post Avatar

Opublikowane 25.07.2009 12:55 przez

admin

Jakkolwiek zakończy się sprawa ŁKS-u, wiemy jedno – kibice tego klubu mogą być dumni ze swoich piłkarzy, którzy w każdym tygodniu pokonują setki kilometrów i spotykając się z różnymi osobami, próbują uratować swój klub. Wielu zawodników machnęłoby rękoma, rozjechałoby się po Polsce szukać szczęścia w innych drużynach. Ale oni nie. Dziś zadzwonił do nas Tomasz Hajto, z którym bardzo długo mieliśmy na pieńku. – Zakopmy topór wojenny, bo licencja dla ŁKS jest ważniejsza – powiedział. A potem udzielił naprawdę ostrego wywiadu. Uznał, że tylko Weszło dokładnie zacytuje jego słowa.

Czytam dzisiejszą prasę, a tam felieton pana Kality i jego przemyślenia na temat tego, co ja w ostatnim czasie mówiłem o procesie licencyjnym. Dlatego chciałem powiedzieć jedno – pan Kalita jako redaktor naczelny „Przeglądu Sportowego” nie jest dla mnie osobą wiarygodną. Udzieliłem tej gazecie trzech wywiadów na temat Henryka Kasperczaka i mimo że były ciekawe, żaden z nich nie został wydrukowany. Oczywiście dlatego, bo pan Kalita jest przyjacielem Kasperczaka. Pytam się więc – czy wykorzystuje swoje stanowisko, by załatwiać prywatne interesy? On dziwi się, że my – piłkarze ŁKS-u – atakujemy komisję licencyjną. Chciałem zapytać, gdzie była ta komisja, kiedy Cracovia składała niepełny wniosek licencyjny – co wyszło na jaw wczoraj? Wymóg jest prosty – trzeba mieć kontrakt na wynajem stadionu, z wyliczonymi dokładnie kosztami. A dzisiaj Tabisz – nieudolny menedżer Cracovii, który nie potrafił stworzyć drużyny godnej ekstraklasy – mówi, że oni faktycznie umowy nie załączyli, tylko promesę. To dla Cracovii jest inne prawo? Tabisz mówi, że nie wiedział, w której lidze bedzie grać Cracovia. W marcu nie wiedział?! A zresztą – nie wiedział, bo takich piłkarzy na ściągął. My wiedzieliśmy doskonale, że zostajemy w ekstraklasie… I teraz oni biegają między obiektami, pytając, kto ich przyjmie. Słyszałem, że prawdopodobnie w umowie między Cracovią a miastem Krakowem na budowę stadionu jest zapis, że ten zespół musi grać w ekstraklasie. Może to jest powód całego zamieszania?

– Może dojść do paradoksalnej sytuacji – walcząc o licencję dla ŁKS-u utopicie i siebie, i Cracovię. A w ekstraklasie zostanie Górnik Zabrze.

– Jakim prawem? Tu mówię do innych piłkarzy – trzeba mieć chociaż resztki honoru i ambicji! Jak ktoś spadł sportowo z ligi, to cokolwiek by się działo, nie może w niej dalej grać! Niech wejdzie ktoś z pierwszej ligi! W ogóle – kto wycofał baraże?! To jest sprawa do prokuratury! Z każdej strony słyszę, że przepisy są święte. No to przystępujemy do rozgrywek zgodnie z jakimiś regulaminami, w których jasno jest napisane, że trzecia drużyna od końca gra baraż. Czemu tego barażu nie ma? Idźmy dalej. Skąd prezes Filipiak trzy tygodnie temu wiedział, że Cracovia zagra w ekstraklasie? Pytam się, bo przecież trzech wybitnych reprezentantów Polski pojechało do prezesa PZPN, też wybitnego reprezentanta. I on powiedział nam: – Dostaniecie szanse, wasz wniosek licencyjny zostanie rozpatrzony. Bo my nie prosiliśmy o licencję za darmo. Nie prosiliśmy o licencję, na którą klub nie zasługuje. Prosiliśmy o rozpatrzenie wniosku! I co? Wniosek rozpatrzony nie został, co pan Filipiak przewidział.

– Jesteś rozczarowany Grzegorzem Lato?

