz godny środy i „ligomistrzowej” godziny – 20.30? Jak najbardziej, jeszcze jak. Dlatego to na rodzynek z polskiej Ekstraklasy stawiamy obok spotkania Liverpoolu z Chelsea w ramach naszego przeglądu typów. Mamy dla was kilka propozycji na wieczór – dla ryzykantów oraz dla tych, którzy wolą „pewniaczki”. Czyli każdy […]
04.03.2021
Weszło
04.03.2021

Defensywa Legii nie działa. Winny system czy indywidualne błędy?

Legia Warszawa ma problem. I nie jest to, o dziwo, problem z ofensywą, a tego się właśnie najmocniej obawiano, gdy Czesław Michniewicz lądował przy Łazienkowskiej. Największą bolączką mistrzów Polski jest tymczasem obecnie gra obronna. Pytanie brzmi – czy to kwestia kiepskiej organizacji całego zespołu, czy raczej absurdalnych wpadek poszczególnych piłkarzy? W ostatnich dziesięciu meczach – […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Imaz nie zagra z Zagłębiem

Koronawirus „zagościł” w szatni Jagiellonii. Już w zeszłej kolejce pauzowali między innymi Jesus Imaz i Jakov Puljić, brakowało na ławce także szkoleniowca Bogdana Zająca. Rafał Grzyb poinformował na konferencji prasowej, że Hiszpan na pewno nie wystąpi także z Zagłębiem. Grzyb mówił: – Piłkarze, którzy przechodzili ostatnio chorobę, wracają już do zespołu. Wyjątkiem jest Jesus Imaz, […]
04.03.2021
Weszło
04.03.2021

Kazimierz Górski? Był dobrym trenerem i miał szczęście. „Hadaj… nic nie gadaj”

Zapraszamy na kolejny odcinek z serii „HADAJ… NIC NIE GADAJ!”. Dzisiaj w programie m.in. o trenerze Kazimierzu Górskim, bramkarzu Jagi Xavierze Dziekońskim i Kacprze Kostorzu. Jedziemy. 
04.03.2021
Weszło
04.03.2021

Albo kreują i nie strzelają, albo nie kreują wcale. Ofensywa, największy problem Stali

30 strzałów i zero bramek. Tak, jeśli ktoś oglądał mecz Stali Mielec z Lechią Gdańsk, może stwierdzić, że skuteczność ekipy Leszka Ojrzyńskiego była powodem do niepokoju. Zwłaszcza że nie był to pojedynczy wyskok, odstępstwo od normy. Ekipa z Podkarpacia jest na ostatnim miejscu w lidze nie tylko dlatego, że ma jedno spotkanie mniej na koncie. […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Klopp zabroni piłkarzom wyjazdu na reprezentację

Jurgen Klopp zapowiedział, że nie pozwoli niektórym graczom na wyjazd na zgrupowanie reprezentacji. – To czas, kiedy nie da się wszystkich uszczęśliwić. Zawodnikom płacą kluby. Musimy mieć najwyższy priorytet – mówi niemiecki szkoleniowiec. W Anglii zostaną więc zapewne Brazylijczycy (Alisson, Fabinho i Roberto Firmino) oraz Portugalczyk (Diogo Jota). Powrót z tych krajów do Wielkiej Brytanii […]
04.03.2021
Weszło
04.03.2021

Losowanie Pucharu Polski. Probierz kontra Papszun, Piast jedzie do Gdyni

No to polosowane. W obecności i z udziałem selekcjonera Paulo Sousy los przydzielił się do siebie półfinalistów Pucharu Polski, którzy powalczą o awans dalej. Do kogo uśmiechnęło się szczęście? Cracovia podejmie u siebie Raków Częstochowa, a do Gdyni na mecz z Arką wybierze się Piast Gliwice.  Co o tym sądzić? Spójrzmy może najpierw na drogi, […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Mecz Liverpool – Lipsk znów w Budapeszcie

UEFA poinformowała oficjalnie, że mecz 1/8 Ligi Mistrzów pomiędzy Liverpoolem a RB Lipsk znów odbędzie się na neutralnym terenie. A konkretnie – na Puskas Arenie w Budapeszcie. Czyli dokładnie tam, gdzie doszło do pierwszego starcia pomiędzy oboma drużynami. Powodem takiego pomysłu jest oczywiście koronawirus, który mocno ogranicza możliwości przemieszczania się. Pierwszy mecz został storpedowany przez […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Kwiatkowski na derby Łodzi. Obsada sędziowska na Ekstraklasę i I ligę

PZPN opublikował obsadę sędziowską na weekend. Cieszą się kibice Legii – ich meczu nie będzie sędziował tym razem Bartosz Frankowski. W obsadzie znalazł się Damian Kos – arbiter na ogół pierwszoligowy, który ma posędziowany jeden mecz na poziomie Ekstraklasy. Derby Łodzi, mecz o dużym ciężarze gatunkowym, weźmie na swoje barki doświadczony Tomasz Kwiatkowski. Ekstraklasa: Wisła […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Laporta zamierza ściągnąć do Barcelony Augero

W Barcelonie zrobił się kosmiczny burdel organizacyjny. Powstały ogromne długi, klub stracił tożsamość i pozycję na arenie międzynarodowej, a Josep Maria Bartomeu, były prezydent klubu, został zatrzymany. Wkrótce odbędą się wybory nowego prezydenta. Faworytem jest Joan Laporta, który zamierza ściągnąć na Camp Nou Sergio Aguero. To jedna z obietnic, którą chce kupić sobie zaufanie socios […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Kolejny konkurent Majeckiego? Nübel na celowniku AS Monaco

Szok i niedowierzanie – Alexander Nübel jest niezadowolony z liczby minut, które dostał w Bayernie Monachium. Jak informuje „Kicker”, możliwe jest jego wypożyczenie do AS Monaco w następnym oknie transferowym. A to oznaczałoby jeszcze większe kłopoty Radosława Majeckiego. Transfer Nübela od samego początku wydawał się naiwny, by nie użyć mocniejszych słów. Wyróżniający się bramkarz Schalke […]
04.03.2021
Suche Info
04.03.2021

Hyballa: – Czasem celowo tworzę konflikt!

Z Peterem Hyballą ciężko się nudzić. Jego projekt póki co wypala doskonale, a on sam w ciekawy sposób wypowiada się w mediach. W rozmowie ze „Sportowymi Faktami” szkoleniowiec Wisły opowiada o relacjach z piłkarzami. Twierdzi, że czasem celowo wywołuje konflikty. – Powtarzam piłkarzom: w dobrej relacji mają prawo czasem występować konflikty. Jak wszyscy za bardzo […]
04.03.2021