– Jak może obiecać coś prosto w oczy, a potem tej obietnicy nie dotrzymać? Co to za prezes? Powinien albo odwołać komisję albo samego siebie. Innej drogi nie ma! Ale to w ogóle jest kabaret. Jedziemy na posiedzenie komisji do spraw nagłych i wchodzi na salę wiceprezes Olkowicz. Półprzytomny! Śmierdzi alkoholem! Te same słowa powtarza po 40 razy. Przyjechał do roboty pijany decydować o losie ponad 100-letniego klubu, jego kibiców, wielkich pieniędzy? To jest ten słynny profesjonalizm, o którym teraz mówimy? Znam te mordy doskonale. 11 lat grałem w reprezentacji Polski, widziałem wiele razy tych działaczy latających z nami samolotem na darmową wyżerkę, na te baseny. Inny członek zarządu, pan Lach, mówi w gazecie, że PZPN to mafia, a dzień później przyjeżdża i ze wszystkimi przybija piątki. Co to w ogóle jest? W normalnej firmie jak pracownik użyłby takich słów, to by wyleciał na zbity pysk. Mam już tego dość. Co to w ogóle za ludzie z łapanki? Kim oni są? Lewicki podaje się do dymisji, ale Lato jeszcze daje mu nagrodę, trzy tysiące złotych. Jedyny Antoni Piechniczek – człowiek, który chce, żeby wygrał duch sportu i zwykła przyzwoitość.

– Najbardziej kontrowersyjne jest to, że macie nie dostać premii za siódme miejsce w ekstraklasie.

– Zajęliśmy siódme miejsce grając na poprzedniej licencji, przyznanej przez PZPN. A teraz słyszę, że pan Rusko zrobił sobie głosowanie i mu wyszło, że ŁKS nie dostanie 1,9 miliona premii, tylko 300 tysięcy. Niech on się zastanow.¦ Zresztą, czy jemu się będzie zdawało, że może tych pieniędzy nie wypłacić, czy nie, my będziemy o te pieniądze się procesować. Prywatne regulaminy to niech pan Rusko wprowadza sobie w domu. Poza tym – fajnie, wynajął dla Ekstraklasy piękne, klimatyzowane biura w ośrodku olimpijskim. Chciałem się zapytać – z czego? Z pieniędzy, które zarobiła Ekstraklasa, czy z pieniędzy klubów, w tym ŁKS-u? Bo o ile się nie mylę, Ekstraklasa bierze dość pokaźny procent od dochodów każdego klubu. W zamian ma czuwać nad rozgrywkami i zapewnić sponsora tytularnego dla ligi. Pytam się – gdzie jest ten sponsor? Co zrobił do tej pory pan Rusko poza przejadaniem klubowych pieniędzy? Przecież była propozycja firmy, która chciała być sponsorem strategicznym ligi. Ofertę odrzucono. Kto na tym stracił? Kluby – w tym ŁKS.

– Niezbyt pozytywny wizerunek polskiej piłki nam rysujesz…

– Pozytywny? Widzę, że panowie Serwotka i Masiota są jednocześnie w zarządzie PZPN i zarządzie Ekstraklasy. To jakieś kuriozum. Już wiem, czemu nie został i nigdy na prezesa nie zostanie wybrany Zbigniew Boniek – bo on by te układy przeciął. W ogóle pogoniłby leśnych dziadów, którzy jeśli tworzyli sport, to jeszcze w komunistycznych realiach. Teraz wybrali na prezesa Latę, którym można spokojnie manipulować. Dopiero jak chciał wprowadzić abolicję i w głosowaniu okazało się, że nikt go nie słucha, biedak się kapnął, co naprawdę może. Co to za prezes, co nie zna ani jednego języka obcego i wszędzie musi z tłumaczem łazić? Co to za prezes, za którego inni muszą listy pisać?

– Wszyscy jednak powtarzają – prawo jest święte. Spóźniliście się, więc licencji nie dostaniecie. Dość naginania przepisów.

– Jakie prawo? Jakim prawem inne kluby dostały licencje? Cztery kluby są zadłużone wobec związku! Czemu nikt o tym nie mówi? Przedstawiliśmy do PZPN pismo, stworzone w porozumieniu z potężną kancelarią prawną. Paragraf po paragrafie – dokładnie wyszczególnione zostały wszystkie uchybienia komisji licencyjnej. Ale tego naszego pisma przecież prawie nikt tam nie zrozumiał, bo było pisane za trudnym językiem. Ale niech mi ktoś powie, co to za uzasadnienie komisji licencyjnej – jakiś faks, ogólnikowy, bez żadnych konkretów. To tak jak ja bym komuś powiedział – idziesz do więzienia na 20 lat, bo złamałeś prawo. I nie wiadomo, gdzie, kiedy, jakie prawo.

– Ale spóźniliście się i to wszystko jest jednak wasza wina.

– Cały bałagan zaczął się, jak przyszedł prezes Gałuszka. I mówił: – Daję słowo honoru, to będzie najlepsza licencja w historii polskiej ekstraklasy! Totalny laik, ale wszystkich oczarował. A my mu uwierzyliśmy. Okazało się, że zawalił sprawę i my teraz walczymy, by jeden niekompetentny facet – który może się trafić wszędzie – nie rozkładał na łopatki klubu z bogatą tradycją. Ktoś mówi, że terminów trzeba przestrzegać? Ale degradować za dwudniowe spóźnienie?! Hanna Gronkiewicz-Waltz miała stracić stanowisko prezydenta Warszawy, bo jej mąż nie złożył na czas oświadczenia majątkowego. Bo takie jest prawo. I co? Trybunał Konstytucyjny uznał, że prawo jest złe – bo kara niewspółmierna do przewinienia.

– Spytam przewrotnie – jak spadniecie, a Cracovia zostanie w ekstraklasie, to może byś zagrał w jej barwach? Potrzebują obrońców.

– Nie. Nigdy! Szanuję kibiców tego klubu – są wierni i oddani. To nie jest ich wina. Ale dziwię się zachowaniu dyrektora Tabisza, trenera Płatka. Mówi: – Jezu, jak ja teraz udowodnię, że Cracovii należy się gra w ekstraklasie! Jak się należy? Co się należy? Przecież spadliście! Tak to jest – ktoś musi spaść. Chociaż jak widzimy teraz – wcale nie musi. Najlepiej o tym świadczy przykład Arki. Miała grać baraże, nie gra, bo Lato stwierdził, że tak będzie lepiej. To jest prywatny folwark pana Laty?

– Od dawna wy – piłkarze ŁKS-u – walczycie o tą licencję bardzo mocno. Może aż za mocno? Może za bardzo zaszliście za skórę niektórym ludziom, choćby Lewickiemu?

– Pan Lewicki jest człowiekiem, którego przerosło to, że nagle stał się osobą publiczną. Mam nadzieję, że jak teraz podał się do dymisji, to już nigdy nie wróci. Słyszę, że dzwoni do niego dziennikarz i pyta, dlaczego Cracovia nie musiała do wniosku licencyjnego załączyć umowy na wynajem stadionu. A Lewicki odpowiada, że nie pamięta. Ręce opadają.

– Może nie pamiętać, stary jest.

– Jak jest stary i nie pamięta, to niech się za takie rzeczy nie zabiera. Dość tego komunizmu. Dość skansenu. W prasie przedstawia się nas tendencyjne – że to niby my bronimy dziadostwa, jakichś chorych, dawnych układów. Chcę, żeby wszyscy wreszcie uwierzyli – nie, my właśnie z dziadostwem i z układami walczymy!

FOT. W.Sierakowski FOTO SPORT

Opublikowane 25.07.2009 12:55 przez

admin

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o

Live od 21:00 – Ekstra Back – Borek, Stanowski, Smokowski, Żewłakow

Może uznacie nas za wariatów, dziwaków, popaprańców, ale my naprawdę czekaliśmy na powrót PKO Bank Polski Ekstraklasy. I nareszcie, w końcu, doczekaliśmy się – w piątek wraca polska liga. Dlatego też dzisiaj wieczorem czas na specjalny program na Kanale Sportowym w całości poświęcony Ekstraklasie – Ekstra Back. Nazwa mówi sama za siebie, nic dodawać nie […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Miasto kupuje akcje Ruchu. W czym rzecz?

„Niebiescy”, przez przedwczesne zakończenie sezonu, na stulecie klubu utknęli w III lidze. Dzisiaj przyszły dla Ruchu  ciut lepsze wiadomości, bowiem poprzez wykup akcji Urząd Miasta przekazał klubowi zauważalną kwotę. Na czym faktycznie polega ten manewr? Z jakimi wiąże się konsekwencjami? Wiadomo jak drzewiej bywało w Ruchu, ile było znaków zapytania wokół zarządzania finansami tego klubu. […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Miłość do Wisły Kraków mam w genach

Popołudnie przed meczem Wisły z Panathinaikosem. Węgrzcanka Węgrzce Wielkie. Mały podkrakowski klubik, w którym swoje pierwsze kroki stawiał Kazimierz Kmiecik. Artur Kawula, syn innej legendy Wisły, Władysława, zabiera na trening swoją córkę. Karolina staje między słupki, jej koledzy uderzają rzuty karne. Piłka trafia w rękę. Okropny ból. Dochodzi do złamania. Trzeba jechać do szpitala, ale… […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Wygląda, że to koniec czekania. Premier League ma wrócić 17 czerwca!

Powrót Bundesligi był dla wielu strasznie radosną informacją, powrót Ekstraklasy, to dla nas, nie ukrywajmy, dziwaków, kapitalna wiadomość, ale restart Premier League to już news globalny. Najbardziej popularna liga, z pewnością najbogatsza, czy najlepsza, kwestia sporna, na pewno w TOP2. Dlatego wiadomość, którą podało dzisiaj BBC, jest tak elektryzująca. Jej Wysokość ma wrócić do grania […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

1/4 pojemności stadionu obejrzy mecz na Węgrzech

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że w czasach koronawirusa sytuacje toczą się dynamicznie. Jeszcze chwilę temu pisaliśmy o tym, że Polska wpuszczając kibiców na stadiony może być pionierem, a tu cyk – trybuny powoli zaczynają zapełniać Czesi, głośno mówi się o tym w Szwajcarii (o komplecie), do tysiąca widzów wpuszczą w najbliższej kolejce Serbowie, inną […]
28.05.2020
Blogi i felietony
28.05.2020

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Futbol. Co jest jego podstawą? Fundamentem? Zasadą, bez której piłka nożna nie byłaby już piłką nożną? Oczywiście liczba dostępnych zmian. Przejdziemy z trzech na pięć i pozamiatane. Można się przerzucić na krykiet. Wszyscy podskórnie czujemy, że pięć dostępnych zmian to większy gwałt na piłce nożnej niż jakby wprowadzić możliwość gry ręką na całym boisku. Gorzej […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Mundial 2022: Wielkie pieniądze i wielka polityka, czyli po co Katarowi te mistrzostwa?

Około 3 mln zagranicznych turystów odwiedziło Rosję podczas piłkarskich mistrzostw świata w 2018 roku. Gdyby podobnie liczna grupa zdecydowała się wykorzystać mundial w 2022 jako okazję do wizyty w Katarze, oznaczałoby to, że przyjezdnych byłoby tam więcej niż mieszkańców kraju. Robi się jeszcze ciekawiej, gdy wziąć pod uwagę, że wśród zamieszkujących Katar 2,7 mln osób, […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Mini-zgrupowania, masażyści i… piwo, czyli plan Chojniczanki na utrzymanie

Sześć punktów straty do bezpiecznego miejsca, siedem wyjazdowych meczów z rzędu. Tak, pozycja Chojniczanki przed restartem sezonu jest wyjątkowo trudna. Ale dla chojnickich fanów mamy też dobre informacje, które na antenie Weszło.FM przekazał wiceprezes Jarosław Klauzo. – Piwo po wygranym meczu? Nie rozmawialiśmy o tym, ale profesjonalizm to nie znaczy zamordyzm. Trener Smółka, trener przygotowania fizycznego […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Lech znów będzie miał problem z murawą. „Koronawirus zatrzymał budżety”

Jak bumerang wraca temat problemu murawy na stadionie Lecha Poznań. Architektura stadionu jest beznadziejna i właściwie niemożliwe jest na nim utrzymanie dobrej murawy bez doświetlania trawy lampami. A w obliczu kryzysu spowodowanego koronawirusem Kolejorz pieniędzy na takie zużycie prądu nie miał. Dlatego już dziś możemy się spodziewać, że boisko będzie w strzępach. – Przez te […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

W futsalu też zamieszanie: zmiana decyzji ws. awansów, środowisko podzielone

Nie udało się bez kontrowersji przedwcześnie zakończyć sezonu w niższych ligach. Nie udało się bez kontrowersji przedwcześnie zakończyć sezonu w lidze kobiet. Dlaczego więc futsal miałby być gorszy? Tu także powstało duże zamieszanie, konkretnie dotyczące awansów z I ligi do ekstraklasy. W centrum wszystkiego znajduje się prezes spółki zarządzającej najwyższym szczeblem, który jednocześnie jest trenerem […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Cracovia z Legią, Lech z Lechią. Znamy pary półfinałowe Totolotek Pucharu Polski

Cracovia zagra z Legią Warszawa przy Kałuży, Lech przy Bułgarskiej podejmie Lechię. Tak wyglądają półfinały Totolotek Pucharu Polski. Długo trwała faza ćwierćfinałowa, bo przedzielona koronawirusem, w trakcie którego rozważano, czy w ogóle ta edycja zostanie rozstrzygnięta – cieszymy się, że będzie, bo zapowiadają się znakomite mecze. Co tu kryć, przy takim zestawie półfinalistów, jak by […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Odmrażania futbolu ciąg dalszy. W sobotę rusza liga ukraińska

Kolejne rozgrywki oficjalnie wracają do gry. Jak poinformowała tamtejsza federacja, w sobotę – po raz pierwszy od połowy marca – na boiska wybiegną piłkarze ukraińskiej ekstraklasy. Jest już zgoda rządu, na którą niecierpliwie wyczekiwano. Trzeba swoją drogą przyznać, że Ukraińcy, podobnie zresztą jak my, ruszają z przytupem, ponieważ już w niedziele odbędzie się największy szlagier, […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Będą puchary – nie będzie cięcia. Przy Kałuży grają o pełne pensje

Wszyscy, poza Januszem Golem, zawodnicy Cracovii zgodzili się na 50-procentowe obniżki płac przy okazji koronawirusa. Ale, co zdradził wczoraj w „Kanale Sportowym” Michał Probierz, to nie oznacza, że połowa zapisanych w kontraktach pieniędzy przepadnie. Zarząd „Pasów” uzgodnił bowiem, że w razie awansu do pucharów, będą one wypłacone w formie premii. – Cały zarząd, włącznie z prezesem, […]
28.05.2020
Bukmacherka
28.05.2020

Mecz na szczycie 2. Bundesligi. Czy Kamiński powstrzyma HSV?

Na zapleczu niemieckiej Bundesligi zasady są proste. Dwa zespoły mogą awansować poziom wyżej, kolejny musi już powalczyć o to w barażach. Wyczerpujący finisz sezonu raczej odbiera ochotę na to, by rozgrywać kolejne mecze. Dlatego też VfB Stuttgart oraz Hamburger SV chcieliby załatwić temat od razu. Pomóc w tym może wygrana z bezpośrednim rywalem, a tak […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

Ekstraklasa po pandemii: „Będziemy jak Nowy Jork, zasada zero tolerancji”

To dzięki nim kibice w Polsce tydzień w tydzień mogą oglądać mecze swoich ulubionych zespołów. Tak będzie również teraz, zwłaszcza że większość fanów ze stadionów przeniesie się przed telewizory. Z Marcinem Serafinem, dyrektorem operacyjnym Ekstraklasa Live Park, rozmawiamy o tym, jak wyglądała będzie realizacja spotkań po pandemii. Czy widzowie odczują i zobaczą jakiekolwiek zmiany? W […]
28.05.2020
Weszło
28.05.2020

„Będziemy ścigać się z Legią”

Czwartkowa prasa nas nie rozpieszcza, trudno znaleźć coś ciekawego. Waldemar Fornalik nie rezygnuje z walki o mistrzostwo, Maciej Murawski obawia się o grę podczas upałów, są teksty wspominające tragedię na Heysel i przerwanie ligi przed mundialem w 1974 roku. I w zasadzie tyle.  PRZEGLĄD SPORTOWY Maciej Murawski uważa, że pogoda nie będzie teraz sprzyjała dobrej […]
28.05.2020
Weszło
27.05.2020

Proszę państwa, wysoki sądzie – to jest profesor-drybler Kamil Jóźwiak

Może i nie oglądaliśmy meczów przez ponad dwa miesiące, natomiast pewne rzeczy pozostały niezmienne. Na Lecha w ofensywie aż przyjemnie popatrzeć, Karlo Muhar nadal wygląda, jakby wygrał miejsce w składzie Kolejorza w festynowej loterii, a Kamil Jóźwiak przerasta już ligowy futbol. Nie zmienia się też to, że jeśli Lech w tym sezonie jedzie na Podkarpacie, […]
27.05.2020
Weszło
27.05.2020

Apel do Lecha i całej Ekstraklasy: więcej Jóźwiaków, mniej Muharów

Polskie szkolenie w ostatnich kilku (kilkunastu?) latach nie rozpieszczało nas w kwestii skrzydłowych, bo raczej skupiano się na promowaniu szybkich graczy, potem tych z najlepszą wydolnością, a o graniu w piłkę zapominano. Byle dobiec do linii końcowej i wrzucić, a że 95 na 100 dośrodkowań kończy się na pierwszym obrońcy? Oj tam, oj tam, przecież […]
27.05.2